Acı, Tatlı, Mayhoş

Acı, Tatlı, Mayhoş
Acı, Tatlı, Mayhoş
Aylin Öney Tan
Aylin Öney Tan

Acı, Tatlı, Mayhoş

Bir tutam tarih biraz da tarif

Aylin Öney Tan farklı coğrafyalarda değişiklikleri ve benzerlikleriyle, tarihten günümüze hikayeleriyle yiyecekleri, yemekleri anlatıyor. Çünkü biz ağzımızın tadını biliyor, hem de sofrada anlatacak hikayelerimiz olmasını seviyoruz.

Hikayeler ve tariflerle yemek kültürü ve yemek tarihi programı.

Aylin Öney Tan yiyecek ya da yemekleri farklı coğrafya ve farklı kültürlerdeki değişiklik ya da benzerlikleriyle, kullanılan malzeme ya da pişirme yöntemlerinin neden olduğu tat farkıyla, ilk kayıtlardan bugüne hikayeler, tarifler, püf noktaları ve bazen de müzikle anlatıyor.


Aylin Öney Tan mimar, restorasyon uzmanı, yemek kültürü yazarı. 1959 yılı, Ankara doğumlu. ODTÜ’de mimarlık ve restorasyon okudu, İtalya ve İngiltere’de eski eserleri koruma konusunda mesleki uzmanlık eğitimleri aldı, Cezayir’de yaşadı. Uzun yıllar tarihi çevre koruma ve restorasyon projeleri yaptı. Tarih Vakfı için yaptığı Darphane-i Amire restorasyonu sonrası Dünya Bankası Türkiye Kültürel Miras projesi yöneticiliğini üstlendi. Çeşitli AB projelerinde çalıştı. Bu süreçte tutkusu olan yemek kültürü araştırmalarını sürdürdü. 2000 yılında Slow Food ödülü dünya jürisinde yer aldı. Çeşitli gazete ve dergilerde, ayrıca yurt dışında pek çok referans kitapta Türkiye maddeleri yazdı. 2007 yılından itibaren düzenli olarak katıldığı Oxford Sempozyumu çerçevesinde özgün yemek tarihi araştırmalarına verilen Sophie Coe ödülünü kazandı. Dünyanın pek çok yerinde gastronomi konulu sempozyum ve toplantılara katılmayı, pek çok yayına katkıda bulunmayı sürdürüyor. "Güneşin ve Ateşin Tadı: Gaziantep Mutfağı" adlı kitabın da yazarı.
Acı, Tatlı, Mayhoş her gün NTVRadyo'da. Kaçırdığınız bölümleri bu sayfadaki kayıtlardan ya da Apple, Google, Spotify'da Acı, Tatlı, Mayhoş (NTVRadyo) hesaplarından istediğiniz zaman, istediğiniz yerde dinleyebilirsiniz.

Podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -HİKAYELER VE TARİFLERLE BUZLU TATLAR25 Haziran 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta “buzlu tatlar” anlattı, tarifler verdi.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Buzlu lezzetlerin izinde24 Haziran 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Kar içine “güherçile” koyup bu karışımın içine oturtulan bir kabın içindeki malzemeyi dondurmak eski bir yöntem. Ancak “güherçile” yani potasyum nitrat zor bulunur bir malzeme. Venedik ve Padova Üniversitelerinde profesör olan ve İbn-i Sina’nın öğretilerini takip eden mucit Santorio Santorio, 1620 yılında aynı işlemin kaba tuz ile de yapılabileceğini ispatlamış. Osmanlı şerbetleri ve şerbet yapmak için kullanılan sert şerbet şekerleri, İtalyanlar kadar pek çok seyyahın da ilgisini çekmiş. İngiliz seyyah Henry Blount şerbet şekerlerinin güllü, limonlu, menekşeli olduğunu yazmış. Bugün sert şerbet şekeri sadece lohusa şerbeti olarak yaşıyor, biz de onunla dondurma yapmayı deneyebiliriz.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Osmanlı’dan İtalya’ya dondurma23 Haziran 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

İtalya’da dondurma kültürü çok gelişkin, hatta belki de bu yüzden bizde de dondurmacılar kendilerine Roma, Napoli, Milano gibi isimler koymuşlardır. İngiliz yazar Elisabeth David 1994’te 78 yaşında ölümünden önce yazmakta olduğu son kitapta, İtalyan dondurmalarının Türk şerbetlerinden esinlenmiş olabileceği üzerine bir teori öne sürüyor. Kitabı yazarın ölümünden sonra Jill Norman bitirmiş. “Harvest of the Cold Months” yani “Soğuk Ayların Hasadı” kitabında dondurmanın Osmanlı topraklarına uzanan hikayesini 1600’lü yılların başlarında yazılmış mektuplarda iz sürerek araştırıyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -“Karlık” günleri22 Haziran 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Buz, yaz aylarının kurtarıcısı. Evimizde buzdolabının geçmişi ise oldukça yeni. Osmanlı döneminde ise Uludağ’dan getirilen kar, yaz sıcağında kar kuyularında, erimeden saklanırdı. İçecekleri soğuk servis yapmak için ise cam “karlık”lar vardı. Cam damacananın tam karın kısmında içeri doğru giren yuvarlak bir hazne bulunur, kar bu kısma doldurulur, böylece damacana içindeki su veya şerbet buz gibi soğur; Böylece içecek hem sulanmaz hem de karın içinde olabilecek pisliklerle karışmazdı.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Sihirbazlık gibi buzhane21 Haziran 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Ateşin keşfinden sonra en büyük buluşlardan biri buz yapmayı, soğutma teknolojisini bulmak olsa gerek. Tarih boyunca kar ve buzu erimeden korumak için yer altında buzhaneler, kar kuyuları inşa edilmiş, doğal mağaralarda buz saklanmış ama sıcak iklimlerde yoktan buz yapmak bambaşka bir icat, tam anlamıyla bir sihirbazlık. İşte, İran bu konuda öncü sayılabilir. Hem suyun az ve kıymetli olduğu hem de kavurucu sıcakların gündüz insanı yaktığı ortamda, rüzgârı ve havayı kullanarak buz yapmayı başarmışlar. İsfahan’da bu amaçla inşa edilmiş buzhaneler hala işler durumda, görenleri hayranlık içinde bırakıyor.
Aylin Öney Tan bir tutam tarih, biraz da tarifle “buzlu lezzetler” anlatıyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Bici bici tatlı20 Haziran 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Sicilya’daki “granita”ya gibi Anadolu’da “Karsambaç”.. “buzlama” diyebileceğimiz “granita” çok sevilir. Sicilya’da soğuk buzlu lezzetler Orta çağ Arap mutfağının etkisini taşır. 13. yüzyılda Lübnan dağlarından toplanan karlar gemilerle Kahire’ye taşınırmış. İstanbul’un serinlemesini sağlayan buz ve karlar ise Uludağ’dan gelir, çeşitli semtlerdeki kar kuyularında saklanırmış. Anadolu’da dağlardan toplanıp saklanan kar ve buz kalıplarıyla “karsambaç” yapma geleneği hala yaşar. Tıraşlanan buz veya sıkıştırılmış kar üstüne çeşitli şerbetler dökülür, dondurma gibi yenir. Hatta altına küp küp kesilmiş su muhallebisi konulup “bici bici” ve benzeri tatlılar yapılır.
Aylin Öney Tan bu hafta “buzlu tatlar” anlatıyor; Bir tutam tarih biraz da tarifle.

Acı, Tatlı, Mayhoş -HİKAYELER VE TARİFLERLE: KARADUT18 Haziran 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Pyramus ve Thisbe'den Bedri Rahmi'ye, “morus negra”, “marus rubra”, “horum dutu”, “urmu dut”, karsambaç, granita...

Aylin Öney Tan bu hafta karadutlu hikayeler anlattı, tarifler verdi. Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm burada bir arada. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Karadut buzlama / granita17 Haziran 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Karadut en güzel şuruplara, şerbetlere yakışıyor. Mordan yakut kırmızısına dönen ışıklı rengi, kırık buz üstünde görsel bir şölen yaratıyor. Anadolu’da köklü bir gelenek vardır. Taze yağan karın üzerine pekmez gezdirerek “kar helvası” yapılır. Benzer şekilde tıraşlanmış buz üstüne şerbet dökerek yapılan “karsambaç” bunun devamıdır. Özellikle Akdeniz bölgesinde yaşayan bir gelenektir. Tire pazarında karadut şerbeti ile yapılana rastlamak mümkündür. Aylin Öney Tan’ın bugünkü tarifi ise evde kolay yapılacak bir “karadut buzlama”, İtalyanların granitası gibi.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Morus negra ya da urum dut16 Haziran 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Karadut ve kırmızı dut aslında birbirinden farklı türler. Karadut “Morus negra”, daha tatlı oluyor. Kırmızı olan “Morus rubra” ise biraz mayhoş tadıyla ekşi sevenlerin gözdesi. Karadut türlerinde, bölgesel olarak farklı isimler kullanılabiliyor. Örneğin “urum dut” veya Antep’te “urmu dut”, Malatya’da “horum dutu” olarak adlandırılabiliyor. Gaziantep’te şerbet geleneği hala bütün canlılığıyla sürüyor. Hatta yaygın adetlerden biri şerbetçiye sebil yaptırmaktır. Özellikle cami önlerinde hayır yapmak isteyenler, bedava şerbet dağıttırır. Tarifimiz ise Antep usulü “urmu dut” şerbeti.
Aylin Öney Tan’la bir tutam tarih biraz da tarif.

Acı, Tatlı, Mayhoş -“Karadutum” şiirinin kahramanı15 Haziran 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Sevenlerinin karadut aşkı bir yana, karadut aynı zamanda tutkulu aşk öykülerine de konu olmuş. Efsanedeki Pyramus ve Thisbe’nin sonu kanlı biten öyküsü bir yana, asıl efsane aşk çok yakınımızdan bir hikâye. Bu efsanevi aşk ünlü ressam-şair Bedri Rahmi Eyüboğlu’yla, ne yazık ki onun kadar ünlenemeyen Türkiye’nin ilk kadın heykeltıraşlarından Mari Gerekmezyan arasında yaşanmış. Ne yazık ki Bedri Rahmi’nin evli olması nedeniyle yasak aşk olan bu ilişki Mari’nin zamansız ölümüyle son bulmuş. İşte meşhur Karadut şiirinin isimsiz kahramanı Mari’nin hazin hikayesini Aylin Öney Tan’dan dinleyin.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Karadut efsanesi14 Haziran 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Karadut deyince akla ilk aşk gelmesi normaldir. Özellikle de Türkiye’de ünlü ressam şair Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun “Karadutum, çatal karam, çingenem” diye başlayan şiiri yüzünden. Karadut hep acı sonla biten aşkların şiiri gibidir. Ama en acı son Yunan mitolojisindeki meşhur Pyramus ve Thisbe’nin aşkıdır. Karadut yazısı yazıp da bu aşka referans vermeyen yemek yazarı herhalde yoktur. Kraliçe Semiramis'in ülkesi Babil'in en yakışıklı genci Pyramus, Thisbe ise en güzel kızıdır. Ailelerinin birleşmesine izin vermediği komşu evlerde yaşayan gençler bir gece dut ağacının altında gizlice buluşmaya karar verirler ama kötü kader ağlarını örmüştür, hikâyenin sonu kanla biter. Efsaneye göre dut ağacının kar beyazı meyveleri bu hazin aşk öyküsü yüzünden artık kara olacaktır. Aylin Öney Tan’la bir tutam tarih biraz da tarif.

Acı, Tatlı, Mayhoş - Karadutum...13 Haziran 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Doya doya duttan bahsettik ama dut konusu bitmedi. Daha karaduta sıra gelmedi, onu unutmadık. Karadut beyaz duta rengiyle fark atar. Kırmızıdan mora çalan ışıklı rengiyle şerbetlerin, reçellerin, dondurmaların gözdesidir. Elbette mayhoş tadıyla ekşi sevenlerin de gözdesidir. Özellikle de şerbetler şuruplar için karadut benzersizdir. Tire’de karadut şerbeti, Antep’in urumdut şerbeti meşhurdur. Antep’teki şerbetin neredeyse ikiz kardeşi Şam’a özgü çok özel bir duttan yapılır. Dut-i Şami denilen kocaman sulu karadutun bir tek tanesi şerbet kıvamında doyurucudur. Bu hafta karadut ekseninde şerbetler, dondurmalar dünyasında gezineceğiz. Sizi de bekleriz.

Acı, Tatlı, Mayhoş -HİKAYELER VE TARİFLERLE: DUT11 Haziran 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Yaz başı tam dut mevsimidir. Aylin Öney Tan bu hafta dutlu hikayeler anlattı, tarifler verdi. Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm burada bir arada. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Dut yaprağıyla sarma zamanı10 Haziran 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Kısa dut mevsiminde doya doya dut yemek çok güzel ama yaprağının da mutfakta ayrı yeri var. Azerbaycan’dan Anadolu’nun pek çok yerine kadar hem etli, hem de zeytinyağlı dut yaprağı sarması yapılıyor.
Alt dallardan toplanan çok iri olmayan körpe yapraklar, sarma için ideal. Yaprak toplamanın da püf noktası var. Bir kere ağaç ilaçlanmamış olacak. İri yapraklar sarma için kaba kaçar, üstlerden toplananlar kirli olabilir, en iyisi altlardan ipek gibi ince ve körpe olanları seçmek. Kurutulmuş yaprağından yapılan hafif tatlımsı tadıyla içimi hoş demlemesi ise kan şekerini düşürüyor, ödem atıyor. Özetle dut ağacının yaprağı, bazen duttan bile kıymetli.
Aylin Öney Tan bu bölümde dut yaprağından etli ya da zeytinyağlı sarma yemeği için özel notlar da veriyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Anadolu’da dut turu09 Haziran 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

 

Anadolu’da dut yolculuğu yapmaya ne dersiniz. Anadolu’nun her yerinde dut var ama Ankara’da coğrafi işaretli Ayaş dutu pek ünlüdür. Coğrafi işaretli dutlar arasında Erzincan’ın Kemaliye ya da Eğin dutu, Tunceli’de Çemişgezek Ulukale dutunu da unutmamak lazım. Adıyaman Tut Dutu ise ismiyle ilgi çekiyor. Aslında pek çok yerde Anadolu ağzında duta tut denir. Toros Dağlarının devamı olan Akdağların eteğinde bulunan Tut ilçesi, belli ki adını duttan almış, buranın kuru dutuna tut dutu denmiş. Bir de dut ürünleri var. Sivas Gürün dut pekmezi, Erzurum Karnavas dut pekmezi coğrafi işaret almış. Gümüşhane dut pekmezi ve dut pekmezinden yapılan kömesi bambaşkadır. Malatya Battalgazi’deki haşhaşlı dut pestili ise çıtır çıtır haşhaş tohumu ile ağızlarda tam bir şenliktir.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Buraları hep dutluktu!08 Haziran 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Ülkemizde dut yetişmeyen yer yok gibidir. Hızlı kentleşmeyle yok olan yeşil alanların ardından “Buraları hep dutluktu” deriz, yitip giden bahçeler kadar ağacından dut yemenin mutluluğunu da özleriz. Dut ağacı bu yüzden hep bir çocukluk günleri özlemi gibidir. Dut ağacı geniş yapraklarıyla en iyi gölgelik ağaçlardandır. Bu yüzden yaz sıcakları bastırmaya başlayınca dut ağacı altı en iyi sığınaktır. Altında piknik yapılır, hele bir de tam dut mevsimiyse altına bez yayıp, bir gönüllüyü de dallarını sallaması için ağaca çıkarmak en büyük eğlencedir. Dut ağacı sanatçıları da çok etkilemiş. Bunlardan en önde geleni Fransız ressam Van Gogh olsa gerek. Hikayesi ise ilginç, akıl hastanesinde kaldığı günlerde bir seri dut ağacı resmi yapmış, çünkü odasının tam karşısında dut ağacı varmış.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Dut şekerlemesi ve “lök”07 Haziran 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Yaz başı tam dut mevsimidir. Önce kiraz bollaşır, hemen ardından dut gelir. Kiraz demiş ki, arkamdan dut yetişmese yiyeni sapıma çeviririm. Gerçekten de kiraz ödem attırır, bu yüzden zayıflama çaylarına kiraz sapı katılır. Dut ise şeker oranı yüksek bir meyvedir. Bu yüzden de Anadolu mutfak kültüründe her şeyden önce bir şeker kaynağıdır. Taze taze tadına varılmasının yanı sıra dut kurusu, dut pekmezi ve pestili yapılır, hatta kurusundan yapılan dut unu, badem ezmesi benzeri şekerleme yapmakta kullanılır. Bunlardan en ilginci lök. Dövülmüş dut kurusu ve dövülmüş ceviz ya da fındıkla karıştırıp, tekrar dövülüp tepsilere bastırılır ve damda güneşe bırakılır. Sonra da kare kare kesip saklanır, kuru helva gibi yenir.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Dut ağacı, ipek ağacı06 Haziran 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Tam dut mevsimindeyiz. Dut mevsimi kısacıktır, seveni çoktur. Dut deyince önce yapraklarından anlatmaya başlamak gerek. Dut yaprağı da sarmalarda kullanılıyor. Ama dut deyince öncelikle ipek üretimi ile bağlantısına bakmak gerek. Tarihte nerede dut yetişirse orada ipek böcekçiliği var demektir. İpek böceği sadece beyaz dut yaprağı yer. Bunun için bazı ülkelerde dut ağacına ipek ağacı denir. Bunun yanı sıra dut çok önemli bir şeker kaynağı. Dut pekmezinin ve dut kurusunun Anadolu mutfağında önemli bir yeri var, ayrıca kurusunun toz haline getirilmişi şeker alternatifi olarak kullanılıyor.

Aylin Öney Tan bu hafta meyvesiyle, yaprağıyla, pekmezi, hatta şekeriyle dut anlatacak. İyi dinlemeler

Acı, Tatlı, Mayhoş -KÖRPE LEZZETLER: HİKAYELER, TARİFLER04 Haziran 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Gözyaşı bezelyesi, İspanyol şeflerin gözdesi, Lucca'dan bahar çorbası, erikli, elmalı, enginar ve kuşkonmazlı mayhoş lezzetler...

Aylin Öney Tan, hafta boyunca baharın körpe lezzetlerini anlattı, tarifler verdi.

Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm burada bir arada. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Körpe yeşillik ve mayhoşluk03 Haziran 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Baharın yeşil lezzetlerine ekşi lezzetler çok yakışıyor. Can eriği yaprak sarmalara, enginar yemeklerine çok yakışıyor. Özellikle taze yapraktan yapılan dolmaları tencereye dizerken aralarına can eriği koymak hoş bir ekşilik veriyor. Osmanlı mutfağında zeytinyağlı dolmaya vişne koyma geleneği de var, ayrıca papaz eriği ile yapılan "aluciye" yemeği var. Baharın körpe yeşil lezzetlerini o güzel duru yeşilliğiyle pişirmek, hiç domates veya salça karıştırmamak en güzeli. Zaten eskiden domates bu mevsimde henüz olgunlaşmamış olurdu. O yüzden yeşillikler yeşil halleriyle güzel, hele can erik, yeşil elma ilavesiyle, mayhoş halleriyle.
Aylin Öney Tan'dan bir tutam tarih biraz da tarif, dinleyin.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Erikli, elmalı yemek!02 Haziran 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Enginar ile bezelye ve iç bakla çok yakışır. Hele bulunabilirse kuşkonmaz filizleri de baharın körpe lezzetlerini tamamlar. Peki daha başka eklenebilir? Mesela bezelye yemeğine marul katmak? Tıpkı marullu kuzu kapama yemeğinde olduğu gibi marul yapraklarını yemeğinize katabilirsiniz. Dereotunun yanı sıra nane de ferahlık katacaktır. Daha da taze tatlar için yeşil elma ve can eriği kullanmaya ne dersiniz?

Acı, Tatlı, Mayhoş -Lucca'dan bahar çorbası01 Haziran 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Bahardan yaza geçerken baharın körpe lezzetlerini kaçırmamak gerek. İtalya’nın Lucca kentine ait bir çorba ise tüm körpe lezzetleri; bezelye, iç bakla, kuşkonmaz filizleri, enginar ve taze soğanı buluşturuyor. Hepsinden azar azar konuyor, ortaya harika bir bahar lezzeti çıkıyor.
Aylin Öney Tan bugün "Garmugia Lucchese" tarifi veriyor, ayrıca ekleyebileceğiniz Türkiye'den lezzetleri de sayıyor. Siz istediğiniz gibi başka bahar körpelikleri de katabilirsiniz.

Acı, Tatlı, Mayhoş -İspanyol şeflerin gözdesi31 Mayıs 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Gözyaşı bezelyeleri İspanyol şeflerin gözdesi. Çoğu şef, bu bezelyeyi yetiştirmeleri için çiftçilerle anlaşıyor, toplanır toplanmaz doğrudan tarladan satın alıyorlar.
Bu minik bezelyelerin asıl yeri Bask bölgesi. Bilbao’daki Guggenheim Müzesi’nde yer alan Nerua restoranın şefi Josean Alija da bu bezelyeleri her sene farklı şekilde hazırlamaya özen gösteriyor. Kendisi için yetiştiren üretici, 20 dakika mesafede. Sabah erkenden topladığı bezelyeleri yetiştiriyor.
Katalan bölgesinde ise Roca kardeşlerin 3 Michelin yıldızlı El Celler de Can Roca restoranda şef Juan Roca, bu bezelyeleri Josean Alija’dan tatmış ve bir çiftçiyle anlaşmış, kendisi için yetiştirtiyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Gözyaşı bezelyesi!30 Mayıs 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Gözyaşı bezelyelerini duydunuz mu? En körpe bezelyelere İspanya’da böyle deniyor. Gözyaşı bezelyesi anlamına gelen “Guisante Lagrima” bahar aylarının gözdesi. Bezelyelerin içi henüz yeni oluşurken, taneler henüz tam yuvarlak bile olmadan damla gibiyken erken hasat edilen bezelyeler ayıklanarak satılıyor ve çok yüksek paralara alıcı buluyor. Fiyatı da gözyaşları döktürecek kadar yüksek, kilosu 800 Euro’yu bulabiliyor. Bu yüzden Yeşil Havyar tanımlaması da yapılıyor. İspanyol şefler bunu tabakla değil, havyar gibi kaşıkla, bazen üstüne gerçek havyar koyarak servis yapıyor.
Acı Tatlı Mayhoş'ta "körpe" sebzelere devam ediyoruz. Aylin Öney Tan'la bir tutam tarih biraz da tarif.

Acı, Tatlı, Mayhoş -BEZELYE HİKAYELERİ VE TARİFLER28 Mayıs 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta NTVRadyo'da tarihten hikayeler ve tariflerle bezelyeyi anlattı.
Hollanda'nın milli yemeğinden Danimarka'da Andersen'in masalına, 14. Louis'in ve ABD'nin 3. Başkanı Jefferson'ın bezelye tutkusunu, bezelyenin körpeyken tadının güzelliğini ve o anı dondurma girişimini anlattı, iki bezelye yemeği tarifi verdi.
Bu kayıt, tamamını bir seferde dinlemek isteyenler için.
İyi dinlemeler

Acı, Tatlı, Mayhoş -Bezelyenin tadını dondurdu!27 Mayıs 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Bezelye hep tazeliğiyle öne çıkmış, en körpe hali zengin sofralarının baş tacı olmuş, dedik. Zaman içinde özellikle Amerika’da bezelye kitlelere ulaşan bir hale gelmiş. Bunda en büyük pay Amerikalı mucit Clarence Birdseye sayesinde gelişen donmuş yiyecek endüstrisinin. Bugün Amerika’da en çok satan donmuş sebze bezelye.

Balık avı tutkunu Birdseye, Kanada’nın buzlu sularında balık avlarken donmuş balıkların lezzetinin bozulmadan korunduğunu fark ediyor ve 1924 yılında hızlı donma işlemi yapabilen bir makine icat ediyor.

Donmuş veya taze bezelye ile yapılabilecek son derece kolay, taptaze kokan bir bezelye çorbası tarifi de var.

Aylin Öney Tan'dan bir tutam tarih biraz da tarif.

Acı, Tatlı, Mayhoş -ABD Başkanı'nın bezelye tarifi26 Mayıs 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Bezelye Fransa’da kralın gözdesi olur da Amerika geri kalır mı? Bezelye merakının yeni kıtaya sirayet etmesi ise 3. Amerikan Başkanı Thomas Jefferson sayesinde olmuş. Jefferson başkan olmadan önce beş yıl Amerikan büyükelçisi olarak Paris’te yaşamış ve Fransa’daki mutfak kültüründen çok etkilenmiş. Amerika’ya dönünce yaşadığı Monticello çiftliğinde tıpkı Versailles bahçelerindeki gibi en nadide sebzeleri yetiştirmiş. Başkan’ın gözde sebzesinin bezelye olduğunu söylemeye gerek bile yok. Çok çeşitli bezelye türlerinin kimi geç hasat, kimi turfandalık yetiştirilir, hatta komşu çiftliklerle, bezelyeyi kim en erken yetiştirecek, diye yarış yapılırmış.

Aylin Öney Tan'la bir tutam tarih biraz da tarif.

Günün tarifi: Monticello mutfağından Naneli Tereyağlı Bezelye.


Acı, Tatlı, Mayhoş -Versailles Sarayı’nda bezelye çılgınlığı25 Mayıs 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Taze bezelye asil sofraların gözdesi. Hatta bir dönem Fransız Sarayı’nda bir körpe bezelye çılgınlığı yaşanmış. “Güneş Kral” lakaplı 14. Louis döneminde Versailles Sarayı bahçelerinde yetiştirilen bezelyeler koparılır koparılmaz mutfağa yetiştirilir, hemen pişirilirmiş; körpeyken o şeker gibi tadı kaçmasın diye. Sabahtan akşama Kral’ın sofrasında bezelye yenirmiş. Öyle ki taç giymese bile kraliçe öldükten sonra kralla evlenen, bir anlamda Fransa’nın gayri resmî kraliçesi gibi olan Madame de Maintenon 1696 yılında yazdığı bir mektupta bu bezelye düşkünlüğünden şöyle bahsetmiş: “Bu adeta bir moda, bir tür delilik!”

Acı, Tatlı, Mayhoş -Hollanda'da çorbası, Danimarka'da masalı24 Mayıs 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Bazı ülke mutfaklarında bezelyenin kurusu seviliyor. Örneğin kuru bezelye çorbası Hollanda’nın neredeyse milli yemeği gibidir. Bizim mutfağımızda ise tazesi makbuldür. Taze bezelye kral sofralarının da gözdesi olmuş, hep sebzelerin en kıymetlilerinden olmuş. İlginç bir şekilde asalet ile bir bağı var. Ama herhalde bezelye ve asalet ilişkisinin en güzel hikayesini Danimarkalı masal yazarı Hans Christian Andersen yazmış. Prenses ve Bezelye masalı kat kat döşek altına gizlenen küçücük bir bezelye yüzünden rahatsız olup bütün bir gece uyuyamayan ve böylece prenses olduğu ispatlanan kızın öyküsünü anlatır. Mutlu son ise prensle evlenmesi olur.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Bezelyenin tadı körpeyken güzel23 Mayıs 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Bahar aylarından yaza doğru geçerken en güzel sebze boncuk boncuk bezelye… Anadolu’da köklü bir tarihi olan bezelye eskiden nohut gibi kurutulmuş olarak tüketiliyordu. Ama sonraları taze bezelye gözde bir sebze haline geldi. Bugün sultani bezelye gibi oluşmadan kabuğu ile yenebilen türleri bile var. Hatta bu türe Fransızca’da hepsi yenilebilir anlamında “mangetout” denmiş. Ayıklama derdi yok ama bezelyenin ayıklaması da zevkli, ayıklarken arada bir iki tane boncuk gibi körpe bezelyeyi ağzına atmadan kim durabilir. Bezelyenin lezzeti en güzel körpeyken çıkıyor, şeker gibi tadı oluyor. Neden mi? Çünkü içindeki doğal şeker nişastaya dönüşmemiş oluyor, o yüzden tadından yenmiyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -YABANİ OTLAR21 Mayıs 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Madımak, ebegümeci, tilkişen...

Aylin Öney Tan bu hafta yabani otları anlattı.

Tamamını birden dinlemek için hepsini bir arada, bu bölümde topladık.

İyi dinlemeler

Acı, Tatlı, Mayhoş -Tilkişen yemek için20 Mayıs 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#yabanikuşkonmaz

Aylin Öney Tan yabani otlar haftasını tilkişen / yabani kuşkonmaz ile bitiriyor. Tilkişeni bulursanız kaçırmayın ve makarnalı tarifi deneyin.

#acıtatlımayhoş 🌶

Acı, Tatlı, Mayhoş -Yemeklik otlar için aklınızda olsun19 Mayıs 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#püfnoktası

Aylin Öney Tan bugün otları toplamaktan haşlamaya kadar aşamalarda dikkat edilmesi gerekenleri anlatıyor, karahindiba için bir de tarif veriyor.

#acıtatlımayhoş 🌶

Acı, Tatlı, Mayhoş -Oy madımak, efelik, yemlik18 Mayıs 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün türküdeki otları anlatıyor, bir de tarif veriyor.

Madımakı pişirmeden önce bulgur inceliğinde kıyın, aynı incelikte soğan ve çemenle pişirin. 


#püfnoktası #yabaniotlar


Acı, Tatlı, Mayhoş -Bulgurlu ebegümeci17 Mayıs 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#püfnoktası 🌱

Yabani otları anlatan Aylin Öney Tan bugün bulgurlu ebegümeci yemeği tarifi veriyor. Ebegümeci sapları, kişniş, sarmısak, domatesle ilgili püf noktalarına dikkat!

Acı, Tatlı, Mayhoş -Yabani ve şifalı16 Mayıs 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#yabaniotlar 🌱

Labada sarması yediniz mi? Ebegümecinin kavurması güzel olur ama dikkat, sapları serttir. Her iki ot da, yakan ısırganın ilacıdır.
Aylin Öney Tan’la yabani otlar haftası

#acıtatlımayhoş 🌶️

Acı, Tatlı, Mayhoş -KUTSAL OTLAR14 Mayıs 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#dikenligüzeller

Şevketi bostan, mübarek dikeni, bostanların efendisi, ısırgan otu notları ve ısırganlı yemekler...

Aylin Öney Tan’dan bir tutam tarih biraz da tarif dinleyin. Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm burada bir arada. İyi dinlemeler.

#acıtatlımayhoş 🌶️

Acı, Tatlı, Mayhoş -Isırganlı yemekler13 Mayıs 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#ısırganotu

İngiltere’de ısırgan çorbası, İtalya’da ısırganlı makarna...
Aylin Öney Tan bugün ısırgan otuyla yapılan yemekleri anlatıyor, bir de tarif veriyor.

#acıtatlımayhoş 🌶️

Acı, Tatlı, Mayhoş -Isırgan otu notları12 Mayıs 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#ısırganınsırrı

Isırgan otu neden ısırır? Isırınca ne yapmalı? Neye yarar?
Aylin Öney Tan bugün ısırgan otuyla ilgili bilmek isteyeceğiniz bilgiler veriyor

#acıtatlımayhoş 🌶️

Acı, Tatlı, Mayhoş -Terbiyeli şevketi bostan11 Mayıs 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#bostanlarınefendisi

Toplaması, ayıklaması zahmetli ama şifalı. Pişince erimiyor ve et yemeklerinde uzun süre pişebiliyor. Aylin Öney Tan’la bir tutam tarih biraz da tarif

#acıtatlımayhoş 🌶️

Acı, Tatlı, Mayhoş -Dikenli güzellik10 Mayıs 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#dikenligüzellik 🌿

Aylin Öney Tan bugün “mübarek dikeni” de denilen şevketi bostandan ve ondan geliştirilen eski bir ilaç “Lityazol Cemil”den söz ediyor.

#acıtatlımayhoş 🌶️

Acı, Tatlı, Mayhoş -Kutsal otlar zamanı09 Mayıs 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#şevketibostan 🌱

Deli kenger, uslu kenger, akkız, sarıcakız, şevketi bostan gibi yenilebilir yabani otların tam zamanı. Şevketi bostanı, Shakespeare bile yazmış.
Aylin Öney Tan’dan bir tutam tarih biraz da tarif dinleyin.

#acıtatlımayhoş 🌶️

Acı, Tatlı, Mayhoş -BAYRAMLIK İKRAMLAR07 Mayıs 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#bayramlıkikramlar 


Lokum, kişniş şekeri, mülebbes sükker...

Aylin Öney Tan bu hafta bayram ikramlıklarını anlattı, tarifler verdi. Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm burada bir arada. İyi dinlemeler.


  #acıtatlımayhoş 🌶️


Acı, Tatlı, Mayhoş -Mülebbes sükker06 Mayıs 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#drajeler 🍬

Fatih döneminde kahve yanında şeker kaplı badem, kişniş, turunç kabuğu, karanfil vb draje ikram edilirmiş. Tabii draje değil, “mülebbes sükker” (giydirilmiş şeker) denirmiş.
Aylin Öney Tan’la bir tutam tarih biraz da tarif

#acıtatlımayhoş 🌶️

Acı, Tatlı, Mayhoş -Türk kahvesiyle kişniş şekeri05 Mayıs 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#kişnişşekeri ☕

Eskiden Türk kahvesinin yanında kişniş şekeri ikram edilirdi. Hem ağız tadı, hem nefes rahatlığı ve hazım için...

Aylin Öney Tan’la bir tutam tarih biraz da tarif

#acıtatlımayhoş 🌶️

Acı, Tatlı, Mayhoş - Şirin tarhanadan lâti lokuma04 Mayıs 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#iyibayramlar 🍬

Şirin tarhana, köftür, dilme gibi lezzetler, lokumun anası. Bu toprakların, zaman içinde incelmiş bir ürünü lâti lokum.
Aylin Öney Tan’dan dinleyin

#lâtilokum
#acıtatlımayhoş

Acı, Tatlı, Mayhoş -Âlâ lokum tarifi03 Mayıs 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#iyibayramlar 🍬

Geçmişten bugüne bayram ikramlıklarını anlatan Aylin Öney Tan 1844 yılından misk kokulu “âlâ lokum” tarifi veriyor, püf noktalarını da ekliyor.

#âlâlokum
#acıtatlımayhoş 🌶️

Acı, Tatlı, Mayhoş -Nerede o rahat lokumlar!02 Mayıs 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#RahatLokum 🍬

Eskiden “rahat lokum” diye satılırdı lokumlar. Boğazdan rahat akıp geçen, anlamında. Şimdi kalmadı onlardan.

Aylin Öney Tan’la geçmişten bugüne bayram ikramları

#acıtatlımayhoş 🌶️

Acı, Tatlı, Mayhoş -BAYRAM TATLILARI30 Nisan 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan, hafta boyunca güllaçın püf noktalarını ve hikayesini, şekersiz bayram bayram tatlılarını anlattı, tarifler verdi.

Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm burada bir arada. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Şekersiz armut tatlısı29 Nisan 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#ramazantatlısı 🍭

Aylin Öney Tan bugün şekersiz armut tatlısı tarifi veriyor.

#acıtatlımayhoş 🌶️

Acı, Tatlı, Mayhoş -Şekersiz, meyveli tatlı28 Nisan 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#ramazantatlısı 🍭

Aylin Öney Tan, Ramazan Bayramı için bugün şekersiz bir tatlı tarifi veriyor: Kuru kayısı tatlısı.

#acıtatlımayhoş 🌶️

Acı, Tatlı, Mayhoş -Güllaçla farklı lezzetler27 Nisan 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Güllaçla farklı lezzetler

 

Gül suyu ya da acıbadem aromalı güllaç veya badem sütüyle vegan güllaç da yapılabilir. Üstüne gül suyu tozu da serpilebilir.

Aylin Öney Tan’la bir tutam tarih biraz da tarif

#acıtatlımayhoş 🌶️

Acı, Tatlı, Mayhoş -Güllaç pişirirken dikkat!26 Nisan 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Güllaç pişirirken dikkat!

 

 

“Su pirelenmeye başlayınca...”

Osmanlı döneminde güllaççılar işe başlarken ocağın üç köşesine birer parça un, şeker ve tuz atarmış. Buna “Pir’in hediyesi” denirmiş. Aylin Öney Tan güllaç hazırlığı ve pişirmenin püf noktalarını anlatıyor.

#acıtatlımayhoş 🌶️

Acı, Tatlı, Mayhoş -Bir güllaç hikayesi25 Nisan 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#bayramtatlıları 🍭

Eski İstanbul’da bugünlerde sokaklarda uzun çubuklara mavi iple deste deste bağlanmış #güllaç yaprağı satılırdı. Aylin Öney Tan bugün güllaç hazırlamada püf noktalarını, gelenekleri anlatıyor.

#acıtatlımayhoş 🌶️

Acı, Tatlı, Mayhoş -BAYRAM ÇÖREKLERİ23 Nisan 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta Hamursuz, Paskalya ve ardından Ramazan Bayramı’nın peş peşe kutlanacak olması nedeniyle bayram çöreklerini anlattı, tarifler verdi.

Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm burada bir arada. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Mardin Kiliçesi22 Nisan 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#PaskalyaÇöreği 🥨

Aylin Öney Tan bugün Mardin usulü ibzorlu Paskalya çöreği tarifi veriyor. Bir tutam tarih, biraz da tarif.

#acıtatlımayhoş 🌶️

Acı, Tatlı, Mayhoş -Özel bir paskalya çöreği21 Nisan 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#PaskalyaÇöreği
Aylin Öney Tan bugün özel bir paskalya çöreği tarifi veriyor, iyi bir çörek için püf noktalarını da anlatıyor. #acıtatlımayhoş

Acı, Tatlı, Mayhoş -Pesah dönemi keki20 Nisan 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan bugün Yahudilerin hiç hamur işi yemediği Pesah döneminde yapılan, un yerine dövülmüş cevizin kullanıldığı “Hamursuz Kek” (gato de pesah) notlarını anlatıyor, tarifini veriyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Üç büyük dinde oruç19 Nisan 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş

Aylin Öney Tan bugün Musevi inancında Hamursuz Bayramı, Hristiyan dininde de Paskalya Bayramı öncesinde perhiz notlarını anlatıyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Üç dinde bayram çörekleri18 Nisan 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan bu hafta Hamursuz, Paskalya ve ardından Ramazan Bayramı’nın peş peşe kutlanacak olması nedeniyle bayram çöreklerini anlatıyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -İFTARİYELİKLER16 Nisan 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta, geçmişten günümüze iftariyelikleri anlattı, tarifler verdi. Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm burada bir arada. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Yapımı 6 gün süren reçel15 Nisan 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş 

Aylin Öney Tan 16. yy kayıtlarından ve şu sıralarda tam zamanı olan ayva çiçeği, ebegümeci, menekşe, erguvan çiçeği reçellerini anlatıyor ve çağla-badem reçeli tarifi veriyor. Yapımı 6 gün sürüyor.


Acı, Tatlı, Mayhoş -Yüzyıllardır yüzlerce reçel14 Nisan 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
🍊🍐🥕14. yy'da meyveli - şekerli yiyecekler şifalı. 15. yy'da narenciye reçelleri var, tarçın, karanfil vb ekleniyor. 16. yy’da ise patlıcan, armut, havuç, çağla, zencefil, kaya koruğu, muşmula reçeli...
Aylin Öney Tan'dan dinleyin

Acı, Tatlı, Mayhoş -İftariyelikte reçelin yeri ayrı13 Nisan 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
İftariyelikte reçeller önemli. Bir kayıtta “en az 8 çeşit reçel” deniyor. Aralarında bugün hiç anılmayanlar var. Mesela; hünnap reçeli. Çekirdeğiyle birlikte pişirilir, şeffaf hale getirilirmiş. Bir de, şimdi tam mevsimi olan ham yeşil incir reçeli.
Aylin Öney Tan’dan dinleyin

Acı, Tatlı, Mayhoş -İftariyelik siparişi12 Nisan 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
2. Abdülhamit döneminde bir konağa iftariyelik için sipariş listesi: Meyve reçelleri, Şam kayısısı, Kayseri pastırması, Haymana sucuğu, Tirilye zeytini, Batum havyarı, Mekke hurması, şerbetlik şeker...
Aylin Öney Tan iftariyelikleri anlatıyor.
Yarın: Reçeller

Acı, Tatlı, Mayhoş -İftariyelik havyar mı?11 Nisan 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Osmanlı döneminde iftariyelik olarak havyar yenirmiş. Aylin Öney Tan anlatıyor; geçmişten bugüne iftariyelik…

Acı, Tatlı, Mayhoş -RAMAZAN PİDESİ HAFTASI09 Nisan 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan bu hafta Ramazan sofrasının olmazsa olmazı pideyi anlattı. Pide hikayeleri, tarifler, püf noktaları, pideyle yapılan yemekler... Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm burada bir arada. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Bayat pideyle baklava08 Nisan 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Bayat pideyle tavuklu tirit, Kastamonu’nun bandırması, Adapazarı’nın ıslaması, hatta baklava yapabilirsiniz. Aylin Öney Tan’la #acıtatlımayhoş

Acı, Tatlı, Mayhoş -Pofuduk pide için07 Nisan 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan bugün evde pofuduk pide yapmanın püf noktalarını, tırnaklama yöntemini anlatıyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Yumuşacık pide06 Nisan 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan Ramazan sofrasının olmazsa olmazı pidenin inceliklerini anlatıyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Pide bayatlarsa…05 Nisan 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan bayatlayan pideyi değerlendirmek için bir tarif veriyor:
Pide, çılbır, yoğurt ve kızdırılmış biberli yağla, Londra’da “Türk yumurtası” diye ünlenen yemek.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Ramazan pidesi diyince04 Nisan 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan bu hafta Ramazan sofrasında olmazsa olmaz pideyi anlatıyor. Pide hikayeleri, tarifler, püf noktaları, pideyle yapılan yemekler...

Acı, Tatlı, Mayhoş -KARNABAHAR HAFTASI02 Nisan 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
🥦Aylin Öney Tan bu hafta hikayeler ve tariflerle lahanagillerden brokoli ve karnabaharı anlattı. Hafta içi yayınlanan 5 bölüm, bir arada dinlemek isteyenler için burada. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Karnabaharın yeşil kardeşi01 Nisan 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan bugün karnabaharın kardeşi brokoliyle yapılabilecek kendi tarifini püf noktalarıyla anlatıyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Karnabaharla ne yapsak?31 Mart 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan bugün kızartma, fırın ya da haşlayarak karnabaharla neler yapılabileceğini anlatıyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Karnabahar kokusu için!30 Mart 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan bugün karnabaharın kokusuna dayanamayanlar için reçete veriyor. Bir de hardal soslu karnabahar öneriyor

Acı, Tatlı, Mayhoş -Dumas’nın karnabahar tarifi29 Mart 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

“Karnabaharla birlikte haşlanan yumurtanın korkutucu bir tadı vardır!”
Üç Silahşörler, Monte Kristo Kontu gibi unutulmaz romanların yazarı Dumas böyle diyor.
Aylin Öney Tan yazarın “İspanyol usulü karnabahar salatası"nı anlatıyor #acıtatlımayhoş

Acı, Tatlı, Mayhoş -Renk renk karnabahar28 Mart 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
🥦Aylin Öney Tan bu hafta lahanagillerden karnabahar anlatıyor. Kış sebzesi ama, bahara yakışan bir sebze olan karnabahara İtalyanca “lahana çiçeği”, Fransızca “Kıbrıs lahanası” deniyor. Bizde çoğunlukla beyazı olsa da, turuncu, açık yeşil, hatta mor karnabahar bile var.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Rapiska-kolza-kanola25 Mart 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Trakya’yı sarıya boyayan ayçiçeği değil, ama onun gibi yağı için ekilen bir bitki: Kanola/rapiska/kolza. Aylin Öney Tan bugün Türkiye ve dünyadan yağıyla, balıyla, güzel çiçeğiyle bu bitkiye ilişkin notlarını anlatıyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Şuhut’ta bulunan işaret24 Mart 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan, Anadolu’daki tohum yağlarına devam ediyor. Şuhut Antik Synnada kentinin parası olan sikkenin üstünde buğday başağı ve afyon kozası olduğuna dikkat çekiyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Anadolu’nun yağları23 Mart 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Zeytinyağı, susam yağı, ayçiçek yağı, haşhaş yağı, tereyağı, sadeyağ... Aylin Öney Tan bugün Anadolu’nun yağlarını anlatıyor.


Acı, Tatlı, Mayhoş -Sızma ayçiçeği yağı!22 Mart 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Ayçiçeğinin aslında ayla ilgisi yok. Güneşin doğuşundan batışına kadar güneşi izlediği için bizde “günebakan” dendiği gibi hemen tüm dillerdeki adı da aynı anlamı taşıyor. Aylin Öney Tan ayçiçeği yağının, zeytinyağı gibi farklı kullanımlarını anlatıyor


Acı, Tatlı, Mayhoş -Ayçiçeği hikayeleri21 Mart 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan ayçiçeği notlarını aktarmaya devam ediyor. Bir tutam tarih, biraz da tarif!

Acı, Tatlı, Mayhoş -Ayçiçeği barışın sembolü18 Mart 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Ukrayna nükleer silahlardan arınma kararı sonrasında, Pervomaysk’ta bir zamanlar füze rampalarının bulunduğu yere ayçiçeği dikerek barış sembolü yapmıştı.
Aylin Öney Tan’la ayçiçeği notları

Acı, Tatlı, Mayhoş -Ayçiçeği notları17 Mart 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Dünyadan “Ukrayna için pişir” kampanyalarını anlatan Aylin Öney Tan bugün de ayçiçeği tarihinden notlar aktarıyor.


Acı, Tatlı, Mayhoş -Biri Rus, biri Ukraynalı 2 kadının kampanyası16 Mart 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Londra’da arkadaş olan biri Rus ve biri Ukraynalı yemek yazarları, “Ukrayna için pişir” kampanyası başlattılar. Onlara Londra yeme-içme dünyasında çok etkili olan bir isim, aslında isimsiz kahraman da destek verince kampanya rekora koşuyor.
Aylin Öney Tan bugün Londra’daki #cookforukraine kampanyasını anlatıyor

Acı, Tatlı, Mayhoş -Göçmen kadınların dayanışması15 Mart 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

New York’taki göçmen kadınların dayanışma hareketi Mutfaklar Birliği şimdi Ukrayna için yemek yapıyor. 87 yaşındaki Rus asıllı Larisa Frumkin de onlara katıldı, “borç çorbası” ve “pampushki” yaptı, ayrıca online yemek kursu veriyor. Etkinliklerin geliri Ukrayna’daki savaş mağdurlarına...

Acı, Tatlı, Mayhoş -"Savaşma! Borç çorbası yap!"14 Mart 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Savaş açlık, yokluk demek. Ama mutfağın birleştirici gücü imdada yetişebiliyor. “Savaşma, borç çorbası yap” gibi dünyada Ukrayna için yapılan dayanışma kampanyalarının çoğu mutfaktan çıkıyor. Şimdi de herkes Ukrayna için pişiriyor #cookforukraine
Aylin Öney Tan anlatıyor

Acı, Tatlı, Mayhoş -KADINLAR GÜNÜ HAFTASI12 Mart 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan bu hafta “Kadınlar Günü” nedeniyle geçmişten bugüne mutfaktaki kadınların gücünü anlattı. Hikayeler ve tariflerle...

Acı, Tatlı, Mayhoş -Mükemmel ve Mufassal Aş Ustası’ndan11 Mart 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Frenk Kaymaklısı, Pandispanyalı Charlotte Tatlısı, Ananaslı Krema Tatlısı, Kuru Kayısı Tatlısı... Bunlar Osmanlı Sarayı’nın mutfağında yapılan tatlılar... Aylin Öney Tan bugün Mükemmel ve Mufassal Aş Ustası’ndan notlara devam ediyor

Acı, Tatlı, Mayhoş -1 asır önce yemek kültürü10 Mart 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Ulviye Mevlan’ın 1 asır önce yazdığı “Mükemmel ve Mufassal Aş Ustası” kitabından tarifler, notlar dinleyin.
Aylin Öney Tan’la bir tutam tarih biraz da tarif

Acı, Tatlı, Mayhoş -"İcap ederse erkek yemek yapacak"09 Mart 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

“Bu kitap sayesinde her aile reisi veya reisesi, icap ederse yemekleri kendisi yapabilecektir.”
Ulviye Mevlan Civelek, 1918 tarihli “Mükemmel ve Mufassal Aş Ustası” adlı kitabında böyle diyor.
#acıtatlımayhoş

Acı, Tatlı, Mayhoş -Mütareke yıllarından mutfak notları08 Mart 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#DünyaKadınlarGünü
Mütareke yıllarında İstanbul'da yayınlanan iki önemli kitap: “Mükemmel ve Mufassal Aş Ustası” ile “Esir Şehrin Mutfak Kültürü”.
Aylin Öney Tan’la #acıtatlımayhoş

Acı, Tatlı, Mayhoş -Kadınların mutfaktaki gücü07 Mart 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan bu hafta “Kadınlar Günü” nedeniyle geçmişten bugüne mutfaktaki kadınların gücünü anlatıyor. Hikayeler ve tariflerle...

Acı, Tatlı, Mayhoş -KAT KAT HAMUR - Hikayeler ve tarifler05 Mart 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Bizim kat kat hamurlarımız; çarşaf böreği, katmer, yufka ekmeği... Ama illa ki baklava. Peki, Nemse / nemçe hamuru, bu adı nereden almış? Kelime, Sırpça “Slav dilini bilmeyen” demek. Dünyanın “Danimarkalı” (Danish) dediği çöreğe, Danimarkalıların neden “Viyana ekmeği” (wienerbrød) demiş? Aylin Öney Tan kat kat hamur hikayeleri anlattı, tarifler verdi. Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm burada bir arada. İyi dinlemeler.

Haftaya: Kadınların mutfaktaki gücü

Acı, Tatlı, Mayhoş -Pataşu günü04 Mart 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan’la bir tutam tarif, biraz da tarih...
Bugün Amerikalı hamur işi uzmanı Nick Malgieri’den pataşu (pate a choux) tarifi veriyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Bir baklava hikayesi03 Mart 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Ünlü hamur işi uzmanı Nick Malgieri ile yemek tarihçisi ve baklava uzmanı Charles Perry’i İstanbul’da buluşturan Aylin Öney Tan “kat kat hamur”lara devam ediyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Baklavayı nasıl keşfetti?02 Mart 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Bizim kat kat hamurlarımız; çarşaf böreği, katmer, yufka ekmeği... Ama illa ki baklava.
Aylin Öney Tan bugün dünyaca ünlü hamur işi uzmanı Nick Malgieri’yi baklavayla tanıştırmasını ve dünyaya tanıtmasını anlatıyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Bu çörek nereli?01 Mart 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan kat kat hamur hikayelerinde bugün dünyanın “Danimarkalı” (Danish) dediği çöreğe, Danimarkalıların neden “Viyana ekmeği” (wienerbrød) dediğini, Viyanalıların ise neden Kopenhag’a ithaf ettiğini anlatıyor, bir de yapmak isteyenler için kolay tarif veriyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Neden nemse / nemçe?28 Şubat 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Nemse / nemçe hamuru, bu adı nereden almış? Kelime, Sırpça “Slav dilini bilmeyen” demek. Neden bu ad verilmiş?
Aylin Öney Tan’la “kat kat hamur” yolculuğu devam ediyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -KRUVASAN İZİNDE TARİH VE TARİF26 Şubat 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Kruvasan ile ilgili Viyana Kuşatması ve Marie Antoinette hikayelerine inanmayın. Marie Antoinette hiç #kruvasan yemedi! Aylin Öney Tan’dan bir tutam tarih biraz da tarif.
#podcast #kruvasanAcı, Tatlı, Mayhoş -Kruvasan, gipfel, nemse25 Şubat 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

🥐 Marie Antoinette kruvasan yemiş olamaz, demiştik. Ama muhtemelen “gipfel” yiyordu. Bizim ay çöreğine benzeyen bu çörek, 13 yy’dan beri Viyana mutfağında var. Oradan da bize gelmiş: Nemçe / nemse hamuru, bin yaprak, yani milföy...
Aylin Öney Tan tarihte kruvasanın izini sürmeye devam ediyor. Bugün bir de “kruvasandan çakma, nemse tatlısı” tarifi veriyor. İyi dinlemeler

Acı, Tatlı, Mayhoş -Kruvasan hikayeleri – 424 Şubat 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Marie Antoinette hiç #kruvasan yemedi!
Aylin Öney Tan kruvasan hikayelerine devam ediyor.
#podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Kruvasan hikayeleri – 323 Şubat 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan bugün Viyana Kuşatması ve #kruvasan ilişkisine dair rivayeti ve bunun neden gerçek olamayacağına dair notları aktarıyor #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Kruvasan için Budapeşte rivayeti22 Şubat 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan #kruvasan hikayelerine devam ediyor.
1686 yılında Budapeşte’de sabahın erken saatlerinde fırıncıların tanık olduğu iddia edilen olay neydi? O tünel kazılmış olabilir mi? Tarihçiler ne diyor?
#podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Kruvasan hikayeleri21 Şubat 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Kruvasan ile ilgili Viyana Kuşatması ve Marie Antoinette hikayelerine inanmayın. Aylin Öney Tan’dan bir tutam tarih biraz da tarif
#podcast #kruvasan

Acı, Tatlı, Mayhoş -ÇİKOLATA - Tarih ve tarifler19 Şubat 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan bu hafta çikolata hikayeleri anlattı, tarifler verdi. Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm, hepsini bir arada dinlemek isteyenler için burada. Tarifi alırken, tarihi dinleyin. #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Mayonezli, çikolatalı kek?!18 Şubat 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan bugün mayonezli, çikolatalı kek tarifi veriyor. Yan yana düşünmesi zor olan bu iki malzemeyle yapılan kek ABD’de ünlü şeflerin listesinde.
#podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Sıcak çikolata kültürü17 Şubat 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan bugün farklı ülkelerin sıcak çikolatayı nasıl tükettiklerini anlatırken, Türkiye’de de sıcak çikolatanın içine kuş lokumu konabileceğini söylüyor. Ve Ella Fitzgerald’ın "Hotta chocolatta" şarkısını çalıyor.
#podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Sıcak çikolata yaparken16 Şubat 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Sophie D. Coe’nun eşiyle yazdığı kitabı Çikolatanın Gerçek Tarihi’nden söz ediyor, bir de sıcak çikolata tarifi veriyor.
#podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Çikolatanın izinde15 Şubat 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan çikolatanın izinde. Refik Halid Karay’ın “Üç Nesil Üç Hayat” adlı kitabına göre, #süklat ve #kakava Abdülhamit döneminde Saray’a girmiş.
#podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Çukulata haftası14 Şubat 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan bu hafta çikolata hikayeleri anlatacak, tarifler verecek. Bugünkü bölümde çukulatadan çikolataya notlar var.
#podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -BAKLAGİL HAFTASI VE TARİFLER12 Şubat 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

10 Şubat Dünya Bakliyat Günü.
Aylin Öney Tan, hafta boyunca dünyadan baklagil hikayelerini ve özel yemekleri anlattı, tarifler verdi. Tüm bölümler, bir arada dinlemek isteyenler için yayında. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Maş fasulyesini çimlendirin11 Şubat 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Baklagil haftasının son bölümünde Aylin Öney Tan kuru fasulye, nohut pişirmede püf noktasını ve maş fasulyesini çimlendirme yöntemini anlatıyor.
#baklagil #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Süper yiyecek için10 Şubat 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#DünyaBakliyatGünü
Bakliyatı çimlendirerek kullanmayı biliyor musunuz?
Aylin Öney Tan bugün baklagilleri süper yiyecek yapan yöntemleri anlatıyor
#acıtatlımayhoş

Acı, Tatlı, Mayhoş -Bakliyat neden önemli?09 Şubat 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Bakliyat farklı iklim kuşaklarında kolay yetiştiği, toprağı zenginleştirdiği, besin değeri yüksek olduğu ve sürdürülebilir tarım ürünü olduğu için önemli. Bizim mutfağımızda mercimek, nohut, kuru fasulye, kuru bezelye, maş fasulyesi, “karnı kara” var...
Aylin Öney Tan’la bakliyat günleri #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Bakla hikayeleri08 Şubat 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#Bakla hikayeleri
Eski Mısır’da piramitlerin inşasında çalışan kölelerin temel gıda maddelerinden biri bakla. Elit kesimin değil, halkın yemeği. “Ful medames” bugün de sevilen yemeklerden. Peki Pisagor neden yemezmiş?
Aylin Öney Tan’la #acıtatlımayhoş

Acı, Tatlı, Mayhoş -Anadolu'dan, dünyadan baklagiller07 Şubat 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
10 Şubat Dünya Bakliyat Günü.
Anadolu’da gün mercimek çorbasıyla başlar, İngilizler ise tatlı tuzlu soslu fasulye yer.
Aylin Öney Tan bu hafta dünyadan baklagil hikayelerini ve özel yemekleri anlatıyor
#podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -ÇİN YENİ YILI - Gelenekler ve sofra notları05 Şubat 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan hafta boyunca Kaplan Yılı'nı ve Çin geleneklerini anlattı, tarifler verdi. Tüm bölümler, bir arada dinlemek isteyenler için yayında. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Yu Sheng seramonisi04 Şubat 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan bugün yeni yıl kutlamalarının 8’inci günü, 8 değişik lezzetle, farklı renklerle yapılan, her malzemesi ayrı ayrı sofraya getirilen ve özel bir seramoniyle yenilen salatayı anlatıyor. #yusheng #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Çin’de 8 rakamı önemli03 Şubat 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan, Çin yeni yılı adetleri ve yemeklerini anlatmaya devam ediyor. Yılın son ayının 8’inci günü yapılan, 8 gözlü tepside sunulan “laba” özel bir yiyecek.
Yarın: Yu Sheng salatası
#podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Pandan yaprağıyla pilav02 Şubat 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#AcıTatlıMayhoş Aylin Öney Tan bugün, Uzak Doğu mutfağından bizdeki yasemin ya da basmati pirincine benzeyen pirinçle yapılan kokulu pilavı anlatıyor. Sırrı, suyuna atılan ferah ve parfümlü 'pandan yaprağı' ya da bir başka ismiyle 'hurma çamı'nda gizli.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Singapur'un tavuklu pilavı01 Şubat 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#AcıTatlıMayhoş
Aylin Öney Tan bugün Singapur mutfağından, zencefilli ve pandan yapraklı tavuklu pilav tarifi veriyor. #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Çin Yeni Yılı Sofrası'nda neler var?31 Ocak 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta 'Çin Yeni Yılı'na özel yemek tarifleri verecek, hikayeler anlatacak. #AcıTatlıMayhoş

Acı, Tatlı, Mayhoş -SOĞAN - Hikayeler ve tarifler29 Ocak 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan bu hafta Türk ve dünya mutfağından, tarihten, ünlü şeflerden ana malzemesi soğan olan yemek hikayeleri anlattı, tarifler verdi. Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm, hepsini bir arada dinlemek isteyenler için burada. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Tepetaklak soğan turtası28 Ocak 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan bugün Paris kafelerinin meşhur elmalı turtasının, soğanlı versiyonunu anlatıyor: Soğan tarte tatin.
#podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Soğan pastası günü27 Ocak 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan bugün Almanya ve Fransa’dan “soğan pastası” tarifi veriyor. Bu tarifte muskat ya da kara kimyon olmazsa olmaz.
#podcast
Acı, Tatlı, Mayhoş -Mor soğan turşusu26 Ocak 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Kapıdağ mor soğanı, coğrafi işaret alan lezzetlerimizden. Ayrıca dünyada 3 yerde yetişiyor: İtalya, Sicilya ve Avustralya’da.
Aylin Öney Tan bugün mor soğanı anlatıyor ve hemen yenecek turşusunun tarifini veriyor.
#podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Hangi soğan?25 Ocak 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Soğan, Farsça “piyaz” demek. Aylin Öney Tan bugün kuru soğan çeşitlerini ve özelliklerini, Topkapı Sarayı’na hangi soğan çeşitlerinin alındığını anlatıyor.
#podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Soğanı közleyin ve...24 Ocak 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan bu hafta Türk ve dünya mutfağından, tarihten, ünlü şeflerden ana malzemesi soğan olan yemek hikayeleri anlatacak, tarifler verecek. Bugün fırında soğan közlemeyi ve karamelize soğana yakışan baharat, sebze, sosları anlatıyor
#podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -SOĞANLI TARİFLER22 Ocak 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta soğanlı tarifler verdi. Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm, hepsini bir arada dinlemek isteyenler için burada. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Bu yemeğin en iyisi21 Ocak 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Padişah, ramazan ayının 15’inde soğanlı yumurtayı en iyi yapan Enderun efendisini “kilercibaşı” tayin edermiş. Aylin Öney Tan püf noktalarıyla soğanlı yumurta tarifi veriyor. Soğana yakışan baharatları da anlatıyor.
#podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Turabi Efendi’nin kitabından tarif20 Ocak 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan bugün ana malzemesi soğan olan bir tarif veriyor. 1864 tarihli Turabi Efendi’nin kitabındaki tarifin püf noktası; soğan tuz ve suyla haşlanıyor.
#podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Papaz yahnisi19 Ocak 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün soğan aşı tarifine benzeyen, üzüm sirkeli, defne yapraklı, portakal kabuklu yahni tarifi veriyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş - Soğanı terletmek lazım!18 Ocak 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan bugün soğanlı bir tarif verirken püf noktalarını da anlatıyor.
Bu yemeği terletmek önemli.
Peki soğanların yanmasını engellemek için ne yapmak lazım? #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -"Unut beni" yemeği17 Ocak 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan, soğanlı yemekleri anlatmaya başlıyor.
Bugün Antep mutfağından soğan aşı yemeği tarifi veriyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -DÜNYADAN ÇORBALAR15 Ocak 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş

🥣Aylin Öney Tan bu hafta dünyadan çorba örnekleri verdi. Hint mutfağı, Macar mutfağı, Fransız mutfağı, Rus mutfağından leziz çorba tarifleri ve onların hikayesi Acı tatlı Mayhoş'ta.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Fransa'dan soğan çorbası14 Ocak 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#AcıTatlıMayhoş
Karamelize soğan üstüne kızarmış ekmek dilimleri ve peynir...
Aylin Öney Tan bugün bir klasiğin tarifini veriyor, Fransız usulü soğan çorbası. Bir tutam tarih biraz da tarif #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Bol baharatlı çorba13 Ocak 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#AcıTatlıMayhoş
Haşlanmış pirinç, rezene, kimyon, kişniş ve sebze...
Aylin Öney Tan bugün Hint mutfağından bol baharatlı çorba tarifi veriyor; Mulligatawny yani biberli su çorbası. #podcast
Acı, Tatlı, Mayhoş -Doyurucu kış çorbası12 Ocak 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan çorbaların renkli dünyasını anlatmaya devam ediyor. Bugün rotamız soğuk coğrafyalar ve doyurucu kış çorbaları.
Rengini pancardan alan, aslında Ukrayna kökenli bir Rus çorbası; Borscht yani Borş. Bir tutam tarih, biraz da tarif.

Acı, Tatlı, Mayhoş - Çoban çorbası11 Ocak 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#AcıTatlıMayhoş
Bizde yemek onlarda çorba. Gulaş/Gulyasleves yani çoban çorbası. Aylin Öney Tan ile bugün çigan müziği eşliğinde Macaristan'a uzanıyoruz. Bir tutam tarih, biraz da tarif! #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -İtalya'nın en renkli çorbası10 Ocak 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş

🥣Aylin Öney Tan bu hafta dünyadan çorba örnekleri verecek. Bugün şarkılar eşliğinde, sebzelerle, makarnaların bir arada olduğu, İtalya'nın en renkli en büyük çorbası 'minestrone'yi dinliyoruz. #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -HER GÜNE BİR ÇORBA08 Ocak 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Ekşili malhıta, kesme çorbası, özel gün çorbası, tatlı çorba anuş abur, terbiyeli çorba...
Aylin Öney Tan yeni yılın ilk haftası her güne bir çorba seçti. Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm, hepsini bir arada dinlemek isteyenler için burada

Acı, Tatlı, Mayhoş -Terbiyeli çorba07 Ocak 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
“Her güne 1 çorba” serisinde bugün Osmanlı mutfağının en önemli kalemlerinden terbiyeli çorba var. Aylin Öney Tan’dan “hafif ve zarif” dediği kereviz çorbasını dinleyin
#podcastAcı, Tatlı, Mayhoş -Tatlı çorba Anuş Abur06 Ocak 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Ermeniler bugün noeli kutluyor. Ve bu akşam sofralarında olmazsa olmaz yemek “anuş abur çorbası”. Anuş “tatlı”, abur “çorba” demek. Bir tür aşure gibi, “abur cubur yemek” gibi. Aylin Öney Tan anlatıyor
#podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Özel gün çorbası05 Ocak 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan bugün Gaziantep usulü “Öz Çorba” tarifi veriyor. Özel günlerde yapılan bu yoğurtlu çorbaya son anda serpilen tarçın önemli.
#podcast
Acı, Tatlı, Mayhoş - Kesme çorbası04 Ocak 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan yeni yılın ilk haftasında her güne bir çorba seçti. Bugünkü çorba, aslında tek başına bir yemek: Kesme aşı.
Bir tutam tarih biraz da tarif.
#podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Ekşili malhıta03 Ocak 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
🥣Aylin Öney Tan yeni yılın ilk haftası her güne bir çorba seçti. Çünkü çorba bütün kültürlerde günün başlangıcıdır ya da öğüne çorbayla başlanır. İlk yemektir.
Bugün: Ekşili malhıta çorbası.
#podcastAcı, Tatlı, Mayhoş -YENİ YIL GELENEKLERİ, TARİFLER01 Ocak 2022

Acı, Tatlı, Mayhoş

Portekiz’den Japonya’ya efsane lezzet transferi: Tempura, Japon mutfağından kızartmalar ve “karaage”, General Tso’nun tavuğu, fasulye kızartması...
Aylin Öney Tan bu hafta tuhaf yeni yıl geleneklerini anlattı, tarifler verdi. Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm, hepsini bir arada dinlemek isteyenler için burada. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -General Tso’nun tavuğu ?!31 Aralık 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan bugün Çin mutfağında en sevilen yemeklerden “General Tso’nun tavuğu”nun aslında Çin mutfağından olmadığını anlatıyor. “Uydurma” yemeğin Mao’ya kadar uzanan tarihini ve tarifini dinleyin. #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Fasulye kızartması yediniz mi?30 Aralık 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
“Bostan balığı” denen fasulye kızartması yediniz mi?
New York Yahudileri, noel gecesi neden Çin yemeği yiyor?
Aylin Öney Tan’dan dinleyin #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Portekiz’den Japonya’ya efsane lezzet transferi29 Aralık 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Portekiz’den Japonya’ya efsane lezzet transferi: Tempura / Temporas
Aylin Öney Tan’la bir tutam tarih biraz da tarif #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Karaage tarifi28 Aralık 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Japon mutfağından kızartmalar ve “karaage”.
Aylin Öney Tan’la bir tutam tarih biraz da tarif #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Japonya'da kızarmış tavuk geleneğinin sırrı27 Aralık 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Japonya’da yılbaşında kızarmış tavuk yeme adeti nereden çıkmış?
Aylin Öney Tan’la bir tutam tarih biraz da tarif #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -UZUN GECELER - RİTÜELLER, SOFRALAR25 Aralık 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta uzun geceleri ve ritüelleri anlattı, tarifler verdi. Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm, hepsini bir arada dinlemek isteyenler için burada. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -İzmit'ten Sicilya'ya buğdayın bereketi24 Aralık 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
İzmit’teki Azize Barbara’dan Sicilya’daki Santa Lucia’ya buğdayın bereketi… Aylin Öney Tan anlatıyor #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Aşurenin öyküsü23 Aralık 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
İzmit’te yaşadığı kabul edilen Azize Barbara’nın gününde haşlanmış buğday ve yemişlerle bir tür kuru aşure yapılıp dağıtılır
Aylin Öney Tan’la bir tutam tarih biraz da tarif #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Golifa zannettin?!22 Aralık 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş
Anadolu’da uzun kış gecelerinin değişmez eğlenceliği hedik. Kıbrıs’ta ise golifa. Aylin Öney Tan’dan bir tutam tarih biraz da tarif.

#podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Fesenjan yani İran güveci21 Aralık 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün, nar ekşisi, soğan, şeker ve cevizli çerkez tavuğuna benzer, 'Şeb-i Yelda' sofrasından bir tarif veriyor; fesenjan. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -En uzun gece sofrası20 Aralık 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
İran’da “Şeb-i Yelda” sofrasında mutlaka, yaz mevsiminden bu gece için saklanan karpuz olur.
Aylin Öney Tan’dan bir tutam tarih biraz da tarif #podcast


Acı, Tatlı, Mayhoş -KURU YEMİŞLER, BAHARATLAR, TARİFLER18 Aralık 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

İncir uyutması, özel kekler, çayın öyküsü, İzmir’den California’ya: Calimyrna, kıymalı turta...
Aylin Öney Tan, Yerli Malı Haftası nedeniyle Anadolu topraklarından dünyaya yayılan meyve, kuru yemiş, baharatları anlattı, tarifler verdi.
Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm, hepsini bir arada dinlemek isteyenler için burada. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -“Kıymalı turta” zamanı17 Aralık 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
İngilizler’in meşhur “kıymalı turta” yaptığı günler.
Aylin Öney Tan’dan bir tutam tarih biraz da tarif dinleyin #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -İzmir’den California’ya: Calimyrna16 Aralık 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Calimyrna incirini biliyor musunuz? 1880’lerde İzmir’den California’ya giden incir. California ile İzmir’in eski adı Smyrna’nın birleşmesiyle oluşmuş. Aylin Öney Tan’dan bir tutam tarih biraz da tarif dinleyin #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Çayın öyküsü15 Aralık 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Bugün Dünya Çay Günü. Aylin Öney Tan’dan bir tutam tarih biraz da tarifle çay dinleyin.
#podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -İncir uyutması ve özel kekler14 Aralık 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

#YerliMalıHaftası
Aylin Öney Tan bugünkü bölümde İngilizler’in meşhur “figgy pudding” ile eskiden içine böbrek yağı da konulan ya da işkembe içinde pişen incirli özel keklerini anlatıyor. Bizden de bir tarif veriyor; Kastamonu’ya has “incir uyutması”.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Yerli malı haftasından tatlar13 Aralık 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta Yerli Malı Haftası nedeniyle Anadolu topraklarından dünyaya yayılan meyve, kuru yemiş, baharatları anlatıyor.
İyi dinlemeler

Acı, Tatlı, Mayhoş -NOEL - Bir tutam tarih, biraz da tarif11 Aralık 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta dünyada kurulmaya başlayan noel pazarlarını, çörek ve kurabiyelerini anlattı, tarifler verdi. Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm, hepsini bir arada dinlemek isteyenler için burada. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Panettone sabır istiyor10 Aralık 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün bir tür tatlı ekmek olan “Panetone”nin hem tarihini anlatıyor, hem de tarif veriyor. 1400’lü yıllarda ortaya çıkmış, Milano bölgesinden dünyaya yayılmış #panettone için iki fırıncının çekişmesi de bu bölümde.
İyi dinlemeler
Acı, Tatlı, Mayhoş - Tarçınlı yıldız çörek09 Aralık 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Noel çöreklerinin ortak noktası içindeki baharatlar. Aylin Öney Tan bugün tarçınlı yıldız çörek tarifi veriyor. Yapması kolay, şekil vermesi zor, diyor. İyi dinlemeler

Acı, Tatlı, Mayhoş -Sanat eseri gibi çörekler08 Aralık 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Macaristan’da aynalı çörek, Hansel ve Gretel masalındaki cadının evinin modellendiği noel çöreği gibi, tüm kentin maketi şeklinde yapılan çörekler de var.
Aylin Öney Tan noel çöreklerini anlatıyor #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Çeşit çeşit çörek07 Aralık 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün 11. yüzyıla kadar uzanan Noel çöreklerinin tarihinden bahsediyor. Süs çöreği, baharatlı, karabiberli, zencefilli, ballı çörekler... İyi dinlemeler

Acı, Tatlı, Mayhoş -Noel çörekleri zamanı06 Aralık 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta dünyada kurulmaya başlayan noel pazarlarını, çörek ve kurabiyelerini anlatıyor. İyi dinlemeler

Acı, Tatlı, Mayhoş -NARENCİYE - Hikayeler, tarifler (2)04 Aralık 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Greyfurt, bergamut, marmelat...
Aylin Öney Tan narenciyenin izini sürüyor, tarifler variyor... Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm, hepsini bir arada dinlemek isteyenler için burada. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Turunç marmelatı03 Aralık 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün, İngiliz narenciye reçellerinin atası sayılan turunç marmelatı tarifi veriyor. Portakal, greyfurt, limon karışımıyla da yapabilirsiniz.
İyi dinlemeler

Acı, Tatlı, Mayhoş -Dünden bugüne marmelat02 Aralık 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

İlk marmelat ayvadan yapılmış, 1480 yılında İngilizce kayıtlarda bu kelime var. Bugün de acı portakal, limon marmelatı olarak İngilizler’in çay saatinde masada.
Aylin Öney Tan marmelatın izini sürüyor, bir de tarif veriyor. İyi dinlemeler

Acı, Tatlı, Mayhoş -Rivayete göre “Bey armudu” 01 Aralık 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Bergamut, İtalyanca “bergamotto” kelimesinden gelmiş. Peki “bergamotto” nereden gelmiş? Bir rivayete göre bizim “bey armudu” kelimesinden türemiş.
Aylin Öney Tan’dan bergamut, ağaç kavunu, kebbet, şadok notları ve reçel önerisini dinleyin.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Yasak meyve greyfurt30 Kasım 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Bazı ilaçların, greyfurtla alınmaması tavsiye edilir. Pamelo ile portakalın tesadüfen tozlanmasıyla doğan “yasak meyve” greyfurtla ilgili ilginç bilgiler.
Aylin Öney Tan anlatıyor. İyi dinlemeler

Acı, Tatlı, Mayhoş -Greyfurtun doğuşu29 Kasım 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Barbados’ta doğmuş, tadı koruğa benzediği için “grape-fruit”, yani “üzüm meyvesi” denmiş. Biz de yazıldığı gibi okumuş ve Türkçeye greyfurt olarak eklemişiz.
Aylin Öney Tan’la #narenciye günlerinde bugün greyfurt notlarını dinleyin.

Acı, Tatlı, Mayhoş -NARENCİYE - Hikayeler, tarifler (1)27 Kasım 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta, hikayeler ve tariflerle narenciyenin öyküsünü anlattı, tarifler verdi. Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm, hepsini bir arada dinlemek isteyenler için burada. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Tuzlu portakal tarifleri26 Kasım 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

#AcıTatlıMayhoş
Aylin Öney Tan, Fransız mutfağından Çin Mutfağına tuzlu portakal kullanımlarını anlatırken iki tarif veriyor. İlki Fas mutfağından yapımı kolay bir salata, diğeri fırınlanmış portakallı tavuk budu tarifi. İyi dinlemeler #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş - Hafif acılı ıslak kek25 Kasım 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

#AcıTatlıMayhoş
Aylin Öney Tan, portakal çiçeği kokulu Valencia gastronomi turlarını anlatıyor, Claudia Roden'ın portakallı ve bademli kek tarifini veriyor. Haşlanmış portakalla yapılan son derece basit, hafif acılı unsuz ıslak kek... #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Çin elması yani portakal24 Kasım 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş

Aylin Öney Tan Avrupa'da ve Akdeniz havzasında portakalın serüvenini anlatmaya devam ediyor.
İyi dinlemeler #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Portakalın hikayesi23 Kasım 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Adı her dilde başka. Dolayısıyla anlamları da farklı: “Bakır renkli”, “kokulu” ya da fillerin portakal sevmesiyle bağlantılı.

Aylin Öney Tan portakalın serüvenini anlatmaya başlıyor. Ne zaman, nereden, nasıl geldi?
İyi dinlemeler #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Narenciye günleri22 Kasım 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

İspanya’daki kabuğuyla yenilebilen küçük mandalinadan Anadolu’daki narenciyeye...
Antalya’da çeltik deneme tarlası olarak başlayan, sonra sırasıyla Sıcak İklimler Zirai Deneme İstasyonu, Narenciye İstasyonu, bugün de Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’ne...
Rize’nin, Seferihisar’ın mandalinasına...
Bu hafta Aylin Öney Tan’dan narenciye dinleyeceğiz. Bir tutam tarih, biraz da tarif

Acı, Tatlı, Mayhoş -MUTFAKTA BİLİM VE ÇÖVEN NOTLARI20 Kasım 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Barcelona’da 8 – 10 Kasım tarihleri arasında Science and Cooking World Congress, yani Mutfak’ta Bilim Dünya Kongresi düzenlendi. Türkiye’den davet edilen ekipte yer alan Aylin Öney Tan dünyaca ünlü şeflerin katıldığı kongrede “çöven” bitkisi sunumu yaptı, yanında götürdüğü bu bitkiden örnekleri şeflere verdi.
Çöven, bizim koz helva, lokum ve bazı şekerlemelerde yumurta akı yerine kullandığımız köpürme özelliği olan bir bitki.
Köpüklü lezzetler yaratan İspanyol şeflerin ilgiyle not ettiği çöven, Mezopotamya’da bulunan ve dünyanın en eski yemek tarifi olarak bilinen kil tablette geçiyor. Yale Üniversitesi adıyla kaydedilen bitkinin peşine düşen Harvard’dan uzmanlar, sonunda ancak “sabun” yapımında kullanılan bir bitkiye ulaşmıştı. Oysa, Anadolu’da yetişen bir bitkiydi.
Aylin Öney Tan “mutfakta bilim” kongresinden, dünya mutfaklarından notlarını ve çöven hikayelerini anlatıyor, ayrıca Türk ve İspanyol mutfağından benzerliklere dikkat çekiyor, tarifler veriyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Pırasa, bamya, tulumba tatlısı19 Kasım 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Bizdeki tulumba ya da halka tatlı, Akdeniz havasında yaygın olan kızarmış hamur tatlılarından. Aylin Öney Tan bugün Arap mutfağında “bamya”, İspanya’da “pırasa” tatlısı denen tatlıları anlatıyor, bir de tarif veriyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Mutfaktaki en eski sır18 Kasım 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Mezopotamya’da bulunan, Yale adıyla kaydedilen kil tablette dünyanın en eski yemek tarifi gizli. Öne çıkan, köpürme özelliği olan bir bitki. Harvard’dan araştırmacılar titiz bir çalışma sonunda “sabun” yapımında kullanılan bitkiye ulaştı, ama yemekte kullanılamıyordu. İşte o bitki, Türkiye’de yetişen ve yıllardır koz helva, lokum, şekerleme başta olmak üzere pekçok alanda yumurta akı yerine kullanılan çöven.
Barcelona’daki “Mutfakta Bilim” konulu uluslararası kongrede çöven bitkisiyle ilgili sunum yapan, Türkiye’de çöven bitkisini keşfeden, özelliklerini ortaya koyan Türk bilim insanlarını tanıtan Aylin Öney Tan’dan dinleyin.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Helvada çöven devrimi17 Kasım 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Türkiye’de koz helvada çöven kökü kullanılıyor, Avrupa’da ise (Osmanlı’dan aldıkları gibi) yumurta akı devam ediyor. Aylin Öney Tan uluslararası kongrede ünlü şeflere çöven bitkisini tanıttı, İspanyol şef Albert Adrià’ya da numune verdi.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Paella veya zerdeli pilav16 Kasım 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Safranlı paella, zerdeli pilav... Aylin Öney Tan, İspanya’yla ortak lezzetleri anlatmaya devam ediyor. “Safran kraliçesi” olarak bilinen ünlü şef María José San Román’ın başlattığı “Gastronominin Kadınları” hareketinin İspanya’dan Türkiye’ye bağlandığını da müjdeliyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Mutfakta bilim ve şaşırtan lezzetler15 Kasım 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan geçen hafta İspanya’daki Science & Cooking World Congress'e katılan Türkiye delegasyonundaydı. Dünyaca ünlü şeflerin ve araştırmacıların katıldığı kongrede sunulan özel tarifleri, yaratıcı lezzetleri bu hafta Acı Tatlı Mayhoş’ta anlatıyor. İyi dinlemeler

Acı, Tatlı, Mayhoş -ÖZEL GÜNLER VE YEMEK13 Kasım 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Lokma, pişi, helva, yağ kokutma, aşure, koliva, goliva, diş hediği...

Aylin Öney Tan, bu hafta doğumdan diş çıkarmaya, düğünden ölüme kadar yaşam döngüsünün evrelerini kutlamak için yapılan yiyecekleri anlattı... Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm, hepsini bir arada dinlemek isteyenler için burada. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Diş hediği tarifi12 Kasım 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aşure, koliva, goliva, helva ve bugün de diş hediği. Aylin Öney Tan özel gün yiyeceklerini anlatıyor #acıtatlımayhoş #podcast


Acı, Tatlı, Mayhoş -Ölenin ardından pirinçli börek11 Kasım 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Lokma, pişi, helva gibi ölenin ardından “yağ kokutma” geleneğinin bir örneği de Gaziantep’teki pirinçli börek. Aylin Öney Tan’dan dinleyin #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Atatürk’ün sevdiği gibi10 Kasım 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün ölenlerin ardından “yağ kokutma” geleneğini ve 10 Kasım nedeniyle Atatürk’ün sevdiği gibi irmik helvası tarifi veriyor. #acıtatlımayhoş #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Koliva tarifi09 Kasım 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Bizdeki irmik helvası gibi Rumlar da cenaze töreninde koliva yapıyor. Gürcüler de benzer bir tatlı yapıyor. Aylin Öney Tan’dan dinleyin #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Özel gün yemekleri08 Kasım 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Bu haftanın konusu doğumdan diş çıkarmaya, düğünden ölüme kadar yaşam döngüsünün evrelerini kutlamak için yapılan yiyecekler. Aylin Öney Tan’la #acıtatlımayhoş #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -RİTÜELLER VE YEMEK06 Kasım 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta, hikayeler ve tariflerle ölüleri anma törenlerindeki ritüelleri ve yemekleri anlattı. Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm, hepsini bir arada dinlemek isteyenler için burada. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Horçata tarifi05 Kasım 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan bizdeki “pirinç sübyesi” ya da İzmir’deki “somata”ya çok benzeyen horçata tarifi veriyor. Meksika mutfağından pirinçle yapılan, soğuk bir içecek. #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Aguas frescas dedikleri04 Kasım 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Meksika’daki “Aguas frescas”, bizdeki “nar şerbeti”. Osmanlı döneminde İspanya’ya oradan da Meksika’ya gitmiş. Aylin Öney Tan’dan bir tutam tarih ve “pirinç sübyesi” tarifi #acıtatlımayhoş #podcastAcı, Tatlı, Mayhoş -Sunaktaki yiyecekler03 Kasım 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Meksika’da Ölüler Günü’nde sunaklara mutlaka su, tuz, ekmek ve “agua de Jamaica” suyu konuyor. Agua de Jamaica, yani hibiskus, bizdeki “bamya çiçeği”.
Aylin Öney Tan’la #acıtatlımayhoş

Acı, Tatlı, Mayhoş -Ölüler Günü yemekleri02 Kasım 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan bugün Meksika’nın şenlik havasındaki Ölüler Günü’nün yemek ve içeceklerini anlatıyor. Şekerden yapılmış kurukafalar ve bugüne özel bir ekmek: Pan de muerto #podcastAcı, Tatlı, Mayhoş -Ölenleri anma ritüelleri ve yemek01 Kasım 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Kasım ayında pekçok kültürde kaybettiklerimizi anma günleri var. Bugün Meksika’da Ölüler Günü.
Aylin Öney Tan bu hafta, festival havasında geçen bu günlerdeki yemek kültürünü anlatıyor, tarifler veriyor #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -FINDIK - Tarifler ve hikayeler30 Ekim 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

1924’te çıkarılan fındık, çay kanununu, fındıklı tatlar, Osmanlı mutfağı, Evliya Çelebi'den notlar...

Aylin Öney Tan bu hafta, Cumhuriyet döneminden hikayeler ve tariflerle fındığı anlattı. Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm, hepsini bir arada dinlemek isteyenler için burada. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Fındıklı çikolata tarifi29 Ekim 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Aylin Öney Tan çikolata krizi çıkınca bulunan formülü, fındıklı çikolata tarihini anlatıyor ve bir de tarif veriyor #podcast


Acı, Tatlı, Mayhoş -Kelime yolculuğu28 Ekim 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Arapça küçük yuvarlak, misket anlamındaki “bunduk”, bizde fındık olmuş. “El bunduka” ise tek bir fındık, demek. Bu kelime de, İspanya’da “al bondigas” olmuş, yani yuvarlak köfte.
Aylin Öney Tan’la fındık günleri devam ediyor #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Fındıklı yemekler27 Ekim 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan fındıklı tatları anlatırken, Osmanlı mutfağından fındık yaprağına sarmayı, Evliya Çelebi’nin “nimet-i nefis” dediği taratordan bahsediyor. Mehmet Kamil’in 1844’te yayınlanan “Ahçıların Sığınağı” adlı kitabından; hafif haşlanmış veya çiğ semizotu, karnabahar, ıspanak kökü üzerine fındık, ekmek içi, sarımsak, sirke ve zeytinyağıyla hazırlanan tarator döküldüğünü anlatıyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Fındık, Çay Kanunu26 Ekim 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan, 1924’te çıkarılan fındık, çay kanununu anlatıyor.


Acı, Tatlı, Mayhoş -Cumhuriyet sofrası25 Ekim 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Bu hafta Cumhuriyet Bayramı haftası. Aylin Öney Tan’la bir tutam tarih biraz da tarif. #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -KURU FASULYE - Hikayeler ve tariflerle23 Ekim 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

İspir’den Çayeli ve Çandır'a fasulye çeşitleri, Osmanlı Sarayı'nda kullanımı... Bu hafta konumuz kuru fasulyeydi. Aylin Öney Tan'dan dinleyin. Bir tutam tarih, biraz da tarif.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Pişirme teknikleri ve tahinli piyaz22 Ekim 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan kuru fasulye sorununa çözüm olarak kısık ateşte uzun süre pişirilmesini öneriyor. Bugün bir de tahinli piyaz tarifi var. #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Fasulye notları21 Ekim 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan'ın Hindistan’dan Karadeniz’e ve İspanya’ya kadar fasulye – lobia notları...

Acı, Tatlı, Mayhoş -Kuru fasulye geçmişi20 Ekim 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

1834'te Osmanlı Sarayı'na aylık 189 kg kuru fasulye alınmış. Aynı dönemde bahçıvan ve bostancılara “kuyruk yağı, pirinç ve kuru fasulye” dağıtılırmış.

...

Aylin Öney Tan’dan bir tutam tarih biraz da tarif

Acı, Tatlı, Mayhoş -Çandır fasulyeli tarif19 Ekim 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

#acıtatlımayhoş
Bir tutam tarih, biraz da tarif.
Aylin Öney Tan bugün Çandır fasulyesi ile bir tarif veriyor ve şaşırtan malzemesi için “Bir kere denemeye değer” diyor.
#podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Kuru fasulye haftasına giriş18 Ekim 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Bu hafta konumuz kuru fasulye. Aylin Öney Tan coğrafi işaret tescili alan ya da henüz almamış İspir’den Çayeli’ne fasulye çeşitlerini, tarihini anlatıyor ve tarifler veriyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -YEDİĞİMİZ ŞİFALI BİTKİLER 16 Ekim 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta, farklı kültürlerden hikayeler ve tariflerle yediğimiz şifalı bitkileri anlattı. Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm, hepsini bir arada dinlemek isteyenler için burada. İyi dinlemeler.


Acı, Tatlı, Mayhoş -Demli çaylı kek tarifi15 Ekim 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün demli çayla kek tarifi veriyor. Kahvaltıdan kalan demli çay ve reçele kuru meyveler ekleyerek yapılıyor.
İyi dinlemeler

Acı, Tatlı, Mayhoş -"Kuş kaçmış" yemeği14 Ekim 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün adaçayının kullanıldığı yemeklerden "Kuş kaçmış" yemeğinin Türk usulü tarifini veriyor. Tarifini alırken tarihini de dinleyin #acıtatlımayhoş

Acı, Tatlı, Mayhoş -Adaçayı: Kurtarıcı13 Ekim 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

İtalyanca “iyileştirici, kurtarıcı” anlamına gelen, selamlaşma sözü olarak kullanılan adaçayının mutfakta farklı biçimlerde kullanılışını dinleyin.

Aylin Öney Tan’la #acıtatlımayhoş


Acı, Tatlı, Mayhoş -Karışık güz güzelleri12 Ekim 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Ayva, ekşi sarı elma, alıç, kuşburnu, hünnap, karanfil, kuşburnu çayı, mandalina kabuğu, ıhlamur, yıldız anason...

Aylin Öney Tan “güz güzelleri” dediği meyvelerden karışık güz jölesi, reçel ya da marmelat tarifi veriyor

Acı, Tatlı, Mayhoş - Bitki çayı11 Ekim 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta bitki çaylarını anlatıyor. Ayva tatlısı ya da reçeli içine kuşburnu, pembe limonata için Hibiscus çayı... Tarifi alırken, tarihi dinleyin #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -YEŞİL DOMATESİN İZİNDE09 Ekim 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta, farklı kültürlerden hikayeler ve tariflerle yeşil domatesi anlattı. Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm, hepsini bir arada dinlemek isteyenler için burada. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Yıllandıkça lezzetlenen tatlı08 Ekim 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan yeşil domatesle yapılan tatlı tariflerine devam ediyor. Bir tutam tarih biraz da tarif dinleyin.

Acı, Tatlı, Mayhoş -“Kıyma turtası” tarifi07 Ekim 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün yeşil domatesle kızartma, dolma, salata ve cacık dışında yapılabilecek son şeyin, kökeni Ortaçağ’a uzanan, İngiliz mutfağından bir tatlı tarifi veriyor.


Acı, Tatlı, Mayhoş -Yeşil domates kızartması06 Ekim 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün yeşil domates kızartması tarifi veriyor. Dolma ve salata için de yol gösteriyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Yeşil domatesin izini sürüyor05 Ekim 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

1694 yılına kadar giden yeşil domates kaydı var. “Kavata” olarak geçiyor ve aslında tadı bibere benziyor. Osmanlı Sarayı’nda da çok tüketilmiş.
Aylin Öney Tan’dan bir tutam tarih biraz da tarif.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Kızaramayan domates lezzeti04 Ekim 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugünlerde tezgahlarda rastlayacağınız yeşil domateslerin nasıl kullanılabileceğini anlatıyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş - ÜZÜM - Tarifler ve hikayeler02 Ekim 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta, farklı kültürlerden hikayeler ve tariflerle üzümü anlattı. Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm, hepsini bir arada dinlemek isteyenler için burada. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş - Alaca çorba zamanı01 Ekim 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

İçinizi ısıtacak, enerji verecek, tok tutacak, güz günlerine yakışan bir çorba. Aylin Öney Tan bağbozumu şenliği zamanı Gaziantep’de yapılan dövmeli alaca çorba tarifi veriyor. Püf noktalarıyla birlikte.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Çeşit çeşit üzüm30 Eylül 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

🍇 Çavuş üzümünden Sultani üzüme, Bornova misket üzümünden Besni üzümüne, Banazı Karasından Erciş üzümüne Anadolu’nun üzümleri... Peki siz Erkilet Kedi Bacağı mı, Elazığ’ın Orcik’ini mi seversiniz? Aylin Öney Tan’la üzüm günleri.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Şıkır şıkır şire29 Eylül 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Anadolu’nun birçok yöresinde kış için şire yapılıyor. Siz de evde deneyebilirsiniz. Aylin Öney Tan bugün bastık, dilme, bulama, şirin tarhana, cevizli sucuk gibi şire çeşitleri yapımını, püf noktalarını anlatıyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Bağ bozumu şıra telaşı28 Eylül 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan, dökülgen üzümle sirke, pestil ve kurutulmuş lokum yapımının inceliklerini, üzüm kurutma yöntemlerini anlatıyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş - Bereket tablosu üzüm27 Eylül 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan, Evliya Çelebi'nin izini sürerek Anadolu'nun üzüm zenginliğini ve üzümü saklama koşullarını anlatıyor. Mesela Rodos'ta 70, Ula'da 60, Muğla, Antep, Kilis'te 40'ar tür üzüm kayıtlıymış. #AcıTatlıMayhoş #podcast


Acı, Tatlı, Mayhoş - SONBAHAR RİTÜELİ: Turşu25 Eylül 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta, farklı kültürlerden hikayeler ve tariflerle sonbahar ritüelini; turşunun inceliklerini anlattı. Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm, hepsini bir arada dinlemek isteyenler için burada. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Turşu kurma yöntemleri24 Eylül 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan turşu kurma yöntemlerini anlatıyor. Mardin yöresinde kışın habercisi karahindiba göründüğünde trozi vakti gelmiştir, Fas'ın limon turşusu bol miktarda tuza bulanır...

Acı, Tatlı, Mayhoş -Yaban turplu üzüm turşusu23 Eylül 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

🍇 "Yüklük altında çırpılı pınar. Bilin bakalım bu nedir?"
Aylin Öney Tan bugün, yapıncak ya da bağ üzümüyle yapılan Kırklareli'nin yaban turplu üzüm turşusu tarifini veriyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Kireç kaymağında turşu22 Eylül 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün, Amish mutfağı ve Odunpazarı'nın ortak sırrı kireçli su ile turşu kurmanın inceliklerini, sönmüş kireç kaymağını keşfetme hikayesini anlatıyor. Kırklareli'nin tuzsuz üzüm saklama yöntemi için takipte kalın.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Acı suyun turşusu21 Eylül 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş
Mineraller, tuz, pH değeri, Eskişehir'in lüle taşı, kalabak suyunun öyküsü... Aylin Öney Tan, turşu suyu ve tuzunun öneminden bahsediyor. 

Acı, Tatlı, Mayhoş -Turşu kuralım20 Eylül 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan diyor ki; nerenin turşusu meşhursa oranın suyu iyidir. Bu bölüm, turşu kurmaya giriş bölümü.


Acı, Tatlı, Mayhoş - HAFİF LEZZETLİ: turta ve jöle tarifleri18 Eylül 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta, farklı kültürlerden hikayeler ve tariflerle elmayı anlattı. Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm, hepsini bir arada dinlemek isteyenler için burada. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Jöle sırları17 Eylül 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan jöle yapmak için tarif verirken, ailesinde 3 nesil önceden aktarılan jöle sırlarını da anlatıyor. İyi dinlemeler

Acı, Tatlı, Mayhoş -Jöle yapma zamanı16 Eylül 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Ayva, elma, hünnap, alıç ya da limon gibi pektin oranı yüksek meyvelerle jöle yapın. Aylin Öney Tan’dan dinleyin. Bir tutam tarih biraz da tarif.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Elmalar tam jölelik15 Eylül 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Mevsim başında çıkan elmalarda pektin oranı daha yüksek, bu nedenle reçel, marmelat, jöle yapmaya çok uygun. Aylin Öney Tan’la bir tutam tarih, biraz da tarif #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Hangi elma?14 Eylül 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Kokusuyla meşhur Amasya misket elması, yarısı yeşil yarısı kırmızı Piraziz elması, yamru yumru biçimiyle Yomra elması, içi de kırmızı olan Posof elması (badele), yassı Arap kızı elma, Kağızman’ın uzun elması...
Aylin Öney Tan elma haritamızı anlatıyor #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Elmalı turta günü13 Eylül 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün elmalı turta, kek tarifleri veriyor. Çeşit çeşit elmalı tarifler ve hikayelerle #acıtatlımayhoş her gün NTVRadyo’da. #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -NAR VE ELMA - Hikayeler, tarifler11 Eylül 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta narı ve elmayı anlattı; farklı kültürlerden hikayeler ve tariflerle. Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm, hepsini bir arada dinlemek isteyenler için burada. İyi dinlemeler.


Acı, Tatlı, Mayhoş -Elma şekeri10 Eylül 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Çocukluk anılarımızdan elma şekeriyle başlıyor, Arapça “elmalı” anlamındaki “tufahiye” ile devam ediyor. Aylin Öney Tan’la #acıtatlımayhoş #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Elmanın hikayesi09 Eylül 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Elma, almıla, apple, abel. Orta Asya’dan dünyaya yayılan bütün meyvelerin genel adı elma. Sonra gelen meyveler de, “elma”lı isimler almış. Mesela portakal Avrupa’ya ilk geldiğinde “Çin elması”, patlıcana da “deli elma” denmiş. Aylin Öney Tan’la #acıtatlımayhoş #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Elma günleri08 Eylül 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Karanfilli, sakızlı ya da vanilyalı elma tatlısı (aslında reçeli) “Dulse de Mansana” sonbahar ve kış sofrasını şenlendirmek için. Aylin Öney Tan’la Acı Tatlı Mayhoş.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Nar bolluk sembolü07 Eylül 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

İbrani takvimine göre dün yılbaşı, Roş Aşana günüydü. Nar hem Roş Aşana sofrasında, hem de diğer kültürlerde bolluğun, bereketin sembolü. Aylin Öney Tan sofrada narın yerini anlatıyor, bir de tarif veriyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Yeni bir başlangıç için06 Eylül 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Sonbahar hasat zamanı, bazı kültürlerde de yeni bir dönemin başlangıcı, yılbaşı. Muharrem ayından Roş Aşana’ya, Çin yeni yılına sofradaki benzerlikler, sembolik yemekler: Elma, bal, pırasa, pazı, balkabağı ve balık. Aylin Öney Tan’dan dinleyin

Acı, Tatlı, Mayhoş -KABAK: Hafif ve lezzetli04 Eylül 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta kabaklı lezzetleri anlattı; farklı kültürlerden hikayeler ve tarifler... Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm, hepsini bir arada dinlemek isteyenler için burada. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Kabuk yemeği03 Eylül 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Kabakla dolma, içiyle mücver, kabuğuyla da kaşkarikas yapın. Şeker ve ekşi erikle pişirilen özel bir yemek. Aylin Öney Tan’dan dinleyin.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Şekerli, etli dolma02 Eylül 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün Sefarad mutfağından etli kabak dolması tarifi veriyor; Etli ama yanık şekerli, pirinç yerine de bayat ekmek içi.
İyi dinlemeler

Acı, Tatlı, Mayhoş -Çeşit çeşit dolma01 Eylül 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Kabak mıhşısı, damat dolması, dolmas de kalavasa kon karne, dolmas agras de kalavasa... Aylin Öney Tan bugün farklı iç ve pişirme yöntemleriyle kabak dolması çeşitlerini anlatıyor, tarifler veriyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Kabağı oymadan önce31 Ağustos 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan kabağın şeklinden harcındaki tat dengesine, havını almaya kadar “kabak dolması” için püf noktalarını anlatıyor. Mesela kabağın içini önceden tuzlamak lazım!

Acı, Tatlı, Mayhoş -Kabak tadı30 Ağustos 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Fatih İmarethanesi'nde kabak mevsimi gelince 40 gün üst üste kabak yemeği yapılırmış. "Kabak tadı verdi" sözü oradan çıkmış. Aylin Öney Tan'dan bu hafta bir tutam tarif biraz da tarihle çeşit çeşit kabak dinliyoruz.

Acı, Tatlı, Mayhoş -PATLICAN hakkında her şey28 Ağustos 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta patlıcanı anlattı; farklı kültürlerden hikayeler ve tariflerle. Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm, hepsini bir arada dinlemek isteyenler için burada. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Patlıcanın şarkısı!27 Ağustos 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

🍆🎶 Aylin Öney Tan patlıcanlı makarna, pilav ve böreği, ayrıca Sefarad mutfağında çok sevilen patlıcan için şarkı bile yapıldığını anlatıyor. Ve bu bölümde patlıcan şarkısından bir bölümü Karen Gerson Şarhon'dan dinliyoruz

Acı, Tatlı, Mayhoş -Patlıcanın havyarı ya da ayvar!26 Ağustos 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

🧑‍🍳Közlenmiş patlıcan salatasına Rus mutfağında “havyar”, Balkan ülkelerinde “avyar” deniyor. Bizdeki “ayvar” ne? Peki “hünkar beğendi” nereden gelmiş? Aylin Öney Tan’dan bir tutam tarif, biraz da tarih dinleyin.
Acı, Tatlı, Mayhoş -Caponata mı, musakka mı?25 Ağustos 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

🍆Aylin Öney Tan bugün Sicilya usulü “agro dolce” tadında “caponata”dan başlıyor, Ege’nin iki yakasında da gözde yemek musakkayla devam ediyor. Osmanlı mutfağındaki bu yemek, Yunan mutfağında nasıl değiştirilmiş? Bir tutam tarif, biraz da tarih.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Patlıcan kardeşliği24 Ağustos 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Osmanlı sarayına 1643 yazında (yani yaklaşık 3 ayda) 85 bin 465 tane patlıcan alınmış. Aylin Öney Tan bugün Arap mutfağından Endülüs’e, Akdeniz’deki patlıcan kardeşliğini anlatıyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Patlıcan yangını mevsimi!23 Ağustos 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

🍆İstanbul’daki en büyük yangınlardan birinin yıldönümü. 1908’de Fatih’in Çırçır semtinde çıkan ve 2 gün sürüp çevreyi küle döndüren felaketin nedeni; Yorgancı İsmail’in patlıcan sevdası! Kızartırken dikkat, diyor Aylin Öney Tan ve tarif veriyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -HAFİF VE ÖZEL: Kavun, karpuz21 Ağustos 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta yazın vazgeçilmez yiyeceklerini; kavun ve karpuzu anlattı; farklı kültürlerden hikayeler ve tariflerle. Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm, hepsini bir arada dinlemek isteyenler için burada. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Farklı kültürlerde karpuz20 Ağustos 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Amerika’da köleliğin bitişinin sembolü, bir dönem ırkçıların hedefindeki karpuz bugün tütsülenip et gibi sunmak dahil ünlü menülerde. Japon kültüründe ise meyveye saygı var ve bir karpuz türü bebek gibi büyütülüyor. Aylin Öney Tan’dan dinleyin.Acı, Tatlı, Mayhoş -Karpuz tatlıları19 Ağustos 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Karpuz kabuğundan yemek ya da kireçli suda beklettikten sonra karanfilli şurupla reçel yapabilirsiniz. Sicilya’nın ünlü tatlısının üstüne yasemin çiçeği koyuyorlar. Aylin Öney Tan’dan dinleyin.


Acı, Tatlı, Mayhoş -Koku mu, tat mı?18 Ağustos 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

🍈🍦İtalya’ya dondurma için “kavun püresi” ihraç ediliyor. Karacabey’den istenen kavunun rengi kavuniçi, kokusu müthiş, ama tadı sıfır! Zaten yarış atları için yetiştiriliyor!
Aylin Öney Tan’dan dinleyin.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Kavun çekirdeğini atmayın!17 Ağustos 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün Osmanlı mutfağından etli kavun dolması, İzmir’den, Sefarat mutfağından kavun çekirdeğiyle yapılan “sübye”yi anlatıyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Kavunun yolculuğu16 Ağustos 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Üç Silahşörler’in yazarı Dumas’nın Cavillion kavunu karşılığı kitap anlaşması, Papa için yetiştirilen kavunun Anadolu’dan gidişi, Avrupa’da “Casaba kavunu” diye anılan kavunun aslında eski adı Kasaba olan Turgutlu kavunu olması...

Acı, Tatlı, Mayhoş -ORMANDAN BESLENMEK - Tariflerle15 Ağustos 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta orman yiyeceklerini anlattı; farklı kültürlerden hikayeler ve tariflerle. Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm, hepsini bir arada dinlemek isteyenler için burada. İyi dinlemeler

Acı, Tatlı, Mayhoş - Mantar hazinemiz13 Ağustos 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan ormandaki lezzet hazinelerimizden mantarları anlatıyor. Sadece Toroslar’da yetişen “sedir mantarı” Japonya’ya ihraç ediliyor. Özelliklerini dinleyin.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Çöven kökü hazinesi12 Ağustos 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Ormandaki hazinelerimizden çöven kökü için “geleceğin ürünü” diyor, Aylin Öney Tan. Barcelona’daki “Bilim ve Yemek” kongresinde de Türk ekibi olarak çöven kökünü anlatacaklarını söylüyor. Ayrıntılar için kaydı dinleyin.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Antik Lidya'nın arı serenleri ve çöven kökü11 Ağustos 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan ormandaki hazineleri anlatıyor. Bugünkü bölümde Antalya'da Likya dönemine dayanan arı serenleri ile yumurta ya da krema kullanmadan aynı etkiyi yaratan çöven kökü var.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Arılar eve dönüyordu!10 Ağustos 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Orman yangını öyle bir dönemde başladı ki, Marmaris’teki kızılçam ormanlarında çam balı üretimi başlayacaktı. Aylin Öney Tan ormanlardaki besin kaynaklarını anlatıyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Ormandan beslenmek09 Ağustos 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta ormanlardaki çam balı, mantar gibi besin zenginliğini anlatıyor, ormanlardan beslenenleri anlatıyor


Acı, Tatlı, Mayhoş -PRATİK VE SERİN TATLAR08 Ağustos 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta yazın pratik ve serin yiyeceklerini anlattı; farklı kültürlerden hikayeler ve tariflerle. Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm, hepsini bir arada dinlemek isteyenler için burada. İyi dinlemeler.


Acı, Tatlı, Mayhoş -Özel bir tarif06 Ağustos 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün Mardin’den efsane acur turşusunun numarasını anlatıyor, hafta sonunda yapıp yemeniz için de Antep’ten firikli acur dolması tarifi veriyor.
Acı, Tatlı, Mayhoş -Salatalık turşusu numarası05 Ağustos 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün salatalık turşusunu ve dilimlenince erimesin diye kireç numarasını anlatıyor. Başka numaralar da var, ABD’den ekmek arası tereyağı ve turşu da.

Acı, Tatlı, Mayhoş -“Oi Bokkeum” yemeği04 Ağustos 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün Çin yemeği için acılı-kırmızı sos, ardından da Kore usulü tavada salatalıkla yapılan “Oi Bokkeum” tarifi veriyor. Afiyet olsun

Acı, Tatlı, Mayhoş -Şaplak yemiş salata!03 Ağustos 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş


Salatalığın en büyük dostu dereotu ve nane, diyen Aylin Öney Tan bugün bir İskandinav, bir de Çin usulü salata tarifini, püf noktalarıyla anlatıyor. “Şaplak yemiş” olan Çin usulü salata. İyi dinlemeler

Acı, Tatlı, Mayhoş -Yazın ferah lezzetleri02 Ağustos 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta yazın ferah lezzetlerini anlatıyor. Bugün sarımsaklı, sirkeli ve cevizli cacık tarifi veriyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -FASULYE HAFTASI31 Temmuz 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta barbunyadan börülceye, favadan taratora, kızartmasından zeytinyağlısına fasulyeyi anlattı; farklı kültürlerden hikayeler ve tariflerle.

Hafta boyunca yayınlanan 5 bölüm, hepsini bir arada dinlemek isteyenler için burada. İyi dinlemeler


Acı, Tatlı, Mayhoş -Tarihi ve tarifiyle tarator30 Temmuz 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Kışın yemek için taze fasulyeyi kurutun, turşusunu yapın, diyor Aylin Öney Tan. Ve bugün fasulyeye çok yakışan taratorun farklı kültürlerden tariflerini veriyor

Acı, Tatlı, Mayhoş -Barbunya numaraları29 Temmuz 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Zeytinyağlı için barbunya önceden haşlanır mı, soğan kavurulur mu? Olmazsa olmazı ne? Aylin Öney Tan barbunya kelimesinin kökünden, yemeğine birazcık kereviz sapı eklemek gibi numaralarıyla birlikte anlatıyor

Acı, Tatlı, Mayhoş -Kızarmış ya da taratorlu fasulye28 Temmuz 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Börülce salatası, taratorlu börülce, Osmanlı’da “arşın fasulyesi”, İngilizce’de “yard long beans” denen uzun börülcenin Çin usulü kızartması... Aylin Öney Tan’dan bir tutam tarih biraz da tarif dinleyin.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Tarçınlı ya da tereyağlı fasulye27 Temmuz 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün kolay ve lezzetli zeytinyağlı fasulye yapımını anlatırken, Osmanlı mutfağından tereyağlı, Cezayir mutfağından tarçınlı tarif de veriyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Zeytinyağlı fasulye zamanı26 Temmuz 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Fasulye eskiden tencereye tek tek dizilip, soğan hissedilmeyecek kadar ince rendelenir, ortasına bütün domates konur, rengi dönmezmiş. Aylin Öney Tan’dan bu hafta börülceden barbunyaya fasulye dinleyeceğiz #acıtatlımayhoş #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -BAYRAM SOFRASI24 Temmuz 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan Kurban Bayramı geleneklerini, bayram sofrasını anlattı, sütte bekletilen baklava, et gelenekleri, soğuk tatlılar, baklavalı dondurmalar... Tarifi alırken, tarihi dinleyin.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Buzlu lezzetler23 Temmuz 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan tarihten buz taşıma ve saklama hikayeleri ile İngiltere’deki buz müzesinde gördüklerini anlatıyor. Günün tarifi meyve şekeri.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Soğuk tatlı tarifleri22 Temmuz 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün evde yapılabilecek dondurmalı baklava ve frigo buz tarifi veriyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Tatlı formülü21 Temmuz 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan sütün tatlılara nasıl yakıştığını, içinde bir gece bir dilim baklava bekletilen sütün ertesi günkü tadını anlatıyor.
Acı, Tatlı, Mayhoş -Tatlısız olmaz20 Temmuz 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Kadayıfın yanında bir yudum kadar süt ikram edilirdi. Neden? Aylin Öney Tan bugün Anadolu’dan bayram sofrası, et ve tatlı geleneklerini anlatıyor

Acı, Tatlı, Mayhoş -Bayram haftası19 Temmuz 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün Kurban Bayramı geleneklerini, bayram sofrasını anlatıyor. #acıtatlımayhoş #bayramsofrası
Acı, Tatlı, Mayhoş -ŞEFTALİ HAFTASI17 Temmuz 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta şeftaliyi anlattı. Sanatçılara ilham olan, Renoir'in resimlerinden Émile Zola'nın dizelerine, Çin kültüründeki inanıştan İran topraklarına şeftali haftasına, Montreuil bahçelerinde mimarlık harikası duvarlarda tek tek nasıl yetiştiğinden, kullanım tüyolarına, peşmelba tatlısı, şeftalisi konservesi ve kullanım tüyoları... Tarifi alırken tarihi öğrenin...

Acı, Tatlı, Mayhoş -Şeftali tarifi ve numaralar16 Temmuz 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan’dan bugün şeftali konservesi ile fırında şeftali tatlısı tarifi dinleyin. Tabii, kendi “numara”larını da anlatıyor #acıtatlımayhoş #podcast
Acı, Tatlı, Mayhoş -Şeftali tüyoları15 Temmuz 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Şeftaliyi buzdolabına koymayın, tadı kaçar! Aylin Öney Tan böyle diyor ve bozulmaya başlarsa yapacağınız tatlının tarifini veriyor #sorbetto

Acı, Tatlı, Mayhoş -Peşmelba tatlısının kaynağı14 Temmuz 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan’dan ünlü Fransız aşçının, 1890’larda Londra’da hayran olduğu opera sanatçısından ilhamla yaptığı şeftali tatlısının film gibi hikayesini dinleyin. Ankara’dan notlar ve çocukluğundan peşmelba anıları da anlatıyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Bu şeftalinin sırrı13 Temmuz 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan, Alexandre Dumas’nın “en iyi şeftali” dediği Montrö şeftalilerinin sırrını anlatıyor. Şeftaliler mimarlık harikası duvarlarda tek tek nasıl yetiştiriliyor?Acı, Tatlı, Mayhoş -Şeftalinin kökeni12 Temmuz 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta şeftaliyi anlatıyor. Sanatçılara ilham olan, Renoir'in resimlerinden Émile Zola'nın dizelerine, Çin kültüründeki inanıştan İran topraklarına şeftali haftası başlıyor. Herkese iyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -SEMİZOTU - HİKAYELER VE TARİFLER10 Temmuz 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta semizotunu anlattı, tarifler verdi. Her derde deva semizotunun Gürcü, Yunan, Türk mutfağında kullanımını, toplanma inceliklerini anlattı. Herkese iyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Semizotu salataları09 Temmuz 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan, Şef Maksut Aşkar’ın semizotlu tariflerini paylaşıyor.
İlk tarif, pancarlı, keçi peynirli semizotu salatası. İkincisi ise, şeftali, ekşi beyaz elma ve Sulguni Peyniri ile yaptığı salata. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Sonsuz semizotu fikirleri08 Temmuz 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan, kurutulmuş semizotu yaprakları ve haşlanmış nohutla Yunan usulü salata ve lolazlı semizotu yemeği tarifi veriyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Danduri tarifi07 Temmuz 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu kez Gürcistan’da yediği ve unutamadığı semizotu yemeğini anlatıyor. (Gürcüce semizotu: Danduri)


Acı, Tatlı, Mayhoş -Sebzelerin süpürgesi06 Temmuz 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Semizotu sabah toplanırsa mayhoş, akşam toplanırsa tatlı oluyor. Tat duygusunu bir kaza sonucu kaybeden ve sonra keskin tatlarla yavaş yavaş kazanan New York Times gazetesi yazarı, Aylin Öney Tan’ın bu keşfini de alarak dünya mutfaklarından derleme yazmış.
Bugün dünyada semizotu gezisine çıkıyoruz. İyi dinlemeler

Acı, Tatlı, Mayhoş -Pirpirim her derde deva05 Temmuz 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta semizotu yani pirpirim anlatıyor. Yaz günü yersen serinletici, ayrıca halk tababetinde de yeri var. Ayrıntıları dinleyin

Acı, Tatlı, Mayhoş -KAYISI - HİKAYELER VE TARİFLER03 Temmuz 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta kayısı hikayeleri ve tarifleri anlatıyor. Kayısının en güzel günlerinde, kayısı, zerdali kelimelerinin kökenini, anlamını öğrenirken, kayısı kavurması ve kayısılı et yemeği tarifi alıyoruz. Herkese iyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Kayısılı et yemeği02 Temmuz 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün Osmanlı mutfağında çok yapılan kayısılı ve tatlı-tuzlu et yemeklerinden bir tarif veriyor: Kabuk aşı.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Kayısı kavurması01 Temmuz 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün kayısı hikayelerine devam ediyor ve Malatyalı Şef Ali Açıkgül’den kayısı kavurması tarifi veriyor. #acıtatlımayhoş #podcast

 Acı, Tatlı, Mayhoş -Malatya kayısısının farkı30 Haziran 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu bölümde kayısı notlarına devam ediyor. Coğrafi işaret tescili alan kayısı çeşitleri, Malatya kayısısının ayırt edici özelliği, kuru madde miktarı, tat indeksi, kayısı – zerdali farkı... İyi dinlemeler

Acı, Tatlı, Mayhoş -Bundan iyisi mişmiş!29 Haziran 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

“Bundan iyisi Şam’da kayısı” denir ya! Aylin Öney Tan yıllar önce Halep ve Şam’a yaptığı geziden kayısı notlarını, Iğdır ve Hunza’da dünyanın en güzel kayısıları olduğunu anlatıyor. Tabii kayısı, zerdali kelimelerinin kökenini, anlamını da öğreniyoruz.Acı, Tatlı, Mayhoş -Kayısı haftası başladı28 Haziran 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta kayısı hikayeleri ve tarifleri anlatıyor. Kayısının en güzel günlerinde kaçırmayın

Acı, Tatlı, Mayhoş -ÇİÇEKLERİN TADI- HİKAYELER VE TARİFLER26 Haziran 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Ihlamur ağacı bazı ülkelerde kutsal, bazı ülkelerin de bayrağındaki milli sembol. Arılarla ıhlamurlar arasındaki ilişkiyi mitolojiden bugüne duymak ister misiniz? Peki Slovenya’daki rengarenk gezici bal kovanlarından haberdar mısınız? Lavantalı tarifler, yenilebilen çiçekler, bal sahteciliğine karşı bir çevreci Sunita Narain...

Aylin Öney Tan ile çiçeklerin tadına bakıyoruz

Acı, Tatlı, Mayhoş -Tatlıya yakışan çiçekler25 Haziran 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün Trakya’nın ayçiçeği ve rapiska balından bahsediyor; Antalya usulü olarak kadayıf ya da sütlü tatlıya ıtır veya lavanta yaprağının çok yakıştığını anlatıyor.


Acı, Tatlı, Mayhoş -Lavantalı Provence24 Haziran 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün Fransızların lavantalı ot karışımı, lavanta şurubu gibi mutfakta lavanta kullanımını anlatıyor. Ve Hindistan’daki ünlü çevreci Sunita Narain’in tespit ettiği şurup ve bal sahteciliğine dikkat çekiyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Gezici bal kovanları23 Haziran 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan ıhlamur ülkesi Slovenya’daki gezici bal kovanlarını anlatıyor. Atlı ahşap arabalar, arıları çekecek rengarenk masal resimleriyle süslü, içinde de bal kovanı var.
Ve bir de kolay ıhlamur balı tarifi veriyor

Acı, Tatlı, Mayhoş -Ihlamur = Huzur + ev22 Haziran 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan arılarla ıhlamurlar arasındaki ilişkiyi, mitolojiden bugüne hikayelerle anlatıyor; ıhlamurlu lokumdan bahsediyor ve yaz günleri için buz gibi bir ıhlamur limonatası tarifi veriyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Ihlamurlar altında dans21 Haziran 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

21 haziran ekinoksu bazı Avrupa kültürlerinde ıhlamur ağacının altında dans edilerek kutlanır. Ihlamur ağacı bazı ülkelerde kutsal, bazı ülkelerin de bayrağındaki milli sembol. Ihlamur kelimesinin kökeni de ıflamur – flamuron – flamma – flama.
Aylin Öney Tan ıhlamur hikayelerine, tariflere başlıyor

F: Ludwig Knaus, Dance Under The Linden Tree, 1881

Acı, Tatlı, Mayhoş -YENİLEBİLEN ÇİÇEKLER - HİKAYELER VE TARİFLER19 Haziran 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan’la bu hafta çiçeklerin tadına baktık. En çok da gül ve lavantanın. Güllü lezzetler, çıtır çiçek şekerlemeleri, kurabiyeler... Tarifi alırken, tarihi dinleyin.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Lavantalı kurabiye18 Haziran 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün lavanta balı, lavanta taneleriyle kurabiye yapımı, yastığın yanına konulan lavanta kesesinin uykuya geçişi kolaylaştırması ve mantıya çok yakışan güvey otunu anlatıyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Çıtır çiçek şekerlemesi17 Haziran 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün, ünlü Fransız aşçının kurutulmuş gül ve nane yapraklarıyla yaptığı çıtır şekerleme tarifini veriyor. Menekşe ve hercai menekşeyle de yapılabileceğini söylüyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Güllü lezzetler16 Haziran 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Osmanlı Sarayı’nda marul salatasına renk renk gül yaprağı, İran mutfağında cacığa kuru gül yaprağı konurmuş. Aylin Öney Tan gül lezzetini el altında bulundurmak için gül mayası tarifi veriyor

Acı, Tatlı, Mayhoş -Deli güllabici!15 Haziran 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Ruh hastaları gül suyu serperek sakinleştirilirmiş. Aylin Öney Tan yenilebilen çiçekleri anlatmaya devam ediyor

Acı, Tatlı, Mayhoş -Yenilebilen çiçekler14 Haziran 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan’la bu hafta çiçeklerin tadına bakıyoruz; gül ve lavantayı, yapraklarından maya yapımını, yemeklerde suyunun ve yağının kullanımını dinliyoruz.

Acı, Tatlı, Mayhoş -KİRAZ - HİKAYELER VE TARİFLER12 Haziran 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Dürdane, elifli, virani, dalbastı, çuval, limonata, çeşnili, karaoğlan, iyiler güzeli... Bunlar kiraz çeşitleri. Ama Türkiye’nin en yaygın ve en çok ihraç edilen kiraz çeşidi: Ziraat 900. Aylin Öney Tan 1303 yılından beri kayıtları olan kirazla ilgili hikayeleri, tarifleri anlattı, tarifler verdi. Kiraz tuzlaması, kiraz kebabı, kiraz turşusu.. Tarifi alırken, tarihi dinleyin

Acı, Tatlı, Mayhoş -Kirazlı semizotu11 Haziran 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün kendi “yarattığı” bir tarifi veriyor: Kirazlı semizotu salatası. Ekşiliği, keskinliği, lezzet dengesini sağlamak için düşünerek, deneyerek yaptığı özel sosun ayrıntılarını da veriyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Tuzlu, kirazlı yemekler10 Haziran 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Kiraz tuzlaması, kiraz kebabı, kiraz turşusu... Aylin Öney Tan bugün kirazlı yemeklerden, Beyoğlu’nda bulduğu, “Bizans ve Öteki” başlıklı sempozyumda anlattığı kirazlı lezzetlerinden, “lahm-ı kiraz”dan bahsediyor. İyi dinlemeler

Acı, Tatlı, Mayhoş -Kiraz sırları09 Haziran 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

🍒Aylin Öney Tan bugün Yenikapı’daki batıklarda bulunan kiraz çekirdeklerinin sırrını anlatıyor. Sapından çekirdeğine, kirazın özelliği çok

Acı, Tatlı, Mayhoş -Kod adı: 0900 Ziraat08 Haziran 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Türkiye’nin “0900 Ziraat” kirazı, Almanya’daki bir kiraz çeşidiyle akraba. Akşehir kirazı da Kraliçe Elizabeth’in sevdiği. Aylin Öney Tan kirazda karmaşık genleri anlatıyor

Acı, Tatlı, Mayhoş -Kiraz Mevsimi07 Haziran 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Dürdane, elifli, virani, dalbastı, çuval, limonata, çeşnili, karaoğlan, iyilergüzeli... Bunlar kiraz çeşitleri. Ama Türkiye’nin en yaygın ve en çok ihraç edilen kiraz çeşidi: Ziraat 900. Aylin Öney Tan 1303 yılından beri kayıtları olan kirazla ilgili hikayeleri, tarifleri anlatmaya başlıyor

Acı, Tatlı, Mayhoş -ÇİLEK - HİKAYELER VE TARİFLER05 Haziran 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

🍓 Çileğin rengi açık, kokusu acayip olursa?.. Aylin Öney Tan hafta boyunca, çilek çeşitlerinin kokusu, rengi, tadına ilişkin farkı anlattı. Çilekli tarifler paylaştı. XIV. Louis'den Beatles'a... Tarifi alırken, tarihi dinleyin.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Eton Mess, karman çorman çilek tatlısı04 Haziran 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün İngilizlerin ünlü “Eton Mess” tatlısını anlatıyor, İngiltere’den çeşitli kaynaklardan farklı tariflerini veriyor. Püf noktası nar ekşisi.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Çilek sonsuza dek!03 Haziran 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Çilek diyince akla gelen İngiltere ve tabii Beatles’ın ünlü “Strawberry fields forever” şarkısı. Yani “Çilek tarlaları sonsuza dek!” Aslında Liverpool’da John Lennon’ın yaşadığı yerde çilek tarlası yok. Ama yakında “Strawberry fields” adlı bir yetimhane varmış. Aylin Öney Tan çilekli hikayelere devam ediyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Çeşit çeşit çilek02 Haziran 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

🍓Çileğin rengi açık, kokusu acayip olursa?.. Aylin Öney Tan çilek çeşitlerini kokusu, rengi, tadına ilişkin farkı anlatıyor. Bir de, pudra şekerinin çilek kokusunu artırdığı ya da ekşi kremayla uyumu notları veriyor, bir de lezzet artıran, kolay bir numara anlatıyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Çileğin yolculuğu01 Haziran 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

XIV. Louis zamanında, Şili’ye ajan olarak gönderilen Fransız kaşif ve mühendisin, oradan aldığı ve aylar süren dönüş yolculuğunda yaşatmayı başarıp Fransa’ya getirdiği çileğin hikayesini dinleyin. Aylin Öney Tan anlatıyor

Acı, Tatlı, Mayhoş -Çilek Haftası31 Mayıs 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Çilek hakkındaki ilk kaynak, 1533 yılında İtalya’da çıkan “Türkçe konuşmanın kuralları” adlı kitaptan. Bu kitapta çilek, Türkçe kelime olarak geçiyor. İtalyancası “fragola”. Ama çileğin kendisi Amerika kökenli. Peki dağ çileği? Aylin Öney Tan’la bu hafta çileğin kökenini, tadını, kokusunu anlatıyor, çilekli tarifler veriyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -ERİK - HİKAYELER VE TARİFLER29 Mayıs 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Can eriği, malta eriği, turta hatta turşu... Aylin Öney Tan bu hafta erik çeşitleri ve tatlı-tuzlu tariflerle her gün NTVRadyo’daydı. Örneğin turşu için can eriğin kütür kütür olması ve kaya tuzunun iyi olması önemli. Gürcü mutfağından, Gaziantep mutfağına, kebap tarifinden, kırıntılı turta tarifine erik haftasında tarifi alırken tarihi dinleyin. Uzun versiyon yayınlandı. Herkese iyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Yeni dünya hikayesi ve kebabı28 Mayıs 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Malta eriği ya da yeni dünya hikayesi ve kebabı Malta eriği Malta’dan mı gelmiş? Hayır. Peki “yeni dünya” denmesinin Amerika’yla ilgisi var mı? Hayır. Aksine Akdenizli bir meyve ama kökeni Japonya’dan. Bu yüzden İtalyanlar “Japon muşmulası” demiş. Zaten Malta’da da “Malta eriği” değil, İtalyanca’dan geçmiş “muşmula” deniyor. Bizde de mesela Antalya’da çiçeği çok güzel kokan, koyu yeşil yaprağıyla gölgesi tercih edilen muşmula ağacı çoktur. Oysa muşmula, sonbaharda olur. Aylin Öney Tan, 1690 yılında Japonya’ya giden maceraperest bir Alman botanikçinin keşfettiği bu meyvenin hikayesini anlatıyor. 1690’dan sonra bu meyve nerelere, nasıl gitti, kim ne dedi, bu adlar nasıl verildi? Bu meyvenin jölesi, marmelatı yapılır, ama Gaziantep mutfağında bir de Yeni Dünya Kebabı var. Aylin Öney Tan bu tarifi de veriyor. İyi dinlemeler

Acı, Tatlı, Mayhoş -Kırıntı turtası27 Mayıs 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney tan bugün kendi uydurduğu, can erikle yaptığı bir tarif veriyor, kaymaklı dondurmalı. Dileyen malta eriğiyle de yapabilir.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Erikli sos, balık ve tatlı26 Mayıs 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Acı, Tatlı, Mayhoş -Can erik turşusu zamanı25 Mayıs 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Turşu için can eriğin kütür kütür olması ve kaya tuzunun iyi olması önemli. Aylin Öney Tan bugün Azeri turşucudan aldığı ve denediği tarifi veriyor, ayrıca kendi özel notlarını da ekliyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Erik Günleri24 Mayıs 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Can eriği, malta eriği, turta hatta turşu... Aylin Öney Tan bu hafta erik çeşitleri ve tatlı-tuzlu tariflerle her gün NTVRadyo’da.

Acı, Tatlı, Mayhoş -YAPRAK - HİKAYELER VE TARİFLER22 Mayıs 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

🌿Aylin Öney Tan ile Acı tatlı Mayhoş’ta bu hafta yaprak haftasıydı. Asma yaprağından kiraz yaprağına, ayva yaprağına yapraklarla yapılan yemeklerin hikayesi, tarifler ve pratik öneriler. Uzun versiyonu yayında. Haftaya can erik var!

Acı, Tatlı, Mayhoş -Sarmaya üşenirseniz!21 Mayıs 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Acı Tatlı Mayhoş’ta bugün yaprak sarması lezzetinde ama daha kolay bir yemek var. Aylin Öney Tan yaprakları parça parça koparıp, bulgur ya da nohutla, isterseniz etli, kuru domates, erik ya da erik pestili ekleyerek yapılan bir yemek tarifi veriyor: Yırtık!

Acı, Tatlı, Mayhoş -Enginar sarması20 Mayıs 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan asma yaprağında enginar dolması tarifi veriyor. İşin sırrı bol yeşillik ve arapsaçında.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Narince ile can erikli sarma19 Mayıs 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün Tokat – Erbaa’nın narince üzümü yaprağından bahsediyor, bu mevsimde etli yaprak sarmasının en güzel formülünün aralarına can eriği ve taze sarmısak koymak olduğunu söylüyor. Salamura yaprak hazırlama yöntemi de anlatıyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Yaprak günleri18 Mayıs 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün Malatya usulü kiraz yaprağından köfte (sarma) tarifi veriyor. İncecik, serçe parmak kalınlığında ya da çubuk gibi, ama iki ucu açık. Müthiş bir lezzet. Üstelik parfümlü. İçinde neler var? O koku nereden geliyor? Püf noktası ne?

Acı, Tatlı, Mayhoş -Kirazdan ayva yaprağına sarma17 Mayıs 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta yapraklardan yapılan yemekleri anlatacak. Bugün asma yaprağı dışında kiraz yaprağından ayva yaprağına, fasulye yaprağına etli, zeytinyağlı, bulgurlu sarmaları anlatıyor. Dünyadan örnekler de var. Mesela Vietnam’da asma yaprağı olmadığı için “piper lolot” otu ile sarma yapmışlar.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Badem ezmesinin yolculuğu!16 Mayıs 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan dünyadan badem ezmesi çeşitlerini anlatıyor bu kez. Osmanlı’dan Almanya’ya, Sicilya’dan Macaristan’a badem ezmesi yolculuğunu dinleyin #podcast

Acı, Tatlı, Mayhoş -Bayramlık akide şekeri15 Mayıs 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Akide şekerinin rengi ve formu, özünü gösterir. Mangır şekeri, mühürlü hatta menekşe kokulu da yapılırmış. Aylin Öney Tan’dan dinleyin

Acı, Tatlı, Mayhoş -Bayramınız tatlı olsun!14 Mayıs 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Şerbetli tatlı olmazsa olmaz. Aylin Öney Tan bayram tatlılarının baş köşesindeki baklavayı anlatıyor, baklavaya döşenen kaymağın tarifini veriyor. Tel kadayıf tarifiyle birlikte püf noktaları da var. İyi dinlemeler

Acı, Tatlı, Mayhoş -Lokum ya da şirin tarhana13 Mayıs 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

İngilizce “Turkish delight”, Arapça “rahat-ul hulküm” yani “Boğazdan rahat geçen”... Bir de “şirin tarhana” var. Aylin Öney Tan anlatıyor

Acı, Tatlı, Mayhoş -Yuvalama günü13 Mayıs 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün Gaziantep’te bayram sofrasının olmazsa olmaz yemeği yuvalama tarifini püf noktalarıyla anlatıyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Mark Twain kahve için ne demiş?12 Mayıs 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Venedikliler “kara su” demiş, Macarlar ise “kara çorba”. Macarca’da bugün “felaketin büyüğü arkadan geliyor” şeklinde bir deyim de var, kahveyle ilgili. İngiliz yazar George Sandys 1610 yılında kahvenin görünüşünü de tadını da soba borusu kurumuna benzetmiş. Mark Twain daha acımasız, 1867 yılında İstanbul’a geldiğinde tatmış ve “Çok kötü bir tat, ağır bir koku, dibinde bulanık bir tortu. Bu tortu boğazıma yapışarak 1 saat öksürmeme neden oldu” diye yazmış. Aylin Öney Tan Türk kahvesi hikayelerine devam ediyor. İyi dinlemeler

Acı, Tatlı, Mayhoş -1 kuruşluk üniversiteler11 Mayıs 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Yıl 1650. Jacop, Oxford’da ilk kahvehaneyi açılıyor. Halen açık ve bugün bir Türk kadın işletiyor. Yıl 1652. Londra’da ilk kahvehane açılıyor. Giriş için 1 penny veriyorsun ve 1 kahve içiyorsun. Hızla yayılıyor bu kahvehaneler, entelektüellerin uğrak yeri oluyor. Ve “Penny University” olarak anılıyor. Aylin Öney Tan kahve hikayelerine devam ediyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Kahvenin hikayesi10 Mayıs 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta bayram lezzetlerini anlatıyor. Bugün Türk kahvesinin serüvenini anlatıyor. İyi dinlemeler

Acı, Tatlı, Mayhoş -HIDIRELLEZ ve Anneler Günü menüsü08 Mayıs 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan hafta boyunca Hıdırellez hazırlıklarını ve yemeklerini anlattı. Yeşil soğan falı, sütlü çiriş tarifi, çiğ tanelerinden yoğurt yenileme ve anneler gününe özel çiçek gibi tatlı tarifleri... Bir tutam tarih biraz da tarif...

Acı, Tatlı, Mayhoş -Çiçek gibi tatlılar07 Mayıs 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan, anneler günü için çiçek gibi tatlı tarifleri paylaşıyor. Çilekli cacık, güllü güllaç, dulce de leche. Bugün Acı, Tatlı, Mayhoş'ta.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Yoğurdunuzu yenilediniz mi?06 Mayıs 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Hıdırellez sabahı, bitkilerdeki çiğ tanelerinden toplayarak yoğurt yeniden mayalanır. Aylin Öney Tan bugün yoğurt yenileme ritüelini anlatıyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Bugün Çiriş Günü05 Mayıs 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün Hıdırellez ruhuna uygun bir yemek, Kayseri – Yaylalı’dan “sütlü çiriş” tarifi veriyor. “Dağların kuşkonmazı” dediği çiriş bitkisi ve çirişlemek üzerine de notları var.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Yeşil soğan falı zamanı!04 Mayıs 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Gül dalına dilekler bağlanır, peki Hıdırellez günü bakmak için yeşil soğan falı hazırladınız mı? Aylin Öney Tan’la Acı Tatlı Mayhoş'ta...

Acı, Tatlı, Mayhoş -Hıdırellez haftası03 Mayıs 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan hıdırellez hazırlıkları ve yemeklerini anlatıyor. Bir tutam tarih biraz da tarif

Acı, Tatlı, Mayhoş -RAMAZAN SOFRASI LEZZETLERİ01 Mayıs 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Unutulan Ramazan yemekleri, sofra adetleri ve tarifler... Aylin Öney Tan, Lübnan sokaklarında en sevilen Ramazan tatlısı güllaç yaprağından yapılan kellajı, Osmanlı’dan bugüne güllaca en çok yakışanları, soğanlı yumurtayı anlattı... Tarifi alırken, tarihi dinleyin.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Kellaj ve palude günü30 Nisan 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün farklı bir güllaç olan “kellaj” tarifi veriyor. Bir de güllaç yapraklarından artanlarla yapabileceğiniz, Osmanlı mutfağının unutulmuş tatlılarından palude tarifi ekliyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Güllaça en çok ne yakışır!29 Nisan 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Güllaç için her yaprak için özel bir hamur hazırlanıp, özel tava ve 3 farklı ateş sıcaklığında saliseler içinde gezdirerek pişirilir.
Aylin Öney Tan’dan güllaç hikayeleri başladı

Acı, Tatlı, Mayhoş -Güllaç hikayeleri başladı28 Nisan 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Güllaç için her yaprak için özel bir hamur hazırlanıp, özel tava ve 3 farklı ateş sıcaklığında saliseler içinde gezdirerek pişirilir.
Aylin Öney Tan’dan güllaç hikayeleri başladı


Acı, Tatlı, Mayhoş -Osmanlı mutfağından soğanlı yumurta27 Nisan 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Ramazan’ın 15’i, soğanlı yumurta günü!
Aylin Öney Tan bugün Osmanlı mutfağından hikayesini anlatarak, “soğanlı yumurta” tarifi veriyor ve yapmak isteyenleri uyarıyor: Zor bir yemek, saatler sürebilir!Acı, Tatlı, Mayhoş -İftar yumurtasız olmaz!26 Nisan 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Ramazanda Osmanlı mutfağında çorbadan sonra ana yemekten önce mutlaka yumurtalı yemek yenir. Mesela kıymayla hazırlanmış içe göz göz kırılan mıhla..

Aylin Öney Tan’la Acı, Tatlı, Mayhoş...

Yarın: Ramazan’ın 15’i, soğanlı yumurta günü! Hikayesi ve özel tarifini kaçırmayın.

Acı, Tatlı, Mayhoş -RAMAZAN SOFRASI24 Nisan 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Saray usulü trit, ramazan pidesi, şipşak baklava...

🍽 Yemek kültürü yazarı Aylin Öney Tan ramazan boyunca ramazan kültürü, hikayeleri ve tariflerini anlatıyor...

Acı, Tatlı, Mayhoş -Çocuklar mutfakta!23 Nisan 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan, ismini kızı Ulya'dan alan çocuklara özel makarna sosu tarifi veriyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Saray usulü tirit22 Nisan 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Sade suya tirit olur, ama saray usulü tirit de olur. Aylin Öney Tan bugün tirit tarihinden hikayeler anlatıyor ve Sultan Reşat’ın aile yemeğinde sunulan yumurtalı tirit tarifi veriyor

Acı, Tatlı, Mayhoş -Şipşak baklava21 Nisan 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan, Anadolu’da bayat ekmekle yapılan tiridin pideden de yapılabileceğini anlatıyor. Ve bugün Antep usulü, çabuk baklava tarifi veriyorAcı, Tatlı, Mayhoş -Ramazan sofrası hikayeleri20 Nisan 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan, NTVRadyo’da iftar ve sahur mutfağını, hikayelerle anlatıyor, özel tarifler veriyor, püf noktasını da belirtiyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -RAMAZAN KÜLTÜRÜ, HİKAYELERİ VE TARİFLER19 Nisan 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

İftariyelikler, ikramlıklar, iftar sofraları, sahurlar...

Tatlılar, tuzlular, çorbalar...

Yemek kültürü yazarı Aylin Öney Tan ramazan boyunca ramazan kültürü, hikayeleri ve tariflerini anlatıyor...


Acı, Tatlı, Mayhoş -Hurmalı ekmek tarifi16 Nisan 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün sahurda yemek için, İngiliz mutfağından, Tudor hanedanı döneminden kalma hurmalı ekmek tarifi veriyor.

(Prens Charles’ın Camilla ile düğünü için de özel olarak sipariş edilmişti)

Acı, Tatlı, Mayhoş -Makroudh tarifi15 Nisan 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün Cezayir’in büyüleyici kenti Gardenya’da, mezarlıkta gördüğü kadınların ikram ettiği hurmalı tatlının tarifini veriyor. İyi dinlemelerAcı, Tatlı, Mayhoş -Hurmasız olmaz14 Nisan 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Dünya kültür mirası listesine alınan hurma sadece bir meyve değil; liflerinden urgan yapılan, sahra coğrafyasında bile gölgesinde çilek yetişen bir ağaç.

Aylin Öney Tan iftariyeliklerden bugün hurmayı anlatıyor.Acı, Tatlı, Mayhoş -Oruç açma gelenekleri13 Nisan 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Tuz, zeytin ya da hurma!..

Aylin Öney Tan bugün oruç açma geleneklerini anlatıyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -PASKALYA SOFRASI12 Nisan 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan hafta boyunca Paskalya kültürünü anlattı.

Paskalya çöreği, rengarenk boyanmış yumurtalar, şekerlemeler ve çikolatalarla cümbüşü andıran sofralar...

Bayramın kökü, kökeni ve günümüze değen iz düşümleri ve ritüeller.

Hafta sonunu tamamını dinlemek isteyenler için hepsi bir arada.

Tarifi alırken, tarihi dinleyin.

İyi dinlemeler

Acı, Tatlı, Mayhoş -İftariyelik tadımlıklar12 Nisan 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Ramazanın gelmesiyle iftar sofrası hazırlıkları başladı.

Eskiden iftarda oruç bir iki lokma hafif bir kahvaltılık ile bozulur; bir kahve içilir, arada namaz kılınır, asıl iftar yemeği sonra yenirmiş.

Aylin Öney Tan bu bölümde, iftarda tüketilen tadımlıkların hikayesini anlatıyor.

İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Ispanaklı Paskalya Turtası09 Nisan 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Avrupa'da Paskalya sofralarında ıspanak da başrolde.

Aylin Öney Tan bugün ıspanaklı paskalya turtası tarifi veriyor.

İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Paskalya çikolatası08 Nisan 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan Paskalya haftasında bugün dünyadan çikolatalı paskalya yumurtası örneklerini, Paris'te şeflerin en güzelini yapmak için yarıştığını anlatıyor.Acı, Tatlı, Mayhoş -Mahlepli çörek tarifi07 Nisan 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Acı, Tatlı, Mayhoş'ta Paskalya haftası Paskalya çöreğiyle devam ediyor.

Aylin Öney Tan bu bölümde ekmek konusunda Türkiye'de en yetkin isimlerden Hakan Doğan'ın tüyolarını paylaşıyor, Payline Tomasyan'dan aldığı özel mahlepli çörek tarifini veriyor.

İyi dinlemeler.


Acı, Tatlı, Mayhoş -Bayram Çörekleri06 Nisan 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Güvercin, kuzu, tavşan...

Farklı formlarda da olsa paskalya çöreklerinin birleştiği bir nokta var; barış ve sevgiyi paylaşmak, yaşamımız için uğur dilemek...

Aylin Öney Tan Paskalya kültürünü anlatmaya devam ediyor.

Paskalya çöreklerinin kültürlerarası tarihini Acı, tatlı, Mayhoş'ta dinleyin.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Paskalya kültürü05 Nisan 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Büyük perhizden hemen sonra yeniden doğumun simgesi rengarenk yumurtalar bir bayramı müjdeler.

Aylin Öney Tan hafta boyunca yeniliğin, dirilişin ve umudun bayramı Paskalya'yı anlatacak. Tarifler paylaşırken bayramın tarihini de anlatacak. Doğanın bereketi geliyor, sakızlı mahlepli İstanbul usulü paskalya çöreğinin kokusu yayılıyor.

İyi dinlemeler.


Acı, Tatlı, Mayhoş -HAMURSUZ BAYRAMI03 Nisan 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan hafta boyunca Bahar Bayramlarından ilkini, Hamursuz Bayramı kültürünü anlattı ve tarifler paylaştı.

Kültürlerarası benzerlikler gösteren tüm bu kutlamalarda ortak nokta, doğanın insanlığa sunduğu nimetlerin yeniden farkına varmak, paylaşmak ve hayat döngüsünün yinelenişini kutsamak.

İspanya'dan Osmanlı'ya haşlanmış yumurta, acı otlar, sirke, pekmez ve marul, bayramın değişmeyen tatlısı haroset...

Tarifi alırken, tarihi dinleyin.Acı, Tatlı, Mayhoş -Haroset tarifi02 Nisan 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan, Bahar Bayramı sofrasında mutlaka yer alan, çamura benzeyen yapısıyla Piramitlerin yapıldığı tarihe doğru işaret eden haroseti anlatıyor. Tarifin tarihini aktarırken birde haroset tarifi veriyor.

İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -İspanya'dan Osmanlı'ya haşlanmış yumurta01 Nisan 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Bahar bayramında sofranın olmazsa olmazlarından haşlanmış yumurtanın soğan kabukları ve kahve ile fırınlanıp usul usul pişmesinin ardındaki hikayeyi dinleyin.

Aylin Öney Tan Acı, Tatlı, Mayhoş'ta bahar bayramını ve kültürel benzerlikleri anlatmaya devam ediyor.

iyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Bahar bayramında sofra adetleri31 Mart 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bahar bayramlarını anlatmaya devam ediyor.

Kültürlerarası benzerlikler gösteren tüm bu kutlamalarda ortak nokta, doğanın insanlığa sunduğu nimetlerin yeniden farkına varmak, paylaşmak ve hayat döngüsünün yinelenişini kutsamak.

Acı, Tatlı, Mayhoş'ta düşük ısıda uzun süre haşlanan yumurta ve bayram sofrasına mutlaka konan sirke, tuzlu su, acı otların tatlılarla kullanışı var.

İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Marul ya da Maror30 Mart 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün "acı" otların hikayesini, Güneydoğu Anadolu'da da yaygın olan marulu pekmeze batırıp yemeyi anlatıyor.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Hamursuz Bayramı29 Mart 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Bahar bayramları devam ediyor.

Sembolik yiyecekler, bayramı kutlayan kültürler arasındaki benzerlikler Acı, Tatlı, Mayhoş'ta.

Aylin Öney Tan, bahar ekinoksunun ilk haftasında başlayan Pesah - Hamursuz Bayramı kültürünü anlatıyor.

Seder sofrasında neler olur?
Mayalı yemek yerine ne kullanılır?


Acı, Tatlı, Mayhoş -NEVRUZ VE YEMEK KÜLTÜRÜ27 Mart 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan hafta boyunca Nevruz'u ve Nevruz'da kültürlere göre yemek kültürünü anlattı, tarifler verdi. Yumurtalı kabak mücveri, kıyma pilav tarifi için Acı, Tatlı, Mayhoş'u dinleyin.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Bahâîler'in Kıyma pilav tarifi26 Mart 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu bölümde Bahailerin Nevruz ve yemek kültürünü anlatıyor ve birde birinci elden aldığı kıyma pilav yemeği tarifini veriyor.

İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Yumurtalı mücver25 Mart 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

İran Nevruz'unda yumurta çok önemli.

Hem yumurtalı tarifler hem de sofrada rengarenk yumurtalar kullanıyor.

Aylin Öney Tan bu bölümde kuku sabzi (yumurtalı mücver) tarifi veriyor.

Nevruz'a dair tüm detayları Acı, Tatlı, Mayhoş'ta dinleyin.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Nergizi tarifi24 Mart 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan ile baharı kutlamaya devam ediyoruz.

İran Nevruz kutlamasında evin bir köşesine yerleştirilen aynanın önüne kavanoz içinde balık koyulur. Çimlendirilmiş buğdayın etrafına geçen yılın kuruyemişleri dizilir.

Nevruzun detayları ve nergizi tarifi Acı, Tatlı, Mayhoş'ta.Acı, Tatlı, Mayhoş -İran ve Afgan mutfağında nevruz23 Mart 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan ritüellerdeki sayının önemi örneklerle anlatıyor. Nevruz bayramında çimin etrafına dizili 7 yiyecekten, bayramdaki hafta döngüsünden, 7 kat gök ve 7 kat yerin arasında uçurtmalarla, yiyeceklerle kutlanan Nevruz'un İran ve Afganistan'daki yansımasını anlatıyor. Herkese iyi dinlemeler.Acı, Tatlı, Mayhoş -Nevruz mutfakta22 Mart 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan hafta boyunca farklı kültürlerde farklı nevruz ritüellerini ve tarifler paylaşacak.

Yumurtanın sembolizmi, buğdayın dirilişi ve meyveler, Osmanlı Mutfağı, İran Yeni Yıl'ı, Afganistan'dan Balkanlar'a her güne bahar hikayeleri, Acı, Tatlı, Mayhoş'ta.


Acı, Tatlı, Mayhoş -ENGİNARA DAİR HER ŞEY20 Mart 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan, hafta boyunca insanlığın keşfettiği en eski ve en şifalı yiyeceklerden birini, enginarı anlattı.

Enginar kelimesinin kökeni ve kültürlerarası kullanımıyla ilgili bilgiler, enginara yakışan soslar, Roma usülü ve Ege usülü tarifler...

Enginara dair her şey Acı, Tatlı, Mayhoş'da.

İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Enginar Tarifleri19 Mart 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan, mevsiminde enginar anlatmaya devam ediyor.

Daha önce verdiği Roma usülü enginar tarifinin yanına yeni tarifler ekliyor.

Enginara yakışan soslar, pişirme sırasında kullanılabilecek püf noktalar, Ege usülü pişirme yöntemleri ve enginar kızartması tarifi Acı, Tatlı, Mayhoş'ta.

İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Yarpuzlu Enginar Tarifi18 Mart 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan, İtalyan usülü enginar tarifi paylaşıyor.

Enginara yakışan otlar, yemeğin tadını veren püf noktalar Acı, Tatlı, Mayhoş'ta.

İyi dinlemeler.
Acı, Tatlı, Mayhoş -Enginar güzeli17 Mart 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan enginarı anlatmaya devam ediyor.

1942 yılında enginarın kalbi California Castroville'de düzenlenen enginar güzeli yarışmasını o zamanlar Norma Jean Baker adıyla bilinen Marilyn Monroe kazanıyor.

Tasarımcı Poul Hennigsen, enginardan aldığı ilhamla ışığın kalbini 72 yaprak altına gizliyor.

Enginara dair her şeyi Acı, Tatlı, Mayhoş'ta dinleyin.


Acı, Tatlı, Mayhoş -Enginar politikası16 Mart 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan hafta boyunca baharın endamlı sebzesi, enginarı anlatacak. Enginarı pişirmeden de yemek mümkün mü? Mitolojide bile yer bulan enginar adını nereden alır? Enginar politikasını, kalbini ve enginara dair her şeyi Acı, Tatlı, Mayhoş'ta dinleyin.


Acı, Tatlı, Mayhoş -Enginar15 Mart 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan, insanlığın keşfettiği en eski ve en şifalı yiyeceklerden birini anlatıyor.

Enginarın kelime kökeni ve kültürlerarası kullanımıyla ilgili bilgiler paylaşıyor.

İyi dinlemeler.
Acı, Tatlı, Mayhoş -KADINLAR MİMOZALAR PASTALAR OTLAR13 Mart 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan, Kadınlar Günü'nün tarihine dair bilgiler verdi, pastaları, mimozalı kadınları, otları, nevruzu anlattı. İyi dinlemeler.Acı, Tatlı, Mayhoş -Mimozalı Pasta Tarifi12 Mart 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan, yemek kültüründe mimozaya odaklanıyor.

Doğu kültüründe nergizi olarak ifade edilen mimozaların batı dünyasındaki karşılıklarına bakarken mimozalı salatayı anlatıyor ve mimozalı pasta tarifi veriyor. İyi dinlemeler.
Acı, Tatlı, Mayhoş -Madımak otu, ebegümeci yemeği10 Mart 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan, otları anlatmaya devam ediyor.

Her yerde kolay bulunmayan madımak otunu toplarken ve pişirirken dikkat etmemiz gereken püf noktaları paylaşıyor, yemeğin tarifini veriyor. Tarifi ebegümeci otuna uygularken nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıklıyor.

Biraz yağ, soğan, sarımsak, kara bulgur, ot, tuz, su. İşte tamam.

İyi dinlemeler.
Acı, Tatlı, Mayhoş -Otlar, nevruz, kadınlar09 Mart 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Kadınlardan kadınlara aktarılan kadim bilgilerden biri de ot bilgisi.
Ege kadar, Anadolu'nun her yerinde de otlar kullanılıyor.

Aylin Öney Tan bu bölümde, nevruz, otlar ve kadınlar hakkında bilgiler paylaşıyor.

İyi dinlemeler.Acı, Tatlı, Mayhoş -Mimozalı Kadınlar ve pastalar08 Mart 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Savaşlar, yangınlar, kadınlar.

Clara Zetkin 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Martın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını önerdi ve öneri kabul edildi.

Bu günü ifade edecek bir çiçek aranıyordu, hem narin hem de güçlü yanlarıyla Mart ayında Roma dağlarında biten mimoza seçildi.

Aylin Öney Tan, Kadınlar Günü'nün tarihine dair bilgiler veriyor, pastaları, mimozalı kadınları anlatıyor. İyi dinlemeler.


Acı, Tatlı, Mayhoş -UZAY MENÜSÜ06 Mart 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

🚀 Uzayda, evinde hissetmek mümkün mü?
🚀 Uzayda yenen Türk yemekleri: Yoğurt, sarma ve musakka.
🚀 Uzay yolculuğu için yemek çantası nasıl hazırlanmalı?
🚀 İtalyan astronot için uzayda espresso hazırlandı.
🚀 Peki uzayda Türk kahvesi içmek mümkün olacak mı?

Aylin Öney Tan hafta boyunca uzayı anlattı, uzay menüsü hakkında bilgiler paylaştı. Tüm bölümlerin yer aldığı uzun hali yayında, iyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Şefleri memur yapan uzay menüsü05 Mart 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

🚀 Uzayda, evinde hissetmek mümkün mü?

Ruslar uzay istasyonuna yemek masası tasarlarken, Fransız şefler lezzetli menüler oluşturuyorlar.

Uzayda en önemli gereç makas, paketlerden yiyeceği çıkarmak içinse uzun saplı kaşıklar kullanıyorlar.

Uzay menüsünden mutfağımıza, püf noktalar aktarmak mümkün mü?

Aylin Öney Tan, gıda saklama yöntemleri ile uzay yemeğini aratmayan bir tarif paylaşıyor. İyi dinlemeler.


Acı, Tatlı, Mayhoş -Uzaya gönderilen Türk yemekleri04 Mart 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu bölümde, yerçekimsiz ortamdan yiyecek-içecek menüsü paylaşıyor:
Uzayda yenen Türk yemekleri: Yoğurt, sarma ve musakka.
Uzay yolculuğu için yemek çantası nasıl hazırlanmalı?
İtalyan astronot için uzayda espresso hazırlandı. Peki uzayda Türk kahvesi içmek mümkün olacak mı?
İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Uzayda en çok özlenen yemek03 Mart 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Amerikalılar astronot, Ruslar kozmonot diyor. Astronot "yıldız yolcusu", kozmonot "evren yolcusu" demek. Çinliler ise "evren gezgini" kelimesini seçmiş. Peki uzayda ne yiyorlar? Hepsi alıştığı yemekleri özlüyor. Ama uzayda koku alma ve tat duyusu azaldığı için keskin lezzetler aranıyor. Bir astronot, dünyada pek sevmedikleri "Alman usulü patates salatası"nın uzayda en sevdikleri, en önce biten yemek olduğunu söylemişti. Her ülke kendi yemeğini geliştirmiş astronotlar için. Ama en zoru Çin yemeğini, uzayda yenecek hale getirmek olmuş. Peki uzayda hiç Türk yemeği yenmiş mi? Aylin Öney Tan uzay yemeklerine devam ediyor. İyi dinlemeler.


Acı, Tatlı, Mayhoş -Uzayda tüpe giren yemekler02 Mart 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan'dan uzayda yemek hikayeleri dinliyor, tarifler alıyoruz.

1962'de uzaya giden ilk Amerikalı astronot uzayda topu topu 5 saat kalmış ve elma püresi yiyerek, uzayda yemek yiyen ilk astronot olmuş. İkinci dünya savaşı sırasında savaş pilotları için geliştirilen tüp yemek, Napolyon döneminde ordu için geliştirilen konserve, yemek kültürümüzü nasıl etkiledi? Dünyadan çok yaygın olan tüp yemek örnekleri, konserve ve tüp yiyecekler ekseninde, tarihten hikayelerle yiyeceklerin gelişim evreleri Acı Tatlı Mayhoş'ta. İyi dinlemeler.Acı, Tatlı, Mayhoş -Uzaya yemeğe gidiyoruz01 Mart 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Uzayda ilk yemek yiyen kişi kim? Astronotlar uzayda ne yer? En özel yemek hangisi? Aylin Öney Tan ile bu hafta uzaya yemeğe gidiyoruz; uzay yemeği hikayeleri dinleyecek, tarifler alacağız. İyi dinlemeler.Acı, Tatlı, Mayhoş -ÇİN YENİ YILI KÜLTÜRÜ VE YEMEKLERİ27 Şubat 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Yeni yıl kültürü, ritüeller ve tarifler. Aylin Öney Tan hafta boyunca Çin Yeni Yılı'nı ve Fener Bayramı'nı anlattı. Tüm bölümleri bir arada dinlemek isteyenler için yayında. İyi dinlemeler.


Acı, Tatlı, Mayhoş -Pirinç topları26 Şubat 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Çin Yeni Yılı sonlanıyor, bugün Fener Bayramı. Aylin Öney Tan bu bölümde, festivalin ritüellerini ve bugünde tüketilen pirinç toplarını anlatıyor. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Çin Böreği25 Şubat 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Çin Yeni Yılı'nın sonuna yaklaşırken Aylin Öney Tan bu bölümde, Çin Böreği tarifi veriyor. Çin Böreği, altın külçelerine benzetildiği için bu dönemde tüketimine önem veriliyor. Bizdeki paçanga böreğine benzeyen bu böreğin hangi soslarla tüketilebileceği de bu programda. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Fener Bayramı, ıspanak tarifi24 Şubat 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Çin Yeni Yılı'nda sona yaklaşırken, Aylin Öney Tan bu bölümde "Fener Bayramı"nı anlatıyor ve hem sıcak hem de soğuk tüketilebilecek "ıspanak" tarifi veriyor. Çin inanışına göre bu dönemde vegan beslenmek önemli ve "ıspanak"ın kağıt paralara benzediği düşünüldüğünden "ıspanak" ile beslenmenin bolluk ve bereket getireceğine inanıyorlar.Acı, Tatlı, Mayhoş -Şölen Yemeği tarifi, özel pişirme tekniği23 Şubat 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu bölümde Çin Yeni Yılı'nı incelemeye devam ediyor.

Paul D. Buell, Eugene N. Anderson tarafından İngilizce'ye çevrilen ve içinde birçok Türkçe sözcük barından "A Soup For Qan" kitabından, Charles Perry makalesinde bahsedilen "Şölen Yemeği" tarifini veriyor ve özel pişirme tekniğini anlatıyor. Mesela soğan önceden kavurulmaz, yemek piştikten sonra soğan-sarmısak kavurulup, yemeğin üstüne dökülür. Mutfağımızın kökenlerini keşfetmek için, 14. yy'ın başında yazılmış bu diyet ve beslenme kitabının iyi bir referans olacağını belirtiyor. İyi dinlemeler.


Acı, Tatlı, Mayhoş -Ekşi maya gibi şifalı Çin usulü çorba22 Şubat 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Çin kültüründe çorbalarında şifa çok önemli. Mesela ekşi maya gibi, nesilden nesile nakledilen, bir önceki tavuk suyuyla canlandırılan çorbadan söz ediyoruz. Aylin Öney Tan bu kültürü anlatıyor, "insana ne iyi gelir" sorusuna cevap veren bir çorba kitabından notlar veriyor, sonunda Çin usulü tavuk suyu çorbası tarifi veriyor. Bu hafta da cuma günü Fener Bayramı'ndaki dolunaya kadar, dolunayın etkisine ve yemekleri anlatacak. İyi dinlemelerAcı, Tatlı, Mayhoş -ÇİN'DE YENİ YIL YEMEKLERİ20 Şubat 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta, Çin Yeni Yılı'nı anlattı.

Yeni yıl adetleri, kültürlerarası etkileşimler, kelimelerin kökeni ve tarifler.

 Hepsi ve daha fazlası; Acı Tatlı Mayhoş'ta. İyi dinlemeler.Acı, Tatlı, Mayhoş -Mutfaklar arası bağlar, Çin ve Türkiye19 Şubat 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu bölümde, Çin Yeni Yılı başlığında mutfaklar arası bağları ve etkileşimleri inceliyor. Çin mutfağı ve Türk mutfağı arasındaki benzerlikler nelerdir? Bu benzerlikler dile nasıl yansır? Hepsi ve daha fazlası; Acı Tatlı Mayhoş'ta. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Uzun ömür makarnası18 Şubat 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu bölümde de Çin Yeni Yılı kültürünü anlatmaya devam ediyor.
Çin kültüründe bugün, bütün insanlığın doğum günü olarak kabul ediliyor ve tüm insanlara uzun ömür dilemek için, uzun ömür makarnaları yeniyor.
Acı, Tatlı, Mayhoş -Yeni yıl ve sofra adetleri17 Şubat 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan, bu bölümde de Çin Yeni Yılı'nı anlatmaya devam ediyor. Çinliler için yeni yıl aynı zamanda bahar bayramı demek. Ülkelerin sofra kültürleri ve kutlama biçimleri kültürlerarası etkileşimi görünür kılıyor.


Acı, Tatlı, Mayhoş -Çin mantısı16 Şubat 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu bölümde Çin Yeni Yılını ve gelenekleri anlatmaya devam ediyor. Çin geleneğinde, eskiden beş gün üst üste yenen çin mantısı tarifi veriyor. İyi dinlemeler.


Acı, Tatlı, Mayhoş -Çin yeni yılı gelenekleri, şans yemekleri15 Şubat 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu bölümde Çin Yeni Yılını ve gelenekleri anlatıyor. Kültürlerarası etkileşimler, inançlar ve yemekler, her güne şanslı yiyecekler. Tarifler ve tarifleri oluşturan tarihi içerikler; Acı, Tatlı, Mayhoş'ta. İyi dinlemeler.
Acı, Tatlı, Mayhoş -HAMSİ HİKAYELERİ VE TARİFLER14 Şubat 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta hamsili hikayeler anlatıyor. İklim değişikliği, Evliya Çelebi'nin hamsi tarifi, kelimenin kökeni ve hamsi hakkında çok daha fazlası #acıtatlımayhoş 'ta.Acı, Tatlı, Mayhoş -Çiğ hamsi tarifi12 Şubat 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan, bu bölümde çiğ hamsi tarifi veriyor. Karadeniz kıyılarından, Peru kıyılarına, Japonya kıyılarından California kıyılarına ve hatta Güney Afrika kıyılarına kadar aynı familyaya ait yapılan avlamalardan bahsediyor. İyi dinlemeler.


Acı, Tatlı, Mayhoş -Hamsi ızgara tarifi11 Şubat 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan hamsi anlatmaya devam ediyor. Bu bölümde, Karadeniz keşif turu anılarını anlatıyor ve Rize'de öğrendiği hamsi ızgara tarifini paylaşıyor. İyi dinlemeler.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Hamsi etimolojisi10 Şubat 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu bölümde hamsinin etimolojisine odaklanıyor. Marianna Yerasimos'un yazdığı "Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Yemek Kültürü" kitabından etimolojik örnekler verirken, Ahmet Mican Zehiroğlu'nun hazırladığı Hamsi Etimolojisi araştırmasını öneriyor. Stelio Kazancidis yorumuyla Hamsiyi Koydum Tavaya şarkısı bölümün önerisi. İyi dinlemeler.Acı, Tatlı, Mayhoş -Evliya Çelebi'nin hamsi tarifi09 Şubat 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan, Evliya Çelebi'nin Hamsi Anlatımlarını işliyor. Başka hiçbir anlatımında yemek tarifi vermeyen Evliya Çelebi'nin defterine not düştüğü hamsili pilaki tarifini paylaşıyor. Maydanoz, kereviz yaprakları, soğan ve körpe pırasalar, keyifli zamanlar, bereketli sofralar. İyi dinlemeler.
Acı, Tatlı, Mayhoş -Hamsi Günleri08 Şubat 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta hamsili hikayeler anlatacak, hamsili tarifler verecek. Mevsim normallerinde, yani içinde bulunduğumuz hamsin günlerinde hamsinin çok lezzetli olduğunu söylüyor. İklim değişikliğinin etkilerini anlatıyor. İyi dinlemeler
Acı, Tatlı, Mayhoş -MUZ: Hikayeler ve tarifler07 Şubat 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan çikita muz ve muz dansından Harry Belafonte'nin "Banana boat" şarkısına, hikayeler ve tariflerle muz anlattı. Hafta sonunu tamamını dinlemek isteyenler için hepsi bir arada.
İyi dinlemelerAcı, Tatlı, Mayhoş -Muzlu sanat ve tarifler05 Şubat 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün muzu konu alan sanat eserlerini anlatıyor. Onlardan biri 1967'de Andy Warhol'un meşhur plak kapağı. Kapaktaki muz soyulabiliyor. Ve duvara yapıştırılan bir muzun, 120 bin dolara "sanat eseri" olarak satıldığını anlatıyor. Birkaç gün sonra bir performans sanatçısı da, o muzu soyup yedi. O da sanat yaptığını söyledi. Bu bölümün sonunda pratik tarifler veriyor, işin numarasını da söylüyor. İyi dinlemeler

Acı, Tatlı, Mayhoş -Belafonte'nin şarkısından muzlu ekmeğe04 Şubat 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün Harry Belafonte'nin meşhur şarkısı "Banana boat song"u hatırlatarak başlıyor bu bölüme Havai'den bir tarif veriyor: Banana bread - Mutlu ekmek. İyi dinlemeler

Acı, Tatlı, Mayhoş -Muz yaprağı, Miss Çikita ve Muz Cumhuriyeti03 Şubat 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Muzun liflerinden, kabuğundan, yaprağından, çiçeğinden yararlanılıyor. Yaprağı tabak olarak kullanıldığı gibi, pirince çok yakıştığı için tencerenin dibine de seriliyor. Güzel koku verdiği, tencerenin dibinin tutmasını engellediği için. Ayrıca sarma yapılıyor; muz yaprağına sarılan yiyecekler közde ya da buharda pişiriliyor. Bir de şarkıları, dansları var. Josephine Baker'ın 1927'deki muzlu etekle yaptığı dansı, "Miss Çikita" ve 1944'te "muz cumhuriyeti" sözünün kaynağı olan reklam, Harry Belafonte'nin "Banana Boat Song" şarkısı... Aylin Öney Tan'dan dinleyin.

Acı, Tatlı, Mayhoş -Cavendish muzunun hikayesi02 Şubat 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugün muzla ilgili tarihten hikayeler anlatıyor. Muz insanoğlunun yetiştirdiği ilk bitkilerden. Kökeni Güneydoğu Asya. Batı'ya ilk getiren ise muzu Hindistan seferinde keşfeden Büyük İskender'in askerleri olmuş. Hindistan bugün de Asya'daki en büyük muz üreticisi ülke, ama ürettiği muzun tamamını kendisi yiyor. Peki Türkiye'de en çok yetişen muz türü Cavendish muzunun 1830 yılında İngiltere'de üretiminin de ilginç bir hikayesi var. Ve bu üretimi, Çin'den ithal edilen muz desenli duvar kağıdının etkilediği biliniyor. İyi dinlemeler

Acı, Tatlı, Mayhoş -Orkide ve salep için eylem planı29 Ocak 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Salep önemli bir tat ama en büyük tehdit bilinçsiz ve endüstriyel kullanımı. Sürdürülebilir olması için orkideleri korumak gerekiyor. Aylin Öney Tan bu konuda hazırlanan eylem planını anlatıyor. İyi dinlemeler

Acı, Tatlı, Mayhoş -SALEP - HİKAYELER VE TARİFLER29 Ocak 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta Osmanlı'dan İngiltere'ye salepin kullanımını, İngiltere'de çok popüler olduğu, çay salonu gibi salep salonları açıldığı dönemleri, Osmanlı'da kullanımını, salepin faydalarını ve orkideyi anlattı. Hafta sonunda toplu olarak dinlemeyi tercih edenler için hepsi bir arada... İyi dinlemeler

Acı, Tatlı, Mayhoş -Kahvaltı niyetine salep28 Ocak 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Şekercibaşı Friedrich Unger'in 1837'te basılan "Şark Şekerciliği" kitabından öğreniyoruz ki; İstanbul'da o yıllarda halk kahvaltı niyetine salep içiyor. Aylin Öney Tan bugün ayrıca sıcak içilen baharlı paludelerden bahsediyor, bir de pelteşin tarifi veriyor. İyi dinlemeler

Acı, Tatlı, Mayhoş -İngiliz salep salonlarından hikayeler27 Ocak 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan, İngiltere'deki "Salep Salonları" araştırmasından notlar vermeye devam ediyor. Salep portakal çiçeği suyu veya gül suyu eklenerek, porselen fincanlarda sunuluyor. Bu peltemsi, kıvamlı içecek Osmanlı döneminde de var. 1861'de Mrs. Beeton "Ev Yönetimi Kitabı"nda (fiyatı nedeniyle olsa gerek) salep bulamayanlara "patates nişastası" öneriyor. Başka şeyler de var. Hepsi bu bölümde. İyi dinlemeler. Yarın: Osmanlı'dan salep notları

Acı, Tatlı, Mayhoş -İngiltere'den "tuzlu su" ile salep tarifi26 Ocak 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bugünkü bölümde, 18. yy'da salepin çok revaçta olduğu İngiltere'den notlar veriyor. Çay salonu gibi salep evleri açıldığını, limon suyu ve beyaz şarapla pişirildiğini, çin porseleni kaplarda çikolata gibi içilmesinin önerildiğini anlatıyor. Tarifler sonraki yıllarda değişiyor, çeşitleniyor. 1771'de Britanica'nın ilk baskısında çok detaylı anlatımda, bugün bizim dağ köylerinde hazırlandığı gibi "Türk usulü salep" tarifi veriliyor. 1773'te çıkan bir kitapta ise bir başka tarif yazılmış: Tuzlu deniz suyuyla hazırlanan salep! Ayrıntıları Aylin Öney Tan'dan dinleyin. Yarın: Tok tutan salep!

Acı, Tatlı, Mayhoş -Salep günleri25 Ocak 2021

Acı, Tatlı, Mayhoş

Aylin Öney Tan bu hafta salep anlatıyor. Soğuk algınlığ