Acı, Tatlı, Mayhoş

Günlük - Yemek Tarihi ve Kültürü Programı -

Acı Tatlı Mayhoş - Bir tutam tarih, biraz da tarif.
Çünkü biz ağzımızın tadını biliyor, sofrada anlatacak hikayelerimiz olsun istiyoruz.

Acı Tatlı Mayhoş'ta her gün NTVRadyo dinleyicilerine yemek tarihi ve yemek kültürü bilgileriyle, hikayeler anlatan, tarifler veren Aylin Öney Tan mimar, restorasyon uzmanı, yemek kültürü yazarı.

1959 yılı, Ankara doğumlu. ODTÜ’de mimarlık ve restorasyon okudu, İtalya ve İngiltere’de eski eserleri koruma konusunda mesleki uzmanlık eğitimleri aldı, Cezayir’de yaşadı. Uzun yıllar tarihi çevre koruma ve restorasyon projeleri yaptı. Tarih Vakfı için yaptığı Darphane-i Amire restorasyonu sonrası Dünya Bankası Türkiye Kültürel Miras projesi yöneticiliğini üstlendi. Çeşitli AB projelerinde çalıştı. Bu süreçte tutkusu olan yemek kültürü araştırmalarını sürdürdü. 2000 yılında Slow Food ödülü dünya jürisinde yer aldı.

Çeşitli gazete ve dergilerde, ayrıca yurt dışında pek çok referans kitapta Türkiye maddeleri yazdı. 2007 yılından itibaren düzenli olarak katıldığı Oxford Sempozyumu çerçevesinde özgün yemek tarihi araştırmalarına verilen Sophie Coe ödülünü kazandı. Dünyanın pek çok yerinde gastronomi konulu sempozyum ve toplantılara katılmayı, pek çok yayına katkıda bulunmayı sürdürüyor. "Güneşin ve Ateşin Tadı: Gaziantep Mutfağı" adlı kitabın da yazarı.

Acı, Tatlı, Mayhoş her gün NTVRadyo'da. Kaçırdığınız bölümleri bu sayfadaki kayıtlardan ya da Apple, Google, Spotify'da Acı, Tatlı, Mayhoş (NTVRadyo) hesaplarından istediğiniz zaman, istediğiniz yerde dinleyebilirsiniz.

Acı, Tatlı, Mayhoş hafta içi her gün ve Cumartesi günü NTVRadyo’da!


Acı, Tatlı, Mayhoş
hafta içi her gün
ve Cumartesi günü
NTVRadyo’da!


program podcast listesi >>