Herkese Sanat

Herkese Sanat
Herkese Sanat
Nacide Berber
Nacide Berber

Herkese Sanat

Sevmek için önce tanışmak gerekir. Burada tanışıyoruz ve seyirci olmayı öğreniyoruz.

Anlayamayacağınızı sandığınız sanat dallarıyla tanışmaya ne dersiniz? NTVRadyo'da sanatçı, akademisyen, sanat eleştirmeni ve deneyimli seyircilerle ilk gösterime buyrun!

Resimden anlar mısınız?
Güncel sanat hakkında ne düşünüyorsunuz?
Çağdaş dansı sever misiniz?
Heykel ve resimde beğendiğiniz sanatçılar hangileri?
Güncel sanat, çağdaş sanat, modern sanat!? Farkı ne?
Klasik müzikte en sevdiğiniz eser?
...
Bu sorulardan kaçıyor, seyirci olmaya bile korkuyor musunuz?
NTVRadyo'da sizi uzak durduğunuz, anlayamayacağınızı sandığınız bu sanat dallarıyla tanışmaya ve seyircisi olmaya davet ediyoruz.
İlk gösterime uzman, sanatçı, sanat eleştirmeni ve deneyimli izleyicilerle birlikte katılıyoruz.
Onları dinliyoruz ve seyirci olmayı öğreniyoruz.
Çünkü sevmek için önce tanışmak gerekir.
"Anlamak" ise, size kalmış! Bir şablonu yok. Herkes kendisine göre bir şey anlar.
Nacide Berber bilenlere mikrofon tutuyor, Cengiz Saral yayına hazırlıyor.
Radyo yayınında kaçıranlar ve tekrar dinlemek isteyenler için her bölümün ses kaydı bu sayfada ve podcast platformlarında.

Podcast

Herkese Sanat

🗿 Önce tanışmak lazım!

Heykel sanatçısı ve eğitmen Prof.Dr. Meriç Hızal rehberliğinde heykelle tanışıyoruz:

... "Bana göre her canlıda renk, biçim, ses, hatta tekstür konusunda bir duyarlılık vardır. Çağ ve topluma, kişiye, hatta kişinin belirli zamanlarına, belirli yaşlarına, ruh haline göre de değişir. Bunu biz eşyalarımızı seçerken, giysilerimizi seçerken, saçımıza biçim verirken, bir binadan, bir manzaradan hoşlanırken zaten sürekli olarak ispat ederiz. Ama bunun sanat konusunda da bir duyarlılık alanı olduğunu bilmeyiz. Aslında aynı duyarlılık alanındayız. İşte bununla tanışmak gerekiyor. Tanışırsak, ikinci kez karşılaştığımızda algılarız.
... "Heykel boşlukta yer alan, bir anlam ifade eden, amacı olan bir formdur. Herhangi bir malzemeden olabilir, herhangi bir renk veya renksiz olabilir. Heykel etrafında dolaştığımız şeydir. Yani boşlukla doluluk, ikisi yarı yarıya var olurlar heykelde. Boşluğu biçimlendirme sanatıdır heykel. Bu sebeple mimariye yakınlığı vardır.
... "Şahısların alması zor. Çünkü resim gibi kolay teşhir edilemiyor. Kendine yer istiyor, etrafında dönülsün istiyor, görülmek istiyor, bir köşede kalmak istemiyor. Müzelerde, galerilerde, ama daha çok kamusal alanda olması önemli. Çünkü o zaman sizin hayatınızın bir parçası oluyor.
... "Kültepe İdolü diye bir şey var. Bir kurs. Topu topu 20 santim. Yassı bir disk, bir silindir, bir üçgen prizmadan oluşuyor. Bu geometrik yapının içerisinde bir anne gururla başını kaldırıyor ve kız ikizlerini göğsünde taşıyor. Ve orada müthiş bir özgüven, kibir, sahip olma var. Bu kadar geometrik olmakla birlikte çocuklarını nasıl kolonlarla bağladığını, saçlarını ikiye ayırdığını, başına bandana taktığını, kıvırcık uzun saçlarını beline kadar süslediğini görebilirsiniz. Benim ona hayranlığım en yalın formla en derin duyguyu anlatabilme başarısıdır. Milattan Önce yapılmıştır. Anadolumuz bu bakımdan çok zengin. Benim sevgilim o."

Türkiye'de ve yurt dışında eserleri ilgiyle izlenen ödüllü heykeltraş Meriç Hızal, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü’nden 1979 yılında mezun oldu. Türkiye'de ve dünyada ustalarla çalıştı. Prof.Dr. Meriç Hızal 2006 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölümü’nden emekli oldu. Halen FMV Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel Sanatlar Bölüm Başkanı olarak eğitim üyeliğine devam ediyor. 

Herkese Sanat

#HerkeseSanat 🎻🎹🎧
Uzak durduğumuz sanat dallarıyla tanışıyor, seyirci olmayı öğreniyoruz!

İlk bölümde klasik müzik gösterisine davetliyiz.

Dünyaca ünlü Orkestra Şefi Cem Mansur rehberliğinde, Beethoven'dan Egmont UvertürüMusorgski'den Çıplak Dağda Bir Gece, Sibelius'tan Finlandiya'sı, Çaykovky'den 1812 Uvertürü ile başladık.

Cem Mansur yol gösteriyor, bilmek isteyeceğimiz açıklamalar yapıyor, notlar veriyor.

Klasik müziğe uzaksanız, bu programı dinleyerek başlayın.


Orkestra Şefi Cem Mansur 1981 - 89 yıları arasında İstanbul Devlet Operası’nın şefliğini yaptı, Londra'da İngiliz Oda Orkestrası'yla başlayarak yurt dışında uzun yıllar çalıştı. İngiliz Kraliyet Flarmoni Orkestrası'ndan Helsinki Flarmoni Orkestrası'na, Macaristan'dan Rusya'ya, Finlandiya'dan Güney Afrika'ya orkestra ve opera kuruluşlarında çalıştı.

İngiltere’nin alanındaki en eski ikinci kurumu olan 'Ipswich Koro Cemiyeti’nin fahri başkanı ve 2007 yılında kurduğu Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası'nın kurucu şefi.

Halen Gedik Üniversitesi Filarmoni Orkestrası Genel Müzik Direktörü.