« diğer program podcastleri için tıklayınız

Yol Açan KadınlarOsmanlı'dan Cumhuriyet'e / Bilimde ve Kültür Sanatta Yol Açan Kadınlar dizisini İstanbul Kadın Müzesi ve Kadın Eserleri Kütüphanesi ile konusunda uzman akademisyenlerin önerileri ve onayıyla hazırladık.

Muazzez İlmiye Çığ, Betül Mardin, Prof. Nermin Abadan Unat ve Prof. Gülten Kazgan’a kendilerini; hayatta olmayan kadınları ise onları en iyi anlatabilecek olan akademisyen ve araştırmacılara sorduk. Alanlarında ilk kadın olarak neler yaşadıklarını, çalışmalarının özel hayatlarını nasıl etkilediğini, hayallerini, hayal kırıklıklarını anlattırdık. Her kadının hikayesine eşlik edecek bir de şarkı/müzik istedik.

Yol Açan Kadınlar için Danışma Kurulu’yla koordinasyonu ve röportajları Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Sosyoloji doktora öğrencisi Nacide Berber yaptı. Editörlüğünü NTV Radyo’dan editör-spiker Aynur Altunkaş üstlendi. NTV Radyo Prodüktörü Ufuk Tangel de yayına hazırladı.

Yol Açan Kadınlar radyo belgeseli, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından “Övgüye Değer Radyo Programı” seçilerek ödüllendirildi.

NTVRadyo’nun Kadınlar belgeseli Yol Açan Kadınlar’dan sonra “İz Bırakan Kadınlar” ve “Girişimci Kadınlar”la devam ediyor.

İz Bırakan Kadınlar’ı buradan dinleyebilirsiniz 

Güçlü-Mutlu-Başarılı / Girişimci Kadınların İlham Veren Hikayeleri’ni buradan dinleyebilirsiniz