Neden

Neden
Neden
Zeynepgül Alp
Zeynepgül Alp

Neden

Podcast

Neden

Alerjisi olanlar genellikle yorgun uyanmaktan, geceleri uykuya dalarken sıkıntı yaşadıklarından şikayet eder. Doktorlar da ilaçların genellikle gece kullanılmasını tavsiye eder. Peki alerji gece neden artar ve ilaçları özellikle neden gece alınır?


Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Artunç Kaan Turanoğlu anlatıyor.

 

Neden

Hayati organlardaki damarlara pıhtı atması, en sık rastlanan ölüm nedenlerinden biri olarak biliniyor. Pıhtı atması sonucu felç olan ya da başka sağlık sorunlarıyla mücadele edenleri de sıklıkla duyar olduk. Peki pıhtı neden olur? 


Hematolog Prof.Dr. Mustafa Çetiner anlatıyor.

Neden

Akşam vakti aniden telefon çaldığında, beklemediğimiz bir haberi aldığımızda, bazen de ilgimizi çeken birini gördüğümüzde, kısacası heyecanlandığımızda kalbimizin ritmi artar, hızlı atar. Peki vucut neden böyle bir tepki verir? Heyecanlanınca kalp neden hızlı atar? Kardiyolog Prof.Dr. Fatih Mehmet Uçar anlatıyor.  

 

Neden

Özellikle kış aylarında hava kapalıyken girilen ruh hali daha hüzünlü, yorgun, ümitsiz olma noktasına geldiğinde kış depresyonu ortaya çıkıyor. 10 kişiden 3'ünde belirtileri görülen bu mevsimsel depresyon daha çok kadınlarda görülüyor. Peki mevsimler ruh halimizi neden etkiliyor? 


Psikiyatri Uzmanı Prof.Dr. İrem Yaluğ anlatıyor.

Neden

Özellikle okula giden çocuklarda sık sık “karnım ağrıyor” yakınmalarını duyarız. Bu yakınma bazen güne henüz başlarken, bazen bir yolculuk sırasında, bazen de heyecanlı bir olay sonrasında olabiliyor, aileler de bu durum sıklıkla olunca telaşa kapılıyor. Peki çocukların karnı neden ağrır? Çocuk sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Emin Ünüvar anlatıyor.

Neden

Dünyanın en prestijli tıp yayınlarından JAMA Network Open'da yayınlanan bir araştırmaya göre yapay tatlandırıcı içeren işlenmiş gıdalar fiziksel sağlığa zarar veriyor. Hatta depresyona bile sebep olabiliyor.  Peki şekerin yerine sıklıkla kullanılan ve marketlerde satılan bu tatlandırıcılar neden zararlı?


İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Ayça Kaya anlatıyor.

Neden

Orta yaşlara doğru aynaya baktığımızda artık gençlik zamanlarında olmadığımızı yüzümüzdeki çizgiler ve saçlarımızdaki beyaz teller anlatır. Peki saçla yaşlanmanın nasıl bir bağlantısı var? Saçlar neden beyazlar? Dermatoloji Uzmanı Doktor Elif Afacan anlatıyor.

 

Neden

İklim değişikliyle birlikte mevsimlerin değişmesi yaban hayatını da etkiledi. Soğuk havayla kış uykusuna yatan hayvanların kışın geç gelmesiyle birlikte uykuya geçiş yapamaması metabolizmalarını ve davranışlarını etkiliyor. Peki kış uykusu hayvanlar için neden önemli? Doğal Hayatı Koruma Vakfı Yaban Hayatı Kıdemli Uzmanı - Veteriner Hekim Ahmet Emre Kütükçü anlatıyor.

Neden

Kiminin A, kiminin B, kiminin AB, kimininse 0. Doğar doğmaz ismimizden sonra doğum kartına yazılan ilk bilgilerden biri de kan grubu. Peki kan grupları neden var? Hematolog Prof.Dr. Mustafa Çetiner anlatıyor.

Neden

En çok 90’larda çıkan şarkıları dinliyorum, eski şarkılardan vazgeçemiyorum, yeni şarkıları ezberleyemiyorum diyenleri sıklıkla duyuyoruz. Peki neden en çok eski şarkıları dinliyoruz, onları hatırlıyoruz? Müzik terapisti Özgür Salur’a sorduk.

Neden

Son yıllarda uzmanlar erkeklerdeki kalp krizi riskinin 40'lı yaşlardan 30'lu yaşlara düştüğünü söylüyor. Erkeklerin kalp krizi geçirme oranının kadınlardan 5 kat daha fazla ve kalp rahatsızlığı bulunan hastaların dörtte biri, hastalığının farkında olmadan hayatlarını kaybediyor.  Peki neden erkekler daha çok kalp krizi geçiriyor? Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Onur Taşar anlatıyor.

 

Neden

Toz, polen ya da yabancı bir madde solunum yollarına giriş yaptığında burun bundan rahatsızlık duyar, kaşınır sonrasında da hapşırma gelir. İnsanlar bazen bu refleksi yüksek sesle, bazen de kendini tutarak yapmaya çalışır. Ancak hapşırığı tutmak da bazı olumsuz durumlara sebep olabilir. Peki hapşırığı tutmak neden zararlıdır? 


Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Kayahan Uluç anlatıyor.

Neden

Latin Amerika ülkelerinin büyük bir kısmında uygulanan geleneklerden biri öğle saatlerinde gözleri kapatıp 15 ila 30 dakika arasında dinlemek yani siesta yapmaktır. Yoğun tempoda bir gün geçirenler için de gözleri kapatıp, yapılan işten biraz uzaklaşmak enerjiyi yeniden toplamak için vazgeçilmez bir fırsattır. Peki dinlenmek için göz kapakları neden kapatılır?


 Uzman Doktor Didem Beğendi anlatıyor.

Neden

Bazen sebzeler, bazen yumurta, bazen de süt ya da yoğurtta…Beslenme alışkanlığımızda bazı gıda maddelerinden uzak durduğumuz dönemler olabiliyor, bazen de tiksinip tamemen tüketmeyi reddettiğimiz durumlar. Peki tiksinme hali neden olur? Beslenirken bazı ürünlerden neden uzak dururuz? 


Diyetisyen Doktor Tuğba Kayan Tapan anlatıyor.

Neden

Uzmanlar bazı durumlarda ilacın çiğnenmesini, bazı durumlarda direkt yutulmasını, bazı durumlarda da dil altına alınmasını önerir. Genellikle kalp ve yüksek tansiyon rahatsızlıkalrında kulanıldığını bildiğimiz bu ilaçlar neden dil altından alınır? 


Kardiyolog Prof.Dr. Fatih Mehmet Uçar anlatıyor.

Neden

Pandeminden sonra günlük yaşantıda belkide sıklıkla unutulan bir şey gülümsemek… Öyle ki Japonya’da maske yasağının kalkmasından sonra bazı insanların tuhaf görünmeden gülümsemeyi yeniden öğrenmek için uzman gülümseme eğitmenlerine yönelmeye başladığı haberleri yayınlandı. Peki yüzde çok basit bir hareketle yapılan bu eylem neden bu kadar önemli ve gerekli? Klinik Psikolog Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu anlatıyor.

Neden

Tıpkı aşırı sıcaklarda olduğu gibi soğuk hava da sağlığı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Özellikle kalp damar hastalığı olanların bu dönemde daha dikkatli olmasını tavrsiye eden uzmanlar, aşırı soğuklarda kalp krizinin tetiklenebileceğine dikkat çekiyor. Peki soğuk hava kalbi neden bu kadar etkiliyor? Kardiyolog Prof.Dr. Fatih Mehmet Uçar anlatıyor.

Neden

İnsan vücudunun en çok gösterdiği reflekslerden biri göz kırpma.  Özellikle de yüksek ses duyduğumuzda ya da ani bir harekette neden hemen gözlerimizi kırparız? Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Uluç anlatıyor.

Neden

Yaz aylarında sıklıkla güneş çarpması vakalarını ve uzmanların uyarılarını duyarız. Özellikle çocukları ve yaşlıları etkileyen bu durumun sonucu ciddi boyutlara kadar ulaşabiliyor. Peki yüksek sıcaklık vücudumuzu neden olumsuz etkiliyor? İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Ayça Kaya anlatıyor.

Neden

Bir bebek doğar doğmaz annesinin sesini duyduğunda ağlamayı bırakıyor. Annesini dinlemeye başlıyor. Büyürken kendisini huzursuz hissettiğinde annelerinin sesi onların sakinleşmesine neden oluyor. Peki anne sesi bebeklere neden bu kadar iyi geliyor, annesinin sesini, ninnisini duyan bebekler neden sakinleşip uykuya dalıyor? Müzik terapisti Özgür Salur anlatıyor.