Babil Kulesi

Babil Kulesi
Babil Kulesi
Ahmet Yeşiltepe
Ahmet Yeşiltepe

Babil Kulesi

Her bölüm yeni bir pencere

Çünkü biz uzak coğrafyalara yolculukları, az bilinen hikayeleri, geçmişten günümüze ilham verecek olayları, unutulmuş ezgileri dinlemeyi seviyoruz. Ahmet Yeşiltepe ile Babil Kulesi'nin her bölümü hayata yeni bir pencere.

Keşfetmek, hayata yeni pencereler açmak... Yeni bir yolculuk, sıra dışı keşifler, az bilinen hikayeler, unutulmuş ezgiler... Kadim sesler, uzak coğrafyalar... Uzun yıllar NTV Radyo’nun en sevilen belgesel serilerinden biri olan Babil Kulesi geri döndü.

Ahmet Yeşiltepe ile Atilla Özdal, Babil Kulesi’nde insanlık tarihinin sıra dışı öykülerini, farklı coğrafyaların az bilinen geçmişini ve günümüz dünyasının ilham kaynaklarını, renkli alıntılarla zamansız bir belgesel olarak radyoya taşıyor.

Orijinal seslerle birlikte “keşfedilmesi gereken” müzik eserlerinin süslediği her bölüm, günün her saatinde, her mekanda rahatlıkla dinlenebilecek bir “tarihi kayıt” niteliği kazanıyor. Böylece; öğrenmeyi seven, yeni bilgilere, farklı coğrafyalara, sıra dışı insan öykülerine merak duyanlar için “Babil Kulesi” heyecan verici bir podcast alternatifi de oluşturuyor.

Podcast

Babil Kulesi -İklim aktivistleri30 Ekim 2022

Babil Kulesi

İklim aktivistleri neden sanat eserlerine zarar veriyor?

Ahmet Yeşiltepe, hikayelerini anlatıyor.

#BabilKulesi

Babil Kulesi -Nerde o eski bayramlar!09 Temmuz 2022

Babil Kulesi

#iyibayramlar

🍭🎈🎡🎠🍬 Nerde o eski bayramlar!
Babil Kulesi’nde bu hafta eski bayramlara gidiyoruz.
Ahmet Yeşiltepe eski tatları, hikayeleri hatırlatıyor, eski şarkıları çalıyor

Babil Kulesi -İbrahim Maalouf ile özel04 Temmuz 2022

Babil Kulesi

Caz ve doğunun buluşması.. Farklılıkları harmanlamak.. Sting, Salif Keita, Angélique Kidjo, Hüsnü Şenlendirici... Müzikten siyasete Maalouf'la özel söyleşiyi ve müziğini dinleyin...

Babil Kulesi -Soğuk Savaş Şarkıları25 Haziran 2022

Babil Kulesi

En az 3 kuşağı etkileyen derin acılar...
Ahmet Yeşiltepe ile ile o yıllara gidiyoruz. 1947’den itibaren 45 yılda olanları, o kuşakların barış şarkıları eşliğinde dinleyin.

Babil Kulesi -Fotoğraflar şiddeti önler mi?18 Haziran 2022

Babil Kulesi

Fotoğraflar şiddeti önler mi?

Ahmet Yeşiltepe Babil Kulesi’nde farklı bir gündemi inceliyor.

Amerikan medyası, okul saldırılarında ölen çocukların “olay yeri görüntülerinin” yayımlanmasını tartışıyor.

ABD başta olmak üzere, bireysel silahlanma nedeniyle küresel çapta yaşanan şiddet olaylarının arka planında olup bitenleri anlamaya çalışıyor, tabii ki seçtiği müzikler eşliğinde...

Babil Kulesi -Eurovision 2022 ve yarışma tarihi21 Mayıs 2022

Babil Kulesi

#BabilKulesi

Eurovision ne kadar politik bir yarışma?

Ahmet Yeşiltepe, dünyanın en popüler şarkı yarışmasının hikayesini müziklerle anlatıyor.

Babil Kulesi -Hava nasıl tarih yazar?31 Ocak 2022

Babil Kulesi

Ahmet Yeşiltepe, Babil Kulesi’nin bu bölümünde "hava nasıl tarih yazar?" sorusunun cevabını, tarihte yaşanan örnekler üzerinden anlatıyor. İnsanlık tarihinin unutulmaz dönüşümlerine ve bunların hava muhalefetiyle ilişkisine yakından bakarken müzikal bir yolculuğa da çıkıyor. İyi dinlemeler...

Babil Kulesi -Umut şarkıları ve onların öyküsü27 Kasım 2021

Babil Kulesi

Terry Eagleton’dan Slavoj Žižek’e, İranlı müzisyenlerden polifonik pop müzik korolarına.. Leonard Cohen’in kişisel muhasebe defteri, Salvador Allende’nin son radyo konuşması...
Ahmet Yeşiltepe umut üzerine yazılmış şarkılar ve onların öykülerini anlatıyor

Babil Kulesi -Doğru bilinen yanlışlar14 Kasım 2021

Babil Kulesi

Ahmet Yeşiltepe tarih aktarımındaki eksikleri, “doğru bildiğimiz yanlışları”, az bilinen ya da unutulmuş hikayeleri anlatıyor tabii ki seçtiği müzikler eşliğinde...

Babil Kulesi -İnsanlığın şöleni; Olimpiyatlar 2. Bölüm22 Ağustos 2021

Babil Kulesi

Herkesin spor yapmasını ve yarışmaktan keyif almayı teşvik etmenin yanı sıra spor vasıtasıyla barış, dostluk, dayanışma, fair-play, saygı ruhu içinde daha iyi bir dünya oluşturmayı hedefleyen modern Olimpiyatların kökleri, milattan önce 8. yüzyıla kadar gidiyor. Antik Yunan döneminde Olimpiya kasabasında ortaya çıkışından beri, rekabetin adil ve eşit koşullardaki doyumsuz tadından beslenen sporun inşa ettiği kardeşlik rekabeti anlayışı, Ahmet Yeşiltepe anlatımıyla NTVRadyo'da. Bu başlıkta ikinci bölümle, Olimpiyatlarda müzikal bir yolculuğa çıkıyoruz... Herkese iyi dinlemeler.

Babil Kulesi -İnsanlığın şöleni; Olimpiyatlar 1. Bölüm07 Ağustos 2021

Babil Kulesi

Herkesin spor yapmasını ve yarışmaktan keyif almayı teşvik etmenin yanı sıra spor vasıtasıyla barış, dostluk, dayanışma, fair-play, saygı ruhu içinde daha iyi bir dünya oluşturmayı hedefleyen modern Olimpiyatların kökleri, milattan önce 8. yüzyıla kadar gidiyor. Antik Yunan döneminde Olimpiya kasabasında ortaya çıkışından beri, rekabetin adil ve eşit koşullardaki doyumsuz tadından beslenen sporun inşa ettiği kardeşlik rekabeti anlayışı, Ahmet Yeşiltepe anlatımıyla NTVRadyo'da. İki bölüm olarak yayınlanacak bu başlıkla, Olimpiyatlarda müzikal bir yolculuğa çıkıyoruz... Herkese iyi dinlemeler.

Babil Kulesi -Kuzey Amerika'da Kölelik27 Haziran 2021

Babil Kulesi

Kölelik... Bir insanın başka birinin mülkü olarak kullanılması.

Kuzey Amerika’da yaklaşık 250 yıl süre yasal bir çerçevesi bulunan ve hukuk kaidelerine uygun şekilde sürdürülen kölelik sistemini, bu sistemin dünya halkları ve evrensel hukuk üzerindeki etkisini Ahmet Yeşiltepe’den dinleyin.

İç Savaş’tan hemen önce, 1860’da, Amerika’daki yaklaşık 4 milyon kölenin değeri 3,5 milyar doları aşıyordu ve bu o dönemde demiryolları, imalat sektörleri dahil Amerikan ekonomisinin tamamı içindeki en büyük mali varlıktı.

ABD’nde kölelik sistemi 6 Aralık 1865’te resmi olarak tamamen kaldırıldı. Peki ya kapitalizmin bir ürünü olan ırkçılık?

Babil Kulesi -And Dağlarındaki Gizem: Peru12 Haziran 2021

Babil Kulesi

Peru'nun Bağımsızlığının 200. Yıldönümü'nde, önemli bir değişim yaşanmazsa, daha 4 sene önce bir dağ köyünün ilkokulunda öğretmen olan, kafasında hasır şapka, ayağında kamyon lastiğinden yapılmış sandaletle eğitim Pedro Castillo Devlet Başkanlığı görevine başlayacak. Ahmet Yeşiltepe Babil Kulesi'nde, And Dağları'nın ardındaki gizemi; Peru'yu anlattı.

Babil Kulesi -Ortadoğu Sorunu – 3. Bölüm05 Haziran 2021

Babil Kulesi

Bir halkın uğradığı felaket, bir başka halkın felaketine yol açtı. ... Ahmet Yeşiltepe, Filistin ve İsrail arasındaki sorunu anlatmaya devam ediyor. Ortadoğu’nun yakın dönem hikayesi - 3. Bölüm podcast yayında. İyi dinlemeler

Babil Kulesi -Ortadoğu 2. Bölüm29 Mayıs 2021

Babil Kulesi

Babil Kulesi’nde bugün Ortadoğu Sorunu 2. Bölümü var. Ahmet Yeşiltepe 2. Dünya Savaşı’nın başladığı yıllardan itibaren zamanda yolculuğa çıkarıyor bizi. Tabii müthiş şarkılar eşliğinde

Babil Kulesi -Alev alev Ortadoğu22 Mayıs 2021

Babil Kulesi

Gazze'de, Kudüs'te olanların, Ortadoğu sorununun kökleri, dünden bugüne Babil Kulesi’nde. Ahmet Yeşiltepe, Filistin – İsrail arasında olanları 3 bölümlük dizide, müzikleri eşliğinde anlatıyor. 1. Bölümü dinleyin.

Babil Kulesi -Anneler Günü özel09 Mayıs 2021

Babil Kulesi

Ahmet Yeşiltepe bu yayını annelere ayırıyor. Anneler Günü tarihine bakıyor; Anna Maria Jarvis’ten, Erzurumlu Nene Hatun’a uzanan bir hikaye... Her zamanki gibi bölüme özel müziklerle...

Babil Kulesi -En güzel bayram23 Nisan 2021

Babil Kulesi

🎶 En güzel bayram bu bayram 🎶 23 Nisan'da her evde bu şarkı söyleniyor. Lidya, Mina ve Ahmet Yeşiltepe de NTVRadyo’da yaptıkları programda söylediler. Babil kulesi 23 Nisan özel bölümü ile yayında, iyi dinlemeler.

Babil Kulesi -Düşman kardeşlerin hikayesi11 Nisan 2021

Babil Kulesi

Rusya ve Ukrayna. Birbirine hem çok yakın, hem çok uzak iki ülke. Tarihsel, kültürel yakınlığa rağmen nasıl düşman oldular? Ahmet Yeşiltepe Babil Kulesi’nde bu hafta dünyanın gündemindeki düşman kardeşlerin hikayesini, unutulanları anlatıyor, her zamanki gibi o coğrafyanın müzikleri eşliğinde.

Babil Kulesi -Bir büyük hayal dünyası, sirkler27 Mart 2021

Babil Kulesi

Akrobatlar, cambazlar, trapezciler, palyaçolar... Gecesiyle gündüzü birbirine karışmış, bu yüzden yerleşik toplumun uzağında bir yalnızlık adasına dönüşmüş hazin çadır ülkeleri Sirkler, hoş geldiniz imkansızlıklar diyarına. Amerikan İç Savaşı sürecinde ünlenen ABD'nin ilk palyaçolarından biri olan Dan Rice'tan, Emmett Kelly'nin yarattığı kederli serseri, maddi çıkarlara değer vermeyen, insancıl palyaço tiplemesine.. 18. yy’da Roma'dan, Cirque du Soleil’in Orta ve Uzak Doğunun renklerini yansıtan gösterilerine.. Ahmet Yeşiltepe geçmişten günümüze, her yönüyle sirk yaşamını anlatıyor. İyi dinlemeler.

Babil Kulesi -Doğanın Bayramı Nevruz20 Mart 2021

Babil Kulesi

Uzakdoğu ve Ortadoğu’da yaşayan birçok halkın, birçok kavmin ortak bayramı nevruzu Ahmet Yeşiltepe yorumuyla dinleyin. Kelimenin kökeni, kültürleri etkileyen hikayeler ve onlara eşlik eden ritüelistik müzikler Babil Kulesi'nde.

Babil Kulesi -Maradona'nın yolunda20 Şubat 2021

Babil Kulesi

Ahmet Yeşiltepe bu bölümde, Napoli'de yarattığı maradonamania'dan, Arjantin - İngiltere maçına ve talihsiz sona doğru "Herkesin Diego"sunu anlatıyor. İyi dinlemeler.

Babil Kulesi -Dünya radyolarını geziyoruz13 Şubat 2021

Babil Kulesi

"Radyo sabahtan açılır, gece yatılana kadar kapatılmaz. Her evde radyo yok, bizim evin önünden geçenler sokağa taşan radyo sesinden yararlanabilmek için yürüyüşlerini gözle görülür biçimde yavaşlatıyorlar." Ahmet Yeşiltepe bu bölümde dünyadan radyoları ziyaret ediyor; Brezilya, Mexicocity, Avusturalya, Hindistan, ABD, Afrika, Cezayir radyolarından, sesler, sözler, hikayeler ve şarkılar paylaşarak radyonun varlığını kutluyor.

Babil Kulesi -Yolculuğun adı Maradona07 Şubat 2021

Babil Kulesi

Ahmet Yeşiltepe bu bölümde, yaşadıkları ve yaşattıklarıyla futbolun efsane ismi olarak anılan Maradona'nın yaşamından kesitler sunuyor. Futbolda yükseldiği ilk takım Boca Juniors'ın, Maradona'nın hayata veda ettiği gece  25 kasım 2020 tarihinde sabaha kadar Maradona'ya ait özel locanın ışığını açık tuttuğunu anlatıyor. İyi dinlemeler.

Babil Kulesi -Küresel salgınlar tarihi01 Şubat 2021

Babil Kulesi

MS 165'te başlayan Antoninus Vebası 5 milyondan fazla insanı öldürmüş, Roma ordusunu neredeyse yok etmişti. Ahmet Yeşiltepe o günden bugüne küresel salgınları, acıları, olayları, aşı çalışmalarını, salgınların dünyayı nasıl değiştirdiğini anlatıyor, müzikler eşliğinde.

Babil Kulesi -İspanyol Gribi dünyayı nasıl değiştirdi?25 Ocak 2021

Babil Kulesi

Ahmet Yeşiltepe bu bölümde bizi 1918 yılına götürüyor. 1. Dünya Savaşı'ndan hemen sonra ortaya çıkan İspanyol Gribi salgınının ortaya çıktığı yıla. Savaştan daha çok can kaybına neden olan İspanyol Gribi neler götürdü ve dünyayı nasıl değiştirdi? Virüsle mücadele döneminde ve sonrasında neler oldu; kadın hakları, işçi hakları mücadelesi... Ahmet Yeşiltepe şarkılar eşliğinde o yılları anlatıyor. İyi dinlemeler

Babil Kulesi -Babil Kulesi - 2020'yi böyle uğurladı09 Ocak 2021

Babil Kulesi

Ahmet Yeşiltepe bu bölümde pandemiyi yaşadığımız 2020 yılının nasıl geçtiğini, şarkılar eşliğinde anlatıyor. Ve sarılmayı özlediğimiz, çok şeye hasret kaldığımız, sustuğumuz, kapandığımız, umutsuzluğa düştüğümüz, fedakarlıklara tanıklık ettiğimiz, değişmeye mecbur olduğumuzu anladığımız, dersler çıkardığımız bu yılı uğurluyor. Ahmet Yeşiltepe'den Babil Kulesi farkıyla 2020 yılını dinleyin.

Babil Kulesi -Pandemi11 Nisan 2020

Babil Kulesi
Keşfetmek, hayata yeni pencereler açmak... Yeni bir yolculuk, sıra dışı keşifler, az bilinen hikayeler, unutulmuş ezgiler... Kadim sesler, uzak coğrafyalar... Uzun yıllar NTV Radyo’nun en sevilen belgesel serilerinden biri olan Babil Kulesi geri döndü.

Babil Kulesi -Treme26 Nisan 2016

Babil Kulesi

Babil Kulesi -İstiklal Yolu Belgeseli19 Mayıs 2015

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Çingeneler / Bölüm 205 Temmuz 2014

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Çingeneler / Bölüm 128 Haziran 2014

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Bruce Lee / 2. Bölüm21 Nisan 2013

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Bruce Lee / 1. Bölüm14 Nisan 2013

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Disco 207 Nisan 2013

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Disco 106 Nisan 2013

Babil Kulesi

Babil Kulesi -196816 Mart 2013

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Oscar16 Şubat 2013

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Sürgün26 Ocak 2013

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Lalo Schifrin 222 Haziran 2012

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Lalo Schifrin 1 15 Haziran 2012

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Calipso13 Nisan 2012

Babil Kulesi

Babil Kulesi -RnR Hall Of Fame31 Mart 2012

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Shackleton03 Temmuz 2010

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Buika16 Ocak 2010

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Muhammed Ali25 Aralık 2009

Babil Kulesi
Keşfetmek, hayata yeni pencereler açmak... Yeni bir yolculuk, sıra dışı keşifler, az bilinen hikayeler, unutulmuş ezgiler... Kadim sesler, uzak coğrafyalar... Uzun yıllar NTV Radyo’nun en sevilen belgesel serilerinden biri olan Babil Kulesi geri döndü.

Babil Kulesi -Pele 304 Ağustos 2007

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Pele 228 Temmuz 2007

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Pele 121 Temmuz 2007

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Albert Einstein

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Düğün Müzikleri

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Dünya Müziği Seçkisi

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Grease

Babil Kulesi

Babil Kulesi -1968

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Bayram Özel

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Blue Grass

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Efsane Atlar 1

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Efsane Atlar 2

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Ennio Morricone 1

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Ennio Morricone 2

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Everest 1

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Everest 2

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Janis Joplin

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Jimi Hendrix 1

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Playlist

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Sigmund Freud

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Volkanlar

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Yves Montand

Babil Kulesi
Keşfetmek, hayata yeni pencereler açmak... Yeni bir yolculuk, sıra dışı keşifler, az bilinen hikayeler, unutulmuş ezgiler... Kadim sesler, uzak coğrafyalar... Uzun yıllar NTV Radyo’nun en sevilen belgesel serilerinden biri olan Babil Kulesi geri döndü.

Babil Kulesi -Pasifik

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Tesla

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Muddy Waters 1

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Muddy Waters 2

Babil Kulesi

Babil Kulesi -Good Morning Vietnam

Babil Kulesi
Keşfetmek, hayata yeni pencereler açmak... Yeni bir yolculuk, sıra dışı keşifler, az bilinen hikayeler, unutulmuş ezgiler... Kadim sesler, uzak coğrafyalar... Uzun yıllar NTV Radyo’nun en sevilen belgesel serilerinden biri olan Babil Kulesi geri döndü.

Babil Kulesi -Kenan Onuk

Babil Kulesi
Keşfetmek, hayata yeni pencereler açmak... Yeni bir yolculuk, sıra dışı keşifler, az bilinen hikayeler, unutulmuş ezgiler... Kadim sesler, uzak coğrafyalar... Uzun yıllar NTV Radyo’nun en sevilen belgesel serilerinden biri olan Babil Kulesi geri döndü.