Caz Tutkusu

HAFTALIK PROGRAM - Pazar 14.10


Hülya Tunçağ 40 yılı aşkın bir süredir Türkiye'de caz müziğinin tanınması, sevilmesi ve benimsenmesinde önemli rol oynayan kıdemli bir radyo programcısı. Nitekim 2010 yılında, Uluslararası İstanbul Caz Festivali'nin caz dünyamıza önemli katkıda bulunan isimlere lâyık gördüğü "Yaşam Boyu Başarı Ödülü"ne layık görüldü.

Pekçok kişiye caz müziği sevdiren Hülya Tunçağ İKSV'nin web sitesinde ödül yazısında şöyle tanıtılıyor:

"Müziği ve sinemayı çok seven kalabalık bir aile ortamında büyüyen Hülya Tunçağ kendi deyimiyle çocukluğundan beri "müthiş bir radyo dinleyicisi"ydi. Müzisyen ağabeyleri Necdet ve Kaya Güngör'ün izinde yürüyerek, bir yandan Ankara Radyosu'nun Batı Müziği Bölüm Şefi olan Cüneyt Sermet'in "Caz Müziği" adlı açıklamalı programlarına, öte yandan kısa dalgadan yayın yapan Amerika'nın Sesi radyosunun caz programlarına merak sardı. İzmir Karşıyaka Kız Lisesi'nden mezuniyetinin ardından, 1967 yılında, İzmir Radyosu'nun Bülent Özveren'in önderliğinde kurulacak Hafif Batı Müziği Servisi için açtığı sınavı, Sebla Özkantarcı (Özveren), Ümit Tunçağ, Ali Kocatepe, Bülent Gül ve Renin Faralyalı (Batıgün)'le birlikte kazandı.

Yaşamındaki dönüm noktası ise, İzmir Radyosu'nda düzenlenen iki aylık kursun eğitmeni de olan Cüneyt Sermet'le tanışmasıydı. Hülya'nın caza olan ilgisini hemen fark eden üstad, kursa katılan genç yapımcı kadrosundan bir tek onu caz programcılığına yönlendirmişti. Böylece Ocak 1968'den itibaren yarım saatlik ilk caz programlarını hazırlamaya başladı. İzmir Radyosu'nun ilk açıklamalı caz programı olan 36 dizilik "Doğuşundan Günümüze Dek Caz" programıysa 1970 yılında yayına girdi. 1972'de, radyodan arkadaşı Ümit Tunçağ'la hayatını birleştirirken, TRT Radyo 3'de hala Cumartesi geceleri yayınlanmakta olan, yeni kayıtları, modern albümleri tanıttığı en uzun soluklu programı "Günümüzde Caz"ı hazırlayıp sunmaya da başladı. Aslında yıllar boyunca uzmanlaştığı caz dışındaki müziklere de ilgi duyduğundan, radyo kariyerinin ilk dönemlerinde rock ve film müziği programları da hazırlamıştı...

Tunçağ çiftinin 1975 yılında, Tan adını verdikleri bir oğulları oldu. Anneliğini radyoculukla beraber yürüten Hülya, o arada üniversiteye de girdi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin Müzikoloji bölümünden (1981) ön lisans, aynı üniversitenin Sinema-Televizyon-Fotoğrafçılık bölümünden (1988) lisans diploması sahibi oldu. 1993'te kadrolu yapımcı olarak çalıştığı TRT'den emekliye ayrıldıysa da, o günden bu yana TRT Radyo 3'de, önce İzmir, daha sonra da İstanbul Radyosu'na bağlı bir "dış yapımcı" olarak çeşitli müzik programları hazırlayıp sunmayı sürdürdü.

Bir süre TV yapımcılığına da soyunan Hülya, 1994-95 yıllarında TRT-2'de, önce eşi Ümit Tunçağ ile, daha sonra tek başına "Caz Müziği" adlı programı hazırladı ve sundu. Pera Güzel Sanatlar Okulu'nda "Caz Tarihi" (1997-98), Akademi İstanbul'da "Radyo Programcılığı" ve "Caz Tarihi" (1998-2003), Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tasarım Bölümü'nde "Caz Tarihi" (2003) dersleri veren; Jazz dergisinde caz müzisyenleriyle yaptığı söyleşileri ve bir süredir "Günümüzde Caz" başlığı altında makaleleri yayınlanan Hülya, 1997 yılında Arto Tunçboyacıyan ile Aydın Esen'in ortak albümlerinin prodüktörlüğünü üstlendi ve Ada Müzik için "Türk Caz Tarihi"ni belgeleyen (henüz piyasaya sürülmeyen) bir kitap-CD seti projesi hazırladı.

1995-98'de "İstanbul Caz Derneği"nin başkanlığını, 1994-98'de İzmir Avrupa Caz Festivali'nin danışmanlığını yapan Türkiye'nin en kıdemli caz prodüktörü, TRT Radyo 3 için hazırladığı programlar dışında, 1995-96'da Açık Radyo'da "Ekinoks" programını, 1996-97'de Yapı Radyo'da, 2006-07'de ise NTV Radyo'da "Lady Blue" adlı programlarını hazırladı ve sundu." 

2005 yılından bu yana da İstanbul Caz Festivali'nin Danışma Kurulu üyelerinden biri olan Hülya Tunçağ caz tutkusunu ve radyo tutkusunu her Pazar saat 14.10’da yayınlanan programıyla NTVRadyo’da sürdürüyor.

 

 

Caz Tutkusu, her Pazar saat 14:10'da NTV Radyo'da!

 

 


Caz
Tutkusu,
her
Pazar
saat
14:10'da
NTV
Radyo'da!program podcast listesi >>