Doğa Takvimi 2021

Günlük Program -

Doğa Takvimi, her gün “NTVRadyo iyi günler diler” anonsuyla 4’üncü yıla girdi.

Zemheri ayazı, abrilin 5’i, mart dokuzu... Kocakarı soğukları, kırkikindi yağmurları, karakancalos fırtınası, meteor yağmuru, yıldız kayması, ayın ya da rüzgarın durumu, ağaçların yaprak dökme, hayvanların uykuya yatma zamanı...

Ve bulutların şekli, koyunun göğe bakması, kedinin yalanması, kavak ağacının yaprağını tepeden dökmeye başlaması gibi pek çok işaret var. Böylece doğayı anlamak, havayı tahmin etmek, halk meteorolojisi.

Yaban hayattan notlar, apartman bahçecilerine tavsiyeler, sağlıklı beslenme, ekosistem, sürdürülebilir yaşam... Hesiodos’un takviminden Anadolu halk takvimine bilmemiz gereken şeylerden hap gibi, kulağınıza küpe olacak notlar... Bazen hayvanların sesi, bazen de müzik ya da usta kalemlerden tasvirlerle...

Dünya Yaban Hayatı günü, Anadolu’da koyun kırkma günü, Dünya Tuvalet Günü, caretta carettaların yumurtadan çıkma zamanı, Yoga Günü gibi evrensel günleri de unutmuyoruz.

Doğa Takvimi'ne 2018 yılında başladık. WWF Doğal Hayatı Koruma Vakfı, Buğday Derneği, TEMA Vakfı başta olmak üzere doğa örgütlerinden, gözlemcilerden, onların araştırmaları ve açıklamalarından yararlanarak yola çıktık. Çevrecilerden, Anadolu halk takvimine ilişkin kayıtlardan yararlandık. Bu kayıtları derleyip kitap haline getiren Ergün Veren'in notları gelecek nesiller için çok kıymetli. Özellikle ilk yıl görüşleriyle önemli katkı sunan, teşvik eden gıda aktivisti Defne Koryürek’e teşekkürü borç biliriz.

Ayşegül Akın Asal'ın hazırladığı Doğa Takvimi her gün NTVRadyo'da

Ayşegül Akın Asal'ın
hazırladığı
Doğa Takvimi
her gün
NTVRadyo'daprogram podcast listesi >>