« diğer program podcastleri için tıklayınız

Şehir Kuşçusu

Doğa Programı

Her kuşun bir hikayesi var. Kuş gözlemcisi ve ekolog Kerem Ali Boyla NTVRadyo'da şehirlerdeki kuşları, hikayelerini anlatıyor.

Bu ay çatıda, parkta, ağaçta, yerde ya da havada hangi kuşları görebiliriz? Hangi kuşlar geldi, hangileri gitti? Neden dağda, kırda değil de, şehirlerde yaşıyorlar? Nasıl yaşıyorlar? Huyları, yetenekleri, zaafları, vücut yapıları, alışkanlıkları, insanlarla ilişkileri?...

Kerem Ali Boyla hepsini anlatıyor, ayrıca her kuşun tipini tarif ediyor, sesini dinletiyor, özel hayatından insanlarla ilişkilerine, vücut yapılarından inanılmaz yeteneklerine kadar kuşlarla ilgili bilmek isteyeceğiniz şaşırtıcı bilgiler veriyor.

ŞEHİR KUŞÇUSU her ayın 1'inci ve 3'üncü pazar günü saat 09.30 ve 18.30'da NTVRadyo'da. Kaçırdığınız bölümlere bu sayfadaki kayıtlardan veya Apple, Google, Spotify'daki Şehir Kuşçusu (NTVRadyo) hesaplarından ulaşabilir, istediğiniz zaman istediğiniz yerde dinleyebilirsiniz.

KEREM ALİ BOYLA KİM?
NASIL KUŞ GÖZLEMCİSİ OLDU?

Kendisini "Şehir Kuşçusu" olarak tanımlayan Kerem Ali Boyla ortaokul yıllarında teyzesinin kendisine aldığı bir kitapla kuş gözlemeye başladı. Ardından Doğal Hayatı Koruma Derneği’nin düzenlediği kuş sayımlarına katıldı.
ODTÜ'de biyoloji bölümünde okurken kuş gözlem topluluğunun kurucuları arasında yer aldı. Üniversite sonrasında “Türkiye ve Avrupa'nın Kuşları” kitabını tercüme etti.
İngiltere'de ekoloji konusunda yüksek lisans yaptı ve 4 yıl süreyle Güney Amerika'da Dünya Kuşları Koruma Birliği’nde çalıştı; 12 Latin Amerika ülkesinde hem dolaştı, hem de kuşları seyretti.
Yurda dönünce “Türkiye ve Ortadoğu'nun Kuşları” kitabını tercüme etti.
2007 yılında Kuşbank internet veri tabanının yöneticisi oldu. 2008-2012 arasında İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu'nun koordinatörlüğünü yürüttü.
2015'te Türkiye Kuş Kayıt Komitesi’nin kurucuları arasında yer aldı ve eBird'ün Türkiye portalını kurdu.
2014-2018 arasında Türkiye Üreyen Kuş Atlası projesini yürüttü.
2018-2019 arasında İstanbul parklarında kuş yürüyüşleri, 2019-2020 arasında İstanbul'da Kuş Gözlem Konuşmaları'nı organize etti.
Profesyonel hayatta ekoloji danışmanı olarak çalışmaktadır.